Jak wytępić szczury? Oto najskuteczniejsze sposoby
Szczury są intruzami powszechnymi w wielu miastach i gospodarstwach. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na walkę z tymi szkodnikami. Poniżej omówimy najpopularniejsze metody walki i podpowiemy, jak zlikwidować inwazje myszy lub szczurów w domu, piwnicy czy na podwórku.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o gryzoniach i insektach.
Jak wytępić szczury w piwnicy i myszy w domu? Tradycyjne łapki na gryzonie
Poszczególne metody walki dają różne efekty. Najpopularniejszy sposób na myszy to tradycyjna pułapka. Jej budowa jest bardzo prosta, a produkt charakteryzuje się atrakcyjnymi cenami zakupu.
Za pomocą łapki możemy skutecznie tępić myszy w domu, w piwnicy, a nawet na podwórko. Sposób będzie skuteczny przy inwazji jednego lub kilku osobników. Nie nadaje się natomiast do wytępienia z gospodarstwa całej gromady szkodników. Łapka może i działa skutecznie, jednak przy większej inwazji gryzoni okazuje się mało wydajna.
W ofertach sprzedaży znajdziemy też nieco większe łapki na szczury. Możemy użyć ich w piwnicy, w domu czy na podwórku. Niestety klasyczne sposoby są często mało skuteczne. Szczury żyją w stadach i bardzo szybko się uczą. Jeśli jeden osobnik wpadnie w pułapkę, pozostałe będą omijać ją z daleka. Dlatego metody walki za pomocą łapki mogą być skuteczne jedynie przy kilku gryzoniach. Łapka przeważnie wymaga wymiany po złapaniu pojedynczego osobnika.
Jak wytępić szczury z gospodarstwa? Dobre trutki, czyli jak skutecznie walczyć ze szkodnikami
Wszystkie rasy szczurów posiadają podobne preferencje żywieniowe i są typami zwierząt wszystkożernych. Inwazje większej ilości szkodników możemy skutecznie zwalczyć za pomocą trutki. Sposób okazuje się bardzo skuteczny i pozwala tępić całe kolonie z gospodarstwa.
Gryzonie można wytruć z gospodarstwa przy użyciu trutki o długim czasie działania. Warto bowiem pamiętać, że są to gryzonie, które żyją w stadach hierarchicznych. Pierwsze próby spożycia posiłku podejmują zwiadowcy, a dopiero na samym końcu osobniki najważniejsze w stadzie. W związku z tym trutka o krótkim czasie działania nie pozwoli wytruć wszystkich osobników z gospodarstwa czy na podwórku.
Najprostsze sposoby i metody walki z gryzoniami bywają najskuteczniejsze. Trutka pozwoli wytępić szczury i myszy na podwórku, czy z gospodarstwa. Mimo wszystko nie będzie to idealne rozwiązanie w domu czy w piwnicy. Co prawda trutka może skutecznie zlikwidować całą kolonie szkodników, jednak osobniki mogą ukrywać się w trudnodostępnych przestrzeniach. Po ich wyeliminowaniu, w domu czy w piwnicy pozostanie bardzo nieprzyjemny zapach, który będzie unosił się aż do znalezienia ciała zwierzęcia. Może to być duże utrudnienie w domu lub w piwnicy, w której znajduje się wiele ciężkich elementów wyposażenia. Jeśli szukasz więcej wskazówek, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak pozbyć się szczurów.
Humanitarne sposoby. Jak zwalczyć szczury i myszy z gospodarstwa?
Nie każda osoba decyduje się na sposoby w postaci łapek czy trutki. Okazuje się, że pojedyncze szkodniki można też wytępić w bardziej humanitarny sposób. Skuteczne metody walki mogą obejmować klatki żywołowne. Możemy umieścić je w domu, piwnicy czy na podwórku. Tego typu sposoby nie stanowią zagrożenia dla życia zwierzęcia.
Metody walki przy użyciu klatek żywołownych zakładają, że zwabiony przysmakiem gryzoń wejdzie do jej wnętrza. Poruszenie przynęty powoduje zwolnienie mechanizmu blokującego drzwi, a następnie ich zamknięcie. Tego typu sposób sprawdzi się w przypadku myszy czy niewielkiego stada szczurów. Jednak późniejszym problemem jest to, co zrobić ze złapanym gryzoniem.
Klatki żywołowne są stosowane przez osoby, które preferują humanitarne rozwiązania. Należy jednak pamiętać, że niektóre rasy szczurów (np. szczur wędrowny) są występującymi powszechnie szkodnikami, które mogą przenosić groźne choroby. Wywożenie złowionego szczura do lasu czy na pola nie jest najlepszym rozwiązaniem i nie pomaga w walce z plagą szkodników.
To szczurki lubią najbardziej!
Jak wytępić i szczury domowym sposobem?
Okazuje się, że istnieją dobre metody na skuteczne wytępienie gryzoni domowym sposobem. W internecie odnajdziemy wiele praktycznych sposobów na samodzielne wykonanie pułapki. Dobre przykłady to chociażby pułapka z wiadra czy pułapka z butelki.
Domowym sposobem możemy wykonać proste pułapki żywołowne. Będzie to skuteczny sposób, jeśli chcemy zwalczyć szkodniki w domu czy w piwnicy. Pułapka z wiadra czy z butelki pozwoli zlikwidować inwazję gryzoni, bez zagrożenia, że zdechłe osobniki pozostaną w zakamarkach pomieszczeń.
Aby wytępić gryzonie domowym sposobem, trzeba poświęcić trochę czasu na przygotowanie pułapki. Sposób może okazać się skuteczny, jednak wymaga od nas większego wysiłku i zaangażowania. Niektóre sposoby obejmują także budowę pułapek, które zabijają myszy lub szczury.
Jak wytępić szczury za pomocą urządzeń elektrycznych? Czy to dobre rozwiązanie na różne rasy szczurów?
W ostatnich latach pojawiły się nowoczesne, dobre sposoby na skuteczną walkę ze szkodnikami. Jedną z nich okazują się pułapki elektryczne, które pomagają zlikwidować myszy i różne rasy szczurów. Zasada działania urządzenia jest dość prosta.
Łapka elektryczna przeważnie posiada budowę tunelową, a na jej końcu umieszcza się przysmak. Jeśli gryzoń wejdzie do środka, uruchamia się impuls elektryczny, który natychmiast je uśmierca. Tym sposobem możemy zwalczyć myszy i różne rasy szczurów.
Metoda okazuje się alternatywą dla klasycznych łapek i trutek. Co prawda przy użyciu środków chemicznych możemy szybko wytruć większą gromadę gryzoni. Jednak jest to rozwiązanie, które sprawia zwierzętom duży ból. Pewnym problemem jest także ryzyko zjedzenia trutki przez inne zwierzęta. Tym sposobem możemy też przez przypadek wytruć własne zwierzęta gospodarcze, a nawet narazić koty, które upolują najedzonego trutką gryzonia.
Łapki elektryczne pozwalają walczyć z myszami i szczurami. Ich budowa powinna być dopasowana do rodzaju szkodnika. W ofertach sprzedaży znajdziemy wiele godnych uwagi rozwiązań. Mniejsze mogą skutecznie walczyć z myszami, z kolei większe nadają się także do eliminacji szczurów. Niektóre modele nadają się jedynie do pracy kablowej, inne posiadają wbudowany akumulator.