Jak długo żyje koszatniczka? Zobaczcie, ile żyje popularny gryzoń
Koszatniczka jest gryzoniem, który staje się w polskich domach coraz popularniejszym zwierzęciem. Pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie żyje dziko. Przyzwyczajone do zupełnie innego klimatu koszatniki potrzebują odpowiednich warunków, by mogły długo żyć. Jak długo zwierzę może przeżyć w warunkach domowych, gdy zastosujesz odpowiednie żywienie i pielęgnację? Ile żyją koszatniczki na wolności, a jaka jest ich długość życia w mieszkaniu człowieka? Jaka jest cena koszatniczki domowej? Oto najważniejsze informacje!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o koszatniczkach.
Ile żyją koszatniczki?
Koszatniczka – co to za zwierzę? Opis
Koszatniczka pospolita pochodzi z Ameryki Południowej. To właśnie tam zamieszkuje na zboczach Andów. Jak długo żyje? Otóż, długość życia koszatniczki na wolności to zazwyczaj między 1 a 4 lata. W warunkach domowych (np. hodowla) może zaś przeżyć do 8 lat lub więcej. Dlaczego na wolności żyją tak krótko? Otóż:
- stają się łatwym łupem dla polujących drapieżników (np. ptaków),
- są traktowane jako szkodniki, ponieważ niszczą uprawy.
Koszatniczka wyglądem przypomina mysz, jednak jest od niej znacznie większa. Co ciekawe, koszatniki są bliżej spokrewnione ze świnkami morskimi, a nie z myszami! Gryzonie posiadają krótką sierść, a ich ubarwienie to brąz z jasnymi przebarwieniami. Oczywiście, oprócz tego koloru, zwanego w świecie znawców aguti, koszatka może mieć również kolor niebieski, czarny czy też kremowy. Ogon koszatniczki jest dość charakterystyczny – pokryty czarną sierścią, na którego końcu znajduje się tzw. „pędzelek”. Zdecydowanie, ogon koszatniczki jest ważnym elementem całego jej ciała – to delikatna część, więc nawet małe pociągnięcie koszatniczki za ogon może doprowadzić, że się on oderwie. Dlaczego tak się dzieje? Otóż, dzięki tej umiejętności koszatka może uciec przed drapieżnikiem, który złapie ją za ogon. Niestety, ten już nigdy nie odrośnie.
Czym się różnią koszatniki domowe od dzikich?
Gryzonie żyjące na wolności, czyli dziko, są szkodnikami i tak też są powszechnie traktowane. Ich jedzenie znajduje się na polach uprawnych, zatem koszatniczki żerują głównie w ziemi. Zdarza im się też żerować na niewielkich drzewach i krzewach, ponieważ tam znajdują potrzebną żywność. Naturalnym środowiskiem koszatniczek są podziemne nory. Dlaczego tam żyją? Otóż, posiadają wrodzone cechy, by móc swobodnie żyć w ziemi i ukrywać się w niej przed naturalnymi wrogami. Jeżeli zauważysz więc, że koszatniczka pospolita będzie kopać w domowej klatce – będziesz wiedział, dlaczego!
Nie da się ukryć, ze koszatniczki uwielbiają skakać, kopać i gryźć. Właśnie dlatego warto będzie zakupić im drewniane elementy (np. domki z drewna), by mogły ścierać sobie na nich ząbki. Informacje z licznych źródeł wskazują również na to, że koszatniczki prowadzą dzienny tryb życia – zarówno dzikie, jak i domowe. W naturalnych warunkach zdecydowanie lepiej żyje im się zaś w grupie – właśnie dlatego kupując koszatniczkę, powinieneś zdecydować się na parkę. Cena koszatniczki zaczyna się już od 50 zł wzwyż (hodowla to cena od 150 zł w górę). A może zainteresuje cię także ten artykuł o rozpoznawaniu płci świnki morskiej?
Polecane klatki dla gryzoni - sprawdź nasze propozycje
Opis koszatniczek – wymagania
O czym warto pamiętać, kupując koszatniczkę?
Wiesz już, ile żyją koszatniczki – 8 lat w warunkach domowych to bardzo długi czas. Jeżeli koszatniczka będzie zdrowa i dobrze się nią zaopiekujesz, zwierzę przeżyje jeszcze dłużej! Warto jednak pamiętać o pewnych zasadach, których należy przestrzegać. Koszatniczki są ruchliwe – mają to w genach. Instynktownie gryzą, więc mogą przypadkiem przegryźć nawet… plastikową klatkę. Zdecydowanie rozsądniej będzie zainwestować więc w klatkę metalową, której koszatniczki na pewno nie przegryzą.
O ile możesz sobie pozwolić, zdecyduj się najlepiej na akwarium – koszatka nie przegryzie szkła, a podłoże (które koszatka będzie przekopywać) nie wysypie się na podłogę w domu. Koniecznie zakryj akwarium np. metalową klatką, by gryzonie nie uciekły! Możesz także zakupić terrarium w sklepie zoologicznym, zawierające pięterka czy drabinki – koszatniczki chętnie będą się po nich wspinać.
A jak wygląda ich karmienie? Na pewno ważne będą poidełka i miseczki na jedzenie – nie kupuj tych plastikowych, bo gryzonie zaraz je pogryzą i przypadkiem połkną! A to niestety może skończyć się nawet śmiercią zwierzęcia. Lepiej kupować miseczki kamienne bądź ceramiczne.
Żywienie koszatniczki
Jeżeli chodzi o karmienie gryzoni, pamiętaj o jednym – to roślinożercy. Zatem, ich jedzenie powinny stanowić:
- zioła,
- trawy,
- liście,
- kora niektórych drzew,
- siano,
- nasiona.
Możesz także podawać koszatniczkom warzywa takie, jak: sałata, kalafior, ogórek czy marchewka. Oprócz warzyw, koszatniczki chętnie jadają owoce: rodzynki, banany czy jabłka. Nie podawaj im jednak zbyt często owoców, bo ich obfite jedzenie może spowodować rozwinięcie się u gryzoni cukrzycy – koszatniczki są na nią podatne.
Pamiętaj, że…
Zupełnie tak samo, jak myszoskoczki, koszatniczki uwielbiają zażywać kąpieli piaskowych! Dlatego nawet kilka razy w tygodniu powinieneś włożyć do klatki pupili wanienkę z suchym piaskiem, by mogły się w nim wytarzać. Piasek taki kupisz w sklepie zoologicznym.