Jaka jest cena myszoskoczka? Zobacz, ile kosztuje ten niewielki gryzoń
Cena myszoskoczka jest kwestią, która zastanawia wielu hodowców tych pociesznych gryzoni. Jak droga jest hodowla domowego myszoskoczka pustynnego? Ile kosztuje wyposażenie klatki? Czy myszoskoczek mongolski faktycznie jest tak drogi, jak niektórzy uważają? Jak jest długość życia myszoskoczków? Oto najważniejsze informacje.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o myszoskoczkach.
Cena myszoskoczka – domowy myszoskoczek pustynny
Opis domowego myszoskoczka pustynnego
Cena myszoskoczka zależeć może od wielu czynników. Prawdziwy myszoskoczek pustynny powinien liczyć ok. 10 centymetrów i mieć owłosiony ogon, który będzie mierzył również ok. 10 centymetrów. Domowy myszoskoczek powinien ważyć średnio ok. 100 gramów lub nieco mniej. Suwaki charakteryzują się także gęstą sierścią oraz ciekawym umaszczeniem – zazwyczaj brązowo-białym. Jeżeli będziesz decydował się na kupno myszoskoczka, przemyśl opcję kupna minimum dwóch. Myszoskoczek to gryzoń stadny, więc potrzebuje przebywać w większej grupie.
Ile kosztuje myszoskoczek? Cena myszoskoczka zazwyczaj zależy od tego, jaki to będzie gatunek oraz jak bardzo renomowana jest hodowla. Sklep zoologiczny zazwyczaj wycenia gryzonie nieco taniej, zaś profesjonalna hodowla liczy sobie za ich sprzedaż więcej. Średnio jednak, cena tych uroczych gryzoni waha się między 15, a 20 złotych – choć hodowla może wycenić je drożej o kilka / kilkanaście złotych.
Myszoskoczek mongolski – cena gryzonia
Ostateczna cena myszoskoczka zależy również od jego cech genetycznych. Geny są ważne zwłaszcza w profesjonalnej hodowli. Im bardziej więc gryzoń będzie zbliżony do wzoru idealnego myszoskoczka, tym więcej może kosztować. Na cenę wpływa też zdrowie myszoskoczków. Średnia długość życia u gryzoni to ok. 3-4 lata, choć najbardziej zdrowe okazy mogą dożyć nawet 8 lat. Niestety, myszoskoczki podatne są na różne choroby. Wśród najbardziej popularnych wymienia się:
- przerost pazurków lub ząbków,
- skaleczenia,
- grzybicę,
- robaczycę,
- przeziębienia,
- infekcje oczu i uszu,
- zapalenie / udar mózgu,
- padaczkę.
Informacje na temat ceny myszoskoczków
Jak powinna wyglądać klatka dla myszoskoczka? Opis
Cena myszoskoczka wcale nie jest najdroższym elementem posiadania gryzonia. O wiele droższa okazuje się klatka dla myszoskoczka, która powinna być wykonana z wysokiej jakości materiałów oraz posiadać odpowiednie wyposażenie. Klatka dla gryzoni musi być duża, ponieważ zwierzęta sporo się ruszają i skaczą. Powinna także liczyć minimum dwa, a już najlepiej trzy piętra, by zwierzątka miały gdzie się wspinać i biegać oraz odpoczywać. Im większa i bardziej rozbudowana klatka, tym więcej będzie jednak kosztować. Nie powinieneś więc martwić się ceną myszoskoczka, ale raczej całego sprzętu przeznaczonego do jego wychowywania. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł, jak wybrać klatkę dla myszoskoczka.
I tak, pręty w klatce powinny być wąsko rozstawione, by gryzoń się między nimi nie przecisnął. Nie mogą być jednak zbyt blisko siebie po to, by klatka ciągle była wentylowana. Podczas kupowania klatki nie zapominaj również o tym, że myszoskoczka mają ostre zęby i z reguły dużo gryzą. Powinieneś zatem postawić na sprzęt, który nie będzie wykonany z plastiku. Gryzonie mogłyby przypadkowo połknąć kawałek plastiku, a to na pewno niekorzystnie odbije się na ich zdrowiu. Tak samo, unikaj ostrych krawędzi w klatce. Koszt klatki i cena myszoskoczka to jedno. Kolejną sprawą będzie bowiem kupno wyposażenia. Do najważniejszych elementów klatki wlicza się:
- poidełko (najlepiej metalowe, a
nie miska),
- miseczki na jedzenie (przynajmniej dwie, by do jednej wsypać karmę a do
drugiej wrzucić warzywa),
- wanienka (przeznaczona do kąpieli piaskowej, którą regularnie robią
myszoskoczki),
- domek dla gryzoni (przeznaczony do wypoczynku, leniuchowania oraz snu – musi
być dopasowany wzrostem do myszoskoczka),
- dodatkowe elementy wyposażenia (a więc zabawki, kręciołki, hamaki czy tunele).
Czy cena myszoskoczka faktycznie jest wysoka?
Nie, myszoskoczek nie jest drogim gryzoniem. Kosztowne mogą za to okazać się wszelakie sprzęty, konieczne do wychowywania myszoskoczków – a więc klatka, wyposażenie, transporterek i inne elementy. Do tego dochodzi oczywiście dzienne wyżywienie w postaci wysokojakościowej suchej karmy, owoców i warzyw. W klatce myszoskoczków powinien znaleźć się również pellet (może być on podłożem) czy różne zioła, które uwielbiają gryzonie.
Tak, jak każde inne zwierzę domowe, utrzymywanie myszoskoczka zawsze będzie wiązało się z pewnymi kosztami. Jak już wspominaliśmy, nie tylko cena myszoskoczka wpływa na owe koszta. Zapłacić trzeba bowiem za klatkę, ściółkę, pokarm, zabawki, miseczki, poidełko czy ewentualne leczenie weterynaryjne (nawet kontrolne). Jak widzisz, koszta zorganizowania przestrzeni do życia myszoskoczkom nie należą do najmniejszych. Jednak, w porównaniu z dziennym utrzymaniem kota bądź psa, mogą być one o wiele mniejsze.