Jak długo żyją króliki?

Rady i długość życia królików

Wśród królików można wyróżnić kilka ras. Warto podzielić je według rozmiarów. Mamy więc rasy:

Duże:

  • belgijski olbrzym – największy w swojej grupie, ponieważ może ważyć nawet 10 kg. Jego średnia długość życia to 7 lat.
  • francuski baran – jest miksem aż trzech ras. Posiada charakterystyczne, zwisające uszy, które są bardzo duże i zaokrąglone na końcach. Królik baranek żyje zazwyczaj od 5 do 8 lat.
  • olbrzym srokacz – już w wieku 8 miesięcy mogą osiągnąć masę 6 kg. Przypomina budową olbrzyma belgijskiego, jednak ma stojące i krótkie uszka. Posiada też czarne obwódki wokół oczu. Żyje do 7 lat, a czasem więcej.

Średnie:

  • biały nowozelandzki – są one albinosami, posiadającymi czerwone oczy. Wśród nich znajdują się króliki cięższe, ale i lżejsze. Tylko w ciągu roku samica może wyhodować aż 8 miotów! Długość życia królików to ok. 5 lat.
  • czerwony nowozelandzki – przypomina białego nowozelandzkiego, jednak ten królik posiada ceglaste ubarwienie. Rasa należy do wcześnie dojrzewających i również potrafi przeżyć ok. 5 lat, a czasem więcej.
  • kalifornijski – oprócz kończyn przednich, uszu, nosa i ogona, ich ciało jest białe. Żyje długo, bo od 7 aż do 10 lat.
  • termondzki biały – podobna rasa do olbrzymów i białych nowozelandzkich. Należą do albinosów z czerwonymi oczami. Źle znoszą chów klatkowy – trzeba więc wiedzieć, jak zrobić klatkę dla królika, by się nie zranił. Królik ten żyje ok. 7 lat.
  • francuski srebrzysty – jego włosie jest umaszczone strefowo, a obszar m.in. wokół oczu czy nóg i ogona ciemniejszy. Króliki żyją ok. 8 lat.

Karmy i akcesoria dla królików - sprawdź je!

Planujesz zakup zwierzątka futerkowego? Sprawdź także ten artykuł z informacjami, jak długo żyje koszatniczka.

Królik domowy mały – jakie są rasy?

Małe króliki są najchętniej kupowane do domu ze względu na to, że łatwiej jest się nimi opiekować w mieszkaniu niemal dowolnej wielkości. Małe rasy dzielą się na:

  • podpalane – powstały z krzyżówki zajęczaków z dzikimi królikami. Żyją od 7 do 10 lat.
  • holenderskie – najbardziej znane z nich występują w barwie czarnej, niebieskiej i żółtej. Żyją maksymalnie do 10 lat.
  • Rex – charakteryzują się nietypową budową włosów, będących puszystymi i sprężystymi. W Polsce mamy aż 12 ras odmian rasy Rex! Rasa Rex żyje między 7 a 10 lat.
  • miniaturowe – królik miniaturka jest w Polsce hodowana najczęściej jako zwierzęta domowe. Wśród nich wyróżnia się np. karzełek Teddy czy mini lop. Króliczki te ważą między 0,7 a 1,5 kg i żyją od 7 do 10 lat.
Królik domowy siedzący na poduszce, a także jak długo żyją króliki
Jak długo żyją króliki, czyli długość życia królików różnych gatunków

Długość życia królików

Jak długo żyją króliki?

Każdemu zwierzakowi przypisana jest średnia długość życia. Jedni zastanawiają się, ile żyje mucha, a inni zafascynowani są futrzanymi króliczkami. W zasadzie, ich ostateczna długość życia zależy od różnych czynników – zarówno genetycznych, jak i zewnętrznych, o które może zadbać właściciel zwierzątka. Z reguły króliki dożywają ok. 7 lat, choć bywa i znacznie więcej. To naprawdę dużo – a więc, na pewno szybko przyzwyczaimy się do pupila. Fakt, że króliki domowe żyją długo, może ułatwić ciężką chwilę – gdy dojdzie do rozstania się z pupilem.

Oczywiście, możesz poniekąd wpłynąć na długość życia swojego królika. Nie zmieniaj mu więc zbyt wiele w jego życiu – króliki nie przepadają za przeprowadzkami i już nawet zmiana miejsca położenia klatki może przysporzyć im wiele stresu. Tak samo, źle na ich samopoczucie może wpłynąć pojawienie się innego zwierzęcia. Chcesz, by króliczek długo żył? Nie narażaj więc go na niepotrzebny stres!

Długość życia królika w domowych warunkach

Króliki są zwierzątkami wrażliwymi i delikatnymi, więc łatwo można im przez przypadek zrobić krzywdę. Długość ich życia zależy więc również od tego, jak będziesz się z nim obchodził! Należy zatem uważać na królika w trakcie zabaw czy puszczania go wolno. Trzeba pamiętać o tym, że królik musi się wybiegać – z natury żyje na wolności, więc duża przestrzeń jest dla niego naprawdę ważna. Oczywiście, przestrzeń trzeba będzie odpowiednio zabezpieczyć.

Warto również pamiętać o prawidłowym umiejscowieniu klatki – nie wystawiaj jej więc na przeciąg! Tak samo, nie można postawić kaloryfera zbyt blisko kaloryfera czy kominka, bo to też niedobrze wpłynie na stan zdrowia pupilka.

Ważne jest także to, czym będziesz karmić królika. Podstawą będzie dobrej jakości siano i suszona trawa, a także warzywa i owoce – surowe, jednak dobrze wyczyszczone. Bacznie obserwuj też swojego królika i kontroluj stan zdrowia u weterynarza. Dzięki zadbaniu o komfort życia królika zarówno jeżeli chodzi o dietę, jak i całą przestrzeń do życia, będziesz mógł cieszyć się jego towarzystwem przez wiele kolejnych lat. Z kolei królik będzie mógł cieszyć się wesołym i radosnym życiem, w pełni zdrowia i szczęścia, które zapewnia mu ukochany opiekun!

ikona podziel się Przekaż dalej