Kawia domowa – rasy, charakter

Bez sierści i z włosami – możliwe odmiany świnek morskich

Kawia domowa pochodzi z Ameryki Południowej. W tamtej części świata dalej jest hodowana w celach konsumpcyjny, jak to było dawniej. W Europie nie jest praktykowane jedzenie świnek morskich. Tutaj hodowane są głównie hobbistycznie i do towarzystwa.

Świnki morskie można podzieli na rasy ze względu na długość ich sierści. Występują:

 • krótkowłose – jest nią świnka morska abisyńska (rozetka), gładkowłosa (amerykańska), amercian crested, english crested, rex, teddy.
 • długowłose – najpopularniejsza świnka morska długowłosa z włosem prostym to perwuwianka, sheltie, angora i coronet, a z sierścią kręconą texel, merino, alpaka i lunkarya.
 • bez włosów – świnki morskie bez sierści to skinny i baldwin.

Najstarsza rasa to świnka morska gładkowłosa. Jest niezwykłym czyściochem i sama potrafi zadbać o swoje krótkie futerko, dlatego często wybierają ją ludzi zabiegani. Jej długowłosym odpowiednikiem jest sheltie. Powszechna jest również świnka morska abisyńska, która ma na ciele charakterystyczne rozetki i wygląda, jakby była rozczochrana. Jej wersja z długimi włosami to angora. Świnka morska długowłosa może mieć włosy do nawet 15 cm. Peruwianka (świnka morska peruwiańska) ma gęstą sierść, która w całości ją otacza. Ma przedziałek, rozetkę na głowie i grzywkę, która opada jej na oczy.

Ten gryzoń ma różne umaszczenia: jednobarwne (monocolor), dwubarwne (bicolor) i trójbarwne (tricolor). Świnka morska może być biała, czarna, złota, czerwona, beżowa, kremowa, szafranowa, buff, sable, stale blue. Dopuszczalne są różne znaczenia. Niektóre umaszczenia mają swoje nazwy. Jest aguti (naprzemiennie jasne i ciemne pasy koloru), roan (białe i ciemniejsze włosy mieszają się na całym ciele), dutch (kolorowa głowa, grzywka i przednia połowa korpusu biała), dalmatyńczyk (biała sierść, ciemne plamy). Świnka himalajska (himalaya) ma czerwone oczy, białe ciało oraz nos, stopy i uszy brązowe lub czarne. Jeśli planujesz hodowlę tego zwierzątka, sprawdź także ten artykuł o polecanych zabawkach dla świnek morskich.

Łysa świnka morska – jaka jest?

Bezwłosa świnka morska skinny już taka się rodzi. Ma tylko szczątkowe futerko na pyszczku i kończynach. Jej skóra jest aksamitna w dotyku. Została wyhodowana w laboratorium. Z kolei baldwin na początku ma włosy, ale z czasem wypadają. Skóra tej świnki morskiej jest szorstka.

Ma charakter podobny do innych świnek. Jest energiczna i wesoła. Przywiązuje się do człowieka, z którym spędza dużo czasu. Jej klatka nie powinna stać w kącie, z którego nic nie będzie widziała – lubi obserwować otoczenie. Warto ogrodzić fragment podłogi, zanim się ją wypuści. Inaczej może schować się w kącie lub przegryźć kable. Nie jest to skoczne zwierzątko, więc na dobrą sprawę góra klatki nie musi być zamykana, ale dobrze mieć ją w całość zabudowaną. Kawia domowa jest aktywna zarówno w nocy, jak i w dzień.

Nie jest odporna na zimno. Trzeba pamiętać o ciepłym posłaniu dla niej. Można dać do klatki kocyk, w którym będzie mogła się schować. Jej skóra jest delikatna i często może dochodzić do różnych urazów, dlatego trzeba obchodzić się z nią delikatnie.

Polecane karmy dla świnek morskich - sprawdź promocje

Należy pamiętać o pielęgnacji tych stworzonek. Świnka morska skinny potrzebuje cotygodniowych kąpiel i nacierania oliwką, w przeciwnym razie może dojść do przesuszenia skóry. Należy również obcinać pazurki. Regularnie trzeba sprawdzać zęby, czy nie są za długie. Świnka morska powinna je sama ścierać, ale gdyby tak się nie stało, należy bezzwłocznie udać się z nią do weterynarza.

Czy łysa świnka morska jest dla alergika?

Bezwłosa świnka morska może uczulać w takim samym stopniu jak owłosiona. To nie sierść jest powodem alergii, a białko (zawarte w moczu i ślinie) i feromony. Znacznie bardziej uczulają samce, zwłaszcza te, które znaczą teren. Uczula również naskórek. Łysa świnka morska nie traci sierści, na której mogłaby zostawiać ślinę i martwy naskórek, ale wciąż uczula.

Kawia domowa żyje 6-8 lat. Niektóre osobniki dożywają 10 lat. Starsze gryzonie są rzadkością, choć rekord długości życia u świnek morskich wynosi 14 lat i 10 miesięcy. Problemy ze zdrowie zaczynają się w wieku 5-6 lat.

Świnki morskie mają często problemy z zębami. Zbyt długie uniemożliwiają im jedzenie, a gdy tworzą się tam bakterie i dochodzi do infekcji, mogą wypaść. Jednak szybkie zdiagnozowanie przyczyny i wyleczenie choroby mogą temu zapobiec. Poza tym kawii domowej mogą przytrafić się: gruźlica, salmonelloza, pastereloza, liszaj strzygący i świerzbowiec. Problemy skórne mogą być spowodowane stresem, błędami żywieniowymi lub zbyt licznym stadem. Ze świnką morską należy udać się do weterynarza, kiedy zauważy się objawy takie jak:

 • wymioty,
 • biegunka,
 • kaszel,
 • duszności,
 • osowiałość,
 • unikanie kontaktu z człowiekiem,
 • silny świąd,
 • drobne krostki na skórze,
 • spadek masy ciała.

Hodowla świnek morskich – cena, informacje o żywieniu

Ile kosztuje łysa świnka morska?

Cena zależy głównie od miejsca, z którego kupuje się świnkę morską. W sklepie zoologicznym będzie to koszt z rzędu 20-80 zł. Hodowla zażyczy sobie więcej – od 100 do 300 zł. Łyse świnki morskie w hodowlach często można dostać za 200 zł.

Łysa świnka morska przy sianie
Jaka jest bezwłosa, czyli łysa świnka morska i co warto wiedzieć o tym gatunku

Zarejestrowana hodowla jest zdecydowanie bezpieczniejszym wyborem. Wszystkie tamtejsze osobniki są przebadane i mają rodowód. Otrzymuje go także kupujący małą świnkę morską, co upoważnia do brania udziału w wystawach. Są to też osobniki zdrowe i zadbane. Podczas spotkania można ocenić na własne oczy, jakie są warunki, w których przebywają świnki morskie. Ważne jest to, aby w klatce nie przebywało zbyt dużo osobników oraz aby miały jedzenie i wodę. Nie powinny wykazywać agresji do innych zwierząt ani ludzi, a także nie mogą wyglądać na schorowane.

Decydując się na świnkę morską, powinieneś wiedzieć, że jest to zwierzę stadne, więc potrzebuje kompana do towarzystwa. Najlepiej od razu zakupić dwie kawie z tego samego miejsca. Świnki morskie bardzo mocno się ze sobą zżywają, przez co źle znoszą rozłąkę. Jeżeli planujesz zakup drugiej kawii później, musisz mieć na uwadze to, że pierwsza może jej tak łatwo nie zaakceptować. Będzie bronić swojego terytorium, przez co może zachowywać się agresywnie.

Co może jeść kawia domowa?

To zwierzątko roślinożerne. Wskazane jest, aby codziennie otrzymywała sianko oraz suchą karmę dla świnek morskich. Lubi również warzywa (m.in. marchewkę, brokuły, buraki, natkę pietruszki, paprykę, pomidory, rzodkiewkę). Owoce można dawać od czasu do czasu (np. jabłko, banany, melony). Nie pogardzi trawą i ziołami (np. bazylią, koperkiem, mniszkiem lekarskim).

Świnka morska nie powinna dostawać karmy dla królików. Nie zawiera ona odpowiedniej ilości witamin. Głownie chodzi o witaminę C, której świnka morska potrzebuje. Jej niedobór może prowadzić do różnych chorób. Dieta świnki morskiej bez włosów powinno być wysokokaloryczna, aby mogła utrzymywać właściwą temperaturę ciała.

Nie wolno podawać fasoli (jest trująca dla kawii domowej). Podobnie jak cebuli, kapusty czy ziemniaków. Mleko może powodować biegunki, które będą zagrażały życiu świnki morskiej. Do picia powinna otrzymywać tylko wodę. Należy stale uzupełniać poidełko, aby nigdy jej nie zabrakło.

ikona podziel się Przekaż dalej