Pierwsze dni królika w domu

Każdy królik baranek miniaturka czy angor intensywnie reaguje na zmiany w swoim otoczeniu. Najlepiej byłoby zakupić pupila odpowiednio odchowanego, który lepiej poradzi sobie ze zmianą środowiska.

W pierwszych dniach przybycia do nowego domu, oswajanie z człowiekiem nie będzie najlepszym pomysłem. Nasz królik musi najpierw przyzwyczaić się do nowych warunków i poczuć się bezpiecznie w nowej klatce. Wymagana jest jedynie podstawowa opieka oraz zapewnienie pupilowi możliwie dużej ilości spokoju. Podstawowa opieka nie oznacza, że musimy znajdować się z dala od królika. Wręcz przeciwnie, warto przebywać w pobliżu klatki, mówić cichym, łagodnym tonem, aby przyzwyczaić pupila do nowych dźwięków w pomieszczeniach

W klatce możemy umieścić odpowiedniej wielkości domek. Będzie to świetna kryjówka i azyl, który sprawi, że nasz baranek miniaturka czy angor szybciej poczują się bezpieczne. Oswajanie z klatką, nowymi dźwiękami otoczenia i zapachami zajmuje kilka dni, po tym czasie możemy przystąpić do kolejnego etapu i rozpocząć oswajanie z człowiekiem.

Jak oswoić królika z człowiekiem?

Zapoznaliśmy już miniaturkę z otoczeniem, a prawidłowa opieka sprawiła, że pupil czuje się bezpiecznie w klatce. Możemy teraz rozpocząć oswajanie z człowiekiem. Najważniejsze będzie budowanie pozytywnych skojarzeń. Możemy lekko pogłaskać miniaturkę lub dać jej ulubiony przysmak. Warto przy tym zadbać o delikatne ruchy, które nie wystraszą zwierzęcia.

Jak oswoić królika z podnoszeniem? Na początek trzeba zadbać o to, by baranek miniaturka czy królik angora odpowiednio przyzwyczaiły się do głaskania i dotyku dłoni. Oswajanie nie powinno być zbyt szybkie, aby nie wystraszyć pupila. Mieszkający w klatce, czujący się bezpiecznie królik sam podejdzie do wyjścia, co może oznaczać, że jest gotowy do eksploracji terenu.

Jak oswoić królika z domem?

Aby w pełni zadbać o mieszkającą w klatce miniaturkę, należy zapewnić jej odpowiednią dawkę ruchu. Samo przebywanie w klatce nie zapewni jej odpowiednich bodźców, dlatego po pewnym czasie rozpoczynamy wypuszczanie zwierzątka po pomieszczeniu. Konieczna będzie odpowiednia opieka, bowiem króliki są bardzo ciekawskie i z chęcią eksplorują wszystkie przestrzenie.

Oswajanie możemy rozpocząć od otworzenia drzwi klatki. Nasz baranek miniaturka czy królik Teddy sam zdecyduje, czy jest gotowy do wyjścia z bezpiecznego schronienia. Nasza opieka początkowo ogranicza się do zabezpieczenia pomieszczenia, pochowania kabli i wszystkich przedmiotów, które mogłyby stanowić zagrożenie dla zwierzaka.

Królik miniaturka siedzący na podłodze, a także porady, jak oswoić królika miniaturkę
Królik miniaturka krok po kroku, czyli jak oswoić królika miniaturkę i oswajanie krok po kroku

Możemy też odpowiednio wychować miniaturkę i przyzwyczaić ją do przychodzenia na zawołanie. Spacer po pomieszczeniu będzie świetną okazją, aby przywołać miniaturkę, pogłaskać i zachęcić do kontaktu. Świetnie sprawdzą się tu ulubione smakołyki, które pomogą w zbudowaniu pozytywnych skojarzeń. Sprawdź także ten artykuł z informacjami, jak długo żyją króliki.

Karmy i akcesoria dla królików - sprawdź je!

Pielęgnacja i najważniejsze wymagania – jak oswoić królika z czesaniem?

Każdego królika trzeba odpowiednio wychować i zadbać o jego wymagania. Dotyczy to nie tylko żywienia i higieny, ale także dbałości o stan futerka. Pielęgnacja musi być dopasowana do konkretnej rasy. Dla przykładu, aby zadbać o króliki długowłose, konieczne będzie regularne czesanie.

W większości przypadków, dobra hodowla dba o odpowiednie wychowanie, a pielęgnacja nowo przybyłego towarzysza jest mu już dobrze znana. Mimo wszystko należy stopniowo oswajać królika do szczotki, a następnie do samego czesania.

Pielęgnacja nie jest skomplikowana, jednak musi być przeprowadzona w sposób delikatny. Aby odpowiednio wychować królika i przyzwyczaić go do czesania, konieczne będzie zbudowanie pozytywnych skojarzeń. Czesanie wykonujemy bardzo delikatnie i powoli, przy okazji możemy też nagradzać królika za spokojne zachowanie. Większość królików lubi delikatne muskanie futerka, przy odrobinie cierpliwości możemy je wychować i przystosować do regularnej pielęgnacji.

Pamiętajmy także, że wymagania królików nie ograniczają się jedynie do czesania. Musimy także regularnie wymieniać ściółkę. W czasie wymiany nasz królik może przebywać w pomieszczeniu lub w oddzielnej klatce. Konieczne wymagania to także przycinanie pazurków i podawanie twardych produktów, które pomogą ścierać rosnące zęby.

Wspólne zabawy poza klatką

Króliki bardzo lubią spędzać czas z człowiekiem, a możliwość chodzenia po całym pomieszczeniu okazuje się dla nich dużą atrakcją. Wspólne zabawy poza klatką mogą okazać się świetnym sposobem na pogłębianie wzajemnych relacji.

Podczas zabawy musimy zachować szczególną ostrożność i zadbać o to, by przypadkowo nie nadepnąć pupila. Króliki są delikatnymi stworzeniami i łatwo wyrządzić im krzywdę. Małe dzieci powinny być nauczone zasad prawidłowego obchodzenia się z pupilem, co może uchronić nas przed późniejszymi problemami.

W czasie zabawy można też zająć się codzienną pielęgnacją lub zapewnić królikowi odpowiednią, nieograniczoną dawkę ruchu. Wskazana jest stała kontrola nad poczynaniami zwierzaka, bowiem może niekiedy podgryzać nóżki drewnianych mebli czy zainteresować się innymi elementami wyposażenia naszych pomieszczeń.

ikona podziel się Przekaż dalej