Co warto wiedzieć o chomikach?

Popularne rasy chomików

Chomiczki to gryzonie aktywne w nocy. Lubią wspinać się po szczeblach klatki oraz kręcić się w kołowrotku (nie może być za mały, aby chomik nie uszkodził sobie kręgosłupa). Zdarzają się osobniki, które będą w nocy tak głośno kopać i harcować, że ich klatka nie będzie mogła być trzymana w sypialni. Mogą być drażliwe, jeżeli spróbuje się je wyciągać z domków w ciągu dnia.

Chomiki różnią się głównie wyglądem. Każdy chomik jest mały, ale w zależności od rasy są większe lub mniejsze. Niestety nie są to zwierzątko długo żyjące. Przeważnie jest to kwestia 2 lat. Szczegółowe informacje na temat wyglądu, długości życia oraz ich charakteru znajdują się w tabeli poniżej.

Rasy chomików i ich charakterystyka

Nazwa rasy

Wygląd

Informacje

Chomik syryjski

Długość ciała 15-18 cm. Waga w przedziale 80-150 g. Występuje w różnych umaszczeniach. Może być dwubarwny (np. czarno-biały, biały brzuch i jasnobrązowy grzbiet), jednobarwny (kremowy, czarny, złoty, beżowy, popielaty, srebrny, biały), trójkolorowy (biało-brązowo-czarny). Może być krótkowłosy (short hair), długowłosy (long hair), o gładkim włosie (satin hair) i o długim kręconym włosie (rex hair).

Średnia długość życia to 2-4 lata. Jest łatwy w hodowli i nietrudno go oswoić. Zdarza się, że chomik ten przywiązuje się do opiekuna i potrafi go rozpoznawać.

Chomik dżungarski

Samce osiągają 10 cm długości, samice 7 cm. Waga do 40 g. Ogon jest praktycznie niewidoczny. Ma małe łapki. Zwykle ciemnoszare umaszczenie futra, z białym brzuchem i możliwymi białymi plamami na bokach. Ma czarną pręgę od czoła po ogon.

Długość życia ok. 1,5 roku. Jest to energiczne stworzonko, lubi być aktywne w nocy. Akceptuje inne osobniki, ale ze swojego miotu.

Chomik Roborovskiego

Jest bardzo mały (najmniejszy). Długość ciała to zaledwie 5 cm. Waga mieści się w przedziale 10-25 g. Barwa futra piaskowa (może mieć czerwonawy odcień latem i szary zimą). Nie ma ani pręgi, ani plam.

Inaczej zwany chomicznik malutki. Jest to chomik szybki i zwinny, przez co czasami trudno utrzymać go w rękach. Trzeba być cierpliwym, bo nie jest łatwo go oswoić.

Chomik Campbella

Długość ciała 9 cm. Waga do 40 g. Umaszczenie piaskowe i żółte, czasem białe (albinos). Czarna pręga biegnie wzdłuż grzbietu.

Żyje ok. 2,5 – 3 lata. Inne jego nazwy to chomicznik zabajkalski oraz chomik mandżurski. Żyje na terenach półpustynnych i stepach. Jest płochliwy. Może gryźć właściciela.

Chomik chiński

Długość 8-12 cm. Posiada nieowłosiony ogon (2-3 cm). Nie jest walcowaty, jak inne chomiki karłowate. Ma węższy tułów, jest szczuplejszy. Biały brzuszek, reszta jasnobrązowa. Na grzbiecie ma ciemną pręgę.

Żyje do 3 lat. Jest bardzo delikatny i upadek może skończyć się dla niego śmiercią, dlatego trzeba obchodzić się z nim bardzo ostrożnie.

Chomik europejski

Największy chomik na świecie. Długość ciała do 34 cm, ogona 5 cm. Może być biały, rdzawoczerwony, żółty lub ciemnobrunatny. Krępa budowa ciała, szerokie łapki.

Chomik europejski znajduje się pod ochroną. Nie jest udomowiony i nie można go mieć w domu.

Polecane karmy i akcesoria dla chomików

Chomik angora to naprawdę chomik syryjski o długiej sierści (do 8 cm). Jego futerko może mieć różne umaszczenie i wymaga pielęgnacji (np. grzebieniem), w przeciwnym razie może się filcować. U samiczek tworzy się tzw. spódniczka przez dłuższą sierść w tylnej części ciała. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o chomikach mandżurskich.

Ile kosztuje chomik oraz potrzebne dla niego akcesoria?

Cena chomika nie powinna przekraczać 50 zł. Nie jest to drogi koszt. Chomik dżungarski kosztuje średnio 15 zł, syryjski 15-50 zł, a Roborowski 10-20 zł. Chomik chiński i Campbella jest trudniej dostępny, więc jego koszt może być nieco większy, ale nie powinna to być zbyt duża kwota.

Przed zakupem chomika warto zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne akcesoria. Bez wątpienia najdroższa jest klatka. W porównaniu z jej ceną, cena chomika wydaje się bardzo mała. Kilkupiętrowe klatki z różnymi tunelami oraz kołowrotkami mogą kosztować nawet 300 zł. Warto jednak przejrzeć różne oferty, bo czasami podobna klatka będzie kosztowała już tylko 100 zł. Najmniejsze klatki to kwestia 50 zł, ale warto rozważyć zakup większej, zwłaszcza jeżeli ma to być chomik syberyjski. Te zwierzątka lubią biegać i wszelkie pięterka są wskazane.

Chomik siedzący w niebieskiej klatce z trocinami, a także cena chomika i ile kosztuje chomik
Jaka jest cena chomika w zależności od miejsca zakupu i gatunku, czyli ile kosztuje chomik

Niezbędny jest również domek, w którym chomik będzie mógł się schować. Jest to kwestia ok. 10 zł. Potrzebne są również: miseczka na karmę oraz poidełko, co powinno razem dać jakieś 15 zł. Osobny kołowrotek można dostać za 5-10 zł, w wersji kuli za 20 zł, a metalowy za ok. 30 zł. Kołowrotek musi być dobrany pod względem wielkości gryziona. Syberyjskie potrzebują je większe. Niezbędne są również trociny, ale ich koszt to kilka złotych. Jedzenie dla chomika (gotowe mieszanki) można dostać za 15-20 zł.

Potrzebny jest również transporter. W zależności od wyglądu i materiału, z którego jest zrobiony, jego cena to 15-40 zł. Transporter jest bardzo przydatny. To w nim można zabrać chomika do weterynarza albo na działkę, gdzie można go wypuścić na ogrodzony kawałek trawy. Chomika można również do niego schować podczas sprzątania klatki (wymiana ściółki, mycia całości etc.).

Chomik, królik czy świnka morska?

W jakiej cenie są inne gryzonie?

Popularne świnki morskie kosztują w sklepie zoologicznym 20-80 zł, ale w hodowli jest to kwestia 100-300 zł (przeważnie około 200 zł). Te zwierzęta bardziej zżywają się z człowiekiem i wymagają więcej uwagi od chomika, stąd też taka cena.

Cena królika miniaturki to zazwyczaj kwestia 30-150 zł. Zdarzają się jednak ogłoszenia, w których te zwierzaki kosztują zarówno 15 zł, jak i 350 zł. Niższą cenę możemy spodziewać się w zoologicznym. Wyższa cena królika miniaturki dotyczy hodowli, w których poza samym zwierzątkiem nowy właściciel otrzymuje wyprawkę dla królika.

Cena chomika jest najmniejsza. Wynika to zarówno z dostępności tych zwierząt, jak i ich szybkiego rozmnażania (ciąża trwa ok. 20 dni) czy ich krótkiego żywota. Nie są to zbyt wymagające gryzonie, jeżeli chodzi o pielęgnację i czas, jaki należy im poświęcać.

Sklep zoologiczny czy hodowla?

Chomiki bardzo łatwo dostać w sklepie zoologicznym i niektórzy wybierają tę opcję z wygody lub z niewiedzy, że te gryzonie można dostać gdzieś indziej. Zakup w zoologicznym nie jest niczym złym, pod warunkiem, że zwierzęta w nim są dobrze traktowane (mają czysto, nie jest ich zbyt dużo w jednej klatce, mają wodę i jedzenie).

Jeżeli zaś chodzi o kawię domową, to hodowla świnek morskich jest lepszym miejscem. Zwierzęta są tam zadbane i posiadają rodowód, dzięki czemu mogą brać udział w wystawach. Hodowla chomików nie jest tak popularne, jak hodowla świnek morskich, co nie oznacza, że nie warto jej poszukać.

Niezależnie od tego, z którego miejsca zakupisz chomiczka, pamiętaj o tym, że jest to żywe stworzonko i trzeba się nim opiekować. Nie wolno dopuścić do tego, aby jego klatka była brudna, a w poidełko brakowało wody.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny