Jak oswoić świnkę morską – krok 1: przyzwyczajenie do klatki

Pierwsze etapy oswajania świnki morskiej z nowym domem powinny być bardzo łagodne. Nasz nowy towarzysz z początku nie będzie czuł się swobodnie w domu, dlatego przez pierwsze dni warto zapewnić mu możliwie jak najwięcej spokoju, nie podnosić i nie wyjmować z klatki.

Świnka morska rasy Teddy czy rozetka są stworzeniami płochliwymi. Najlepiej będzie pozostawić klatkę na podwyższeniu i pozwolić pupilowi na swobodną obserwację otoczenia. W pierwszych dniach możemy podziwiać naszą rozetkę z daleka i pozwolić na powolne oswajanie pupila z nowymi warunkami.

Po kilku dniach świnka morska powinna już przyzwyczaić się do klatki. Będzie to najlepszy moment na rozpoczęcie drugiego etapu oswajania z życiem w domu czy w mieszkaniu. Na początek możemy przyzwyczaić rozetkę czy świnkę Teddy do swojej obecności. Wystarczy, że usiądziemy w pobliżu klatki i będziemy mówić do pupila łagodnym głosem. Czynność powtarzamy regularnie przynajmniej przez jeden dzień. W tym czasie nie powinno się jeszcze brać na ręce naszego pupila ani wyjmować go z klatki.

Jak oswoić świnkę morską - krok 2: przyzwyczajenie do dotyku

Świnka morska rasy Teddy czy rozetka posiada bardzo radosny i towarzyski charakter. W związku z tym, jej oswajanie z człowiekiem nie jest szczególnie skomplikowane. Wystarczy otworzyć klatkę i włożyć dłoń do środka. Oswajanie musi być tu przeprowadzone małymi etapami. Na początku świnka zapozna się z naszym zapachem, możemy ją delikatnie dotykać, a jeśli nie ucieka, również głaskać.

Po pełnym oswojeniu z dotykiem można już delikatnie podnosić rozetkę. Pamiętajmy jedynie, aby przyzwyczaić pupila bardzo łagodnymi ruchami. Zbyt szybkie podnoszenie czy branie na ręce może nadmiernie wystraszyć stworzenie i zmniejszyć jego poczucie bezpieczeństwa.

Jeśli nasza świnka morska rasy Teddy czy rozetka da się bez problemu podnosić, możemy pomyśleć o zapoznaniu jej z całym pomieszczeniem. Będzie to ostatni, dość istotny etap oswajania w domu czy w mieszkaniu. A może zainteresuje cię także ten artykuł o polecanych zabawkach dla świnki morskiej?

Jak oswoić świnkę morską - krok 3: wspólna zabawa w domu

Wszelkie informacje o charakterze świnek morskich upewniają nas w tym, że jest to pupil, który lubi zabawę z człowiekiem. Możemy to wykorzystać i umożliwić kawii przechadzanie się po naszym domu czy mieszkaniu.

Przed wypuszczeniem pupila z klatki, warto dokładnie zabezpieczyć pomieszczenie. Zwróćmy uwagę na wystające kable i wszystkie elementy, które nie powinny ulec podgryzaniu. Dobrze będzie też zastawić przestrzeń za kanapami czy sofami, dzięki czemu unikniemy ryzyka, że kawia ucieknie w trudnodostępne dla nas miejsce.

Aby przyzwyczaić rozetkę do całego pomieszczenia, możemy otworzyć jej klatkę i umożliwić samodzielną eksplorację terenu. W przypadku klatki stojącej na podwyższeniu, musimy kawie podnosić i powoli przenieść na podłogę. Na początku możemy wystawić także mały domek, dzięki czemu rozetka czy świnka morska rasy Teddy zyska większą pewność siebie.

Świnka morska na białym tle, a także oswajanie i porady, jak oswoić świnkę morską
Oswajanie kawii w domu, czyli porady, jak oswoić świnkę morską

Oswajanie z pomieszczeniem nie jest szczególnie skomplikowane. Kawia zna już wszystkie zapachy i domowników, dzięki czemu eksploracja terenu nie będzie dla niej nadmiernie stresująca. W czasie wspólnej zabawy musimy pilnować rozetkę i bardzo uważnie stąpać po podłodze. Pamiętajmy także, że kawia lubi pewnie chodzić po podłożu, dlatego nie należy umieszczać jej na nierównych powierzchniach czy meblach.

Polecane karmy dla świnek morskich - sprawdź promocje

Czy można wytresować kawię domową? Przydatne informacje

Wiele osób czyta informacje na temat żywienia i oswajania kawii domowych, jednak nie zdaje sobie sprawy z tego, że gryzonie można też wytresować i nauczyć ciekawych sztuczek. Warto pamiętać, że kawia posiada przyjazny charakter, ale również jest stworzeniem spostrzegawczym oraz inteligentnym.

Aby wytresować pupila, wystarczy go odpowiednio zmotywować. Najlepszym sposobem będzie wybór dobrego przysmaku, będącego dla kawii atrakcyjną nagrodą. Następnie wybieramy sztuczkę, którą chcemy przećwiczyć. Dużą popularnością cieszy się choćby sztuczka stawania na tylnych łapkach. Wystarczy, że wydamy pupilowi komendę słowną i przeprowadzimy przez kolejne etapy (np. delikatnie unosząc przednie łapki). Po każdej udanej próbie nagradzamy kawie smakołykiem, dzięki czemu skojarzy komendę z czynnością oraz nagrodą.

Młoda świnka morska Teddy czy rozetka może znać znacznie więcej sztuczek. Aby wytresować pupila, wystarczy cierpliwość, konsekwencja oraz bardzo łagodne traktowanie. Nauka powinna mieć charakter wspólnej zabawy. Nie możemy denerwować się na zwierzątko czy karać go, gdy nie wykona danej czynności. Postępując w ten sposób moglibyśmy jedynie zniszczyć pozytywne relacje z gryzoniem i sprawić, że świnka morska straci do nas zaufanie.

Hamak dla świnki morskiej – czy to dobry pomysł?

Dobrze dobrany hamak dla świnki morskiej okazuje się ciekawym elementem wyposażenia klatki. W ofertach sprzedaży znajdziemy wiele tego typu produktów, przeznaczonych zarówno dla małych, jak i nieco większych gryzoni.

Prosty hamak dla świnki morskiej możemy też wykonać samodzielnie. Wystarczy nam do tego kawałek mocnego materiału oraz odpowiednie mocowanie. Pamiętajmy jedynie, że świnka nie jest tak zwinna jak chomiki czy szczury. Hamak dla świnki morskiej powinien być zatem odpowiednio duży i osadzony blisko ziemi. W ten sposób nasz pupil będzie mógł wypoczywać w bezpiecznej, a jednocześnie wygodnej przestrzeni.

ikona podziel się Przekaż dalej