Hodowla a sklep zoologiczny – gdzie kupić fretkę?

Ile kosztuje fretka domowa?

Cena fretki jest różna. Zależy głównie od miejsca, w którym się ją kupuje. Hodowla oferuje fretki w granicach 1000 zł. Za to w sklepach zoologicznych można dostać to zwierzę już za 200 zł. Rzadko zdarza się, aby w zoologicznym kosztowała więcej niż w 600 zł. Inną opcją jest jeszcze zakup od osoby, która odsprzedaje fretkę lub nie prowadzi hodowli, ale z jakiegoś powodu posiada kilka z nich na sprzedać. Wtedy koszt takiej fretki mieści się w granicach 200 – 350 zł. Czasami można też znaleźć ogłoszenie, w którym obecny właściciel oddaje fretkę za darmo.

Hodowle fretki domowej w Polsce to np.:

  • Diamond Ferrets
  • Children of the Forest
  • Syberian Monsters

Lepiej zdecydować się na hodowlę, sklep zoologiczny czy przypadkową aukcję? Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest hodowla. Zwierzęta tam są zdrowe, przebadane i zadbane, a do tego socjalizowane z człowiekiem. Nie są też karmione jedzeniem, którego nie powinny jeść. Przykładem jest karma dla kotów, którą to niektórzy chętnie im podają. W sklepie zoologicznym fretka nie ma takiego kontaktu z ludźmi, dlatego może być nieco dzika. Raczej nie znajdzie się tam informacji o jej rodzicach czy szczepieniach. Jeżeli jednak trafisz na przypadkową aukcję, sprawdź ją uważnie. Może być tak, że właściciel musi sprzedać lub oddać fretkę ze względów zdrowotnych albo gdy okaże się, że jednak nie może znieść jej specyficznego zapachu, a samo zwierzątko nie jest temu winne. Aczkolwiek może okazać się tak, że fretka jest agresywna i nie sposób nad nią zapanować, przez co nie może być trzymana w domu z małymi dziećmi.

Możliwa jest także adopcja za pośrednictwem Stowarzyszenia Przyjaciół Fretek (fretek.pl). Warto dołączyć do grup na Facebooku, które tworzą miłośnicy tych zwierząt. Tam dowiesz się nie tylko o tym, gdzie są sprzedawane lub oddawane fretki, ale np. jak je wytresować i czym karmić. Członkowie grupy również przestrzegą cię przed pseudohodowcami lub ogłoszeniami z ferm futrzarskich, gdzie to zwierzęta są chore i nie nadają się do adopcji. Jeżeli natrafisz na podejrzane ogłoszenie, zawsze możesz zapytać na grupie, czy ktoś nie słyszał czegoś złego o tym hodowcy, miejscu lub opisanej sytuacji. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wyborze klatki dla fretki?

Klatka dla fretki – wymiary, wyposażenie, koszt

Zanim jednak kupisz fretkę, musisz dowiedzieć się, co potrzebujesz, aby trzymać ją w domu. Najważniejszą rzeczą jest klatka. Podczas nieobecności właściciela fretka nie powinna znajdować się poza nią. To zwierzę potrafi wcisnąć się w każdy kąt i czasami jest potrzebna interwencja człowieka, aby pomóc. Gdy fretka jest wypuszczona, trzeba ją stale obserwować. Potrzebuje minimum 2-3 godzin codziennie na wyszalenie się poza klatką i spędzenie czasu z człowiekiem.

Klatka musi być duża, a im jest większa, tym lepiej dla samej fretki. Może mieć 150 cm wysokości, 100 cm szerokości i 60 cm głębokości. Dobrze, jakby miała poziomy. Fretka uwielbia się wspinać, dlatego wszelkie dodatkowe piętra będą stanowiły dla niej dobrą rozrywkę. Dobrym pomysłem jest posiadanie dwóch fretek, ponieważ jedna może czuć się samotna, jeżeli właściciela często nie ma w domu. Gdy istnieje taka możliwość, można pokusić się o zrobienie woliery na ogrodzie. Trzeba jednak pamiętać, aby była dobrze zabezpieczona. Fretka może znaleźć lukę i niepostrzeżenie uciec.

W samej klatce powinno znajdować się kilka rzeczy. Potrzebna jest kuweta. Można wykładać całe dno klatki drewnianym piaskiem, ale nie jest to do końca dobra opcja. Wtedy trzeba czyścić całą klatkę, a fretka nie uczy się załatwiać w jednym miejscu. Gdy będzie miała kuwetę, druga może stać poza klatką. Kiedy nauczy się z niej korzystać, nie będzie paskudzić w innych miejscach w domu (zwłaszcza w trudno dostępnych kątach), jak zostanie wypuszczona.

Polecane karmy dla psa - super ceny!

Poza kuwetą istotne będą miski: jedna z wodą, druga z karmą. Fretka jest niezwykle żywiołowa i po zabawie chętnie ugasi pragnienie. Do tego wszelkie domki, hamaki i tunele również są wskazane. Podobnie jak ręczniki czy koce. Fretka domowa lubi kopać i zakopywać się w nich. Jest to zwierzę, które przesypia od 14 do 18 godzin dziennie, dlatego warto zadbać o jej komfort w klatce.

Koszt samej klatki może wynieść od 300 do nawet 1500 zł, w zależności od jej wielkość i ilości pięter, jak i jakości wykonania. Zabawki, miski, kuweta, domki i hamaki mogą kosztować łącznie 800 zł. Tutaj w grę wchodzi nie tylko ich jakość, ale też ilość. Początkowo można skupić się tylko na tych najważniejszych, a resztę dokupić z czasem.

Co warto wiedzieć o fretkach?

Fretka domowa – żywienie i pielęgnacja

Jest to drapieżnik, dlatego w diecie fretki powinno dominować mięso. Obecne na rynku dostępne są karmy (mokre i suche) przeznaczone specjalnie dla fretek. Można karmić je surowym lub gotowanym mięsem kurczaka, wołowiny, kaczki, baraniny, indyka oraz jagnięciny. Fretka nie powinna pogardzić również przepiórczym jajkiem.

Fretka domowa nie może jeść surowej wieprzowiny, ryb słodkowodnych, a także spożywać kawy, herbaty, mleka i alkoholu. Szkodliwa dla niej jest również czekolada. Dania przygotowane dla ludzi również są niewskazane dla fretki ze względu na zawartą w nich dużo ilość soli.

Pielęgnacja fretki nie należy do najtrudniejszych. Czyszczeniem futerka zajmuje się sama. Można jej pomóc w okresie linienia i wyczesywać ja za pomocą miękkiej szczotki lub grzebienia. Aby fretka polubiła ten zabieg, trzeba ją do tego przyzwyczajać od małego. Należy również dbać o jej pazurki – trzeba je piłować pilnikiem lub obcinać. Regularnie powinno się sprawdzać uszy oraz zęby. Do codziennych obowiązków należą za to: sprzątanie kuwety, wymiana ręczników/koców, zmiana wody i wyczyszczenie miski po jedzeniu.

Fretka domowa na dłoni, a także cena fretki domowej i jej hodowla w domu
Jaka jest średnia cena fretki domowej i jak wygląda hodowla fretki

Tchórzofretka, fretka czy tchórz – prawidłowa nazwa i wygląd fretek

Bardzo często można spotkać się określeniem „tchórzofretka” w odniesieniu do fretki. Czy jest to poprawne? Nie. Tchórzofretka to krzyżówka tchórza zwyczajnego i fretki domowej. Jest bardziej agresywna, ale ma piękne futro. Hoduje je się na fermach futrzarskich właśnie z tego powodu. Jest bardzo płodna, więc jej rozmnażanie nie jest trudne. To zwierzę wykorzystuje się również w badaniach laboratoryjnych.

Fretka domowa jest małym stworzonkiem. Samiczka może ważyć od 0,3 do 1,1 kg i osiągnąć długość ciała 33-35,5 cm. Z kolei samiec jest dwa razy cięższy, bo jego waga mieści się w przedziale 0,9-2,7 kg. Jest także dłuższy. Może mieć od 38 do 40,6 cm długości. Ich ogony mogą mieć od 7 do 10 cm. Przestają się rozwijać w okolicach roku życia.

Umaszczenie fretki można podzielić na:

  • jednobarwne – czarna, albinotyczna, biała.
  • typ tchórza – rozróżnia się podział ze względu na kolor maski, podszerstka, futra, nosa i oczu. Wyróżnia się rodzaj: klasyczny, czarny, rudy, pastelowy, czekoladowy oraz brązowy.
  • łaciate – fretka ma na ciele białe plamy, które są nierównomiernie rozrzucone. Mogą układać się w różne wzory. Są nimi np.: arlekin, borsuk, panda, syjamska, deresz platynowy, deresz srebrny czy strzałka.

Zdarza się, że cena fretki rzadziej spotykanego umaszczenia będzie droższa. Hodowca ustala własny cennik. Jednak kupowanie z takiego miejsca ma swoje plusy. Możesz mieć wtedy pewność, że zwierzę było dobrze traktowane i nie ma wad genetycznych. Dlatego warto rozważyć tę opcję. Koszt jest jednorazowy, a zdrowy zwierzak to przyjaciel na wiele lat. Średnia długość życia fretki wynosi od 6 do 15 lat. Należy zadać o właściwą dietę oraz szczepienia i badania, aby przeżyła te lata w zdrowiu.

ikona podziel się Przekaż dalej