Ile żyje myszoskoczek? Zobacz, jak długo żyją te niewielkie gryzonie
Ile żyje myszoskoczek? To pytanie, które pojawia się często u przyszłych hodowców tych sympatycznych gryzoni. Jaka jest długość życia myszoskoczków? Ile lat rzeczywiście mogą żyć? Czy choroby wpływają na średnią życia myszoskoczków? Jaka jest cena myszoskoczka? Wyjaśniamy!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o myszoskoczkach.
Ile żyje myszoskoczek? Wymagania i pielęgnacja gryzoni
Wiek myszoskoczka – ile lat może żyć gryzoń?
Myszoskoczek żyje średnio ok. 3-4 lat, choć czasami może być to nieco dłuższy okres czasu. Na długość życia myszoskoczka wpływają głównie warunki, w jakich hoduje się gryzonie. Wiele zależy również od gatunku i obszaru występowania zwierzaków. Podobnie jednak, jak inne gryzonie, myszoskoczki nie należą do zwierząt długowiecznych. Bardzo rzadko się zdarza, by zdrowie myszoskoczków pozwalało na przeżycie im więcej niż 5 czy 6 lat. To maksymalny czas, jaki przeżyć może dorosły myszoskoczek. Częściej dzieje się jednak, że gryzonie te dożywają znacznie krócej, niż 3 lata.
Dlaczego myszoskoczki nie żyją tak długo, jak np. psy? Otóż, przyczyny często doszukać się można w złym sposobie odżywiania gryzoni, a także złych warunkach, zapewnianych im przez opiekunów. Aby zwierzak mógł żyć dłużej niż 3 lata, trzeba dobrze go karmić, a także zapewnić dobre warunki do życia. Ważne będą więc owoce i rośliny w codziennej diecie, a także wysokojakościowa karma z cennymi składnikami odżywczymi. Istotny jest również stały dostęp do świeżej wody. Cena myszoskoczka to ok. 15-20 złotych, zależnie od gatunku.
Pielęgnacja i zdrowie myszoskoczków, czyli jak wydłużyć życie gryzoni
Bardzo ważne jest dbanie o higienę gryzoni. Jeżeli klatka myszoskoczków będzie zanieczyszczona, właśnie tam zaczną się rozwijać pasożyty i bakterie, wywołujące liczne choroby u zwierzątek. Bakterie w łatwy sposób zainfekują wówczas organizm gryzonia, a to na pewno pogorszy jego stan zdrowia. Pod żadnym pozorem nie powinieneś ignorować objawów choroby u myszoskoczków. Jeżeli zauważysz u nich brak apetytu, słabszy ruch czy biegunkę, koniecznie udaj się do weterynarza. Do popularnych chorób myszoskoczków zaliczają się:
- zatwardzenie
- skaleczenie
- grzybica
- biegunka
- robaczyca
- przeziębienie
- infekcja oczu i nosa
- przerost zębów
- przerost pazurków
- zapalenie / udar mózgu
- rak gruczołu zapachowego
- mechaniczne urazy ciała
Wymagania myszoskoczków a długość życia gryzoni
Ile żyje myszoskoczek? Jak wydłużyć jego życie dzięki… klatce?
Aby dorosły myszoskoczek mógł żyć dłużej, na pewno trzeba będzie zadbać o umiejscowienie jego klatki. Nie stawiaj jej blisko okna czy drzwi balkonowych, a także kaloryfera. Myszoskoczki są podatne na gwałtowne zmiany temperatury i szybko się przeziębiają, co może skrócić ich życie. Istotne jest, by klatka dla myszoskoczków była bezpieczna.
Myszoskoczki to aktywne gryzonie, więc ich przestrzeń do wypoczynku oraz zabawy powinna zostać odpowiednio zabezpieczona – tak, by chronić maluchy przed nieszczęśliwymi wypadkami. Zainwestuj również w klatkę metalową, a nie plastikową lub akwarium. Niestety, ale te dwie ostatnie opcje nie są bezpieczne dla myszoskoczków. Niepolecane są również ostro zakończone przedmioty, o które myszoskoczek mógłby się zranić. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł, jak wybrać klatkę dla myszoskoczka.
Pielęgnacja myszoskoczków i żywienie gryzoni
Aby gryzoń mógł dłużej żyć, należy umożliwić mu swobodne pielęgnowanie się. Wbrew pozorom, myszoskoczki bardzo dużo czasu poświęcają na pielęgnowanie się. Kiedy są np. we dwójkę, iskają się nawzajem. Jako właściciel, powinieneś zapewnić im również przestrzeń do kąpieli piaskowej, która leży w naturze myszoskoczków. Aby gryzonie dłużej żyły, zaleca się by mogły to regularnie robić. Sprawdzi się chociażby wanienka, przeznaczona do kąpieli w specjalnym piasku.
Oczywiście to, ile żyje myszoskoczek, zależy również od ich diety. W miseczkach powinna znaleźć się nie tylko wysokojakościowa karma sucha, ale też warzywa i owoce. Karma sucha powinna być bogata w cenne mikro i makroelementy, a także białko – jeden z niezbędnych składników, które potrzebne są myszoskoczkom do zdrowego i szczęśliwego życia. Możesz zdecydować się na karmę typu pellet, będącą kawałkami mielonej karmy. Możesz również zainwestować w mieszankę wieloskładnikową wysokiej jakości.
Myszoskoczki są bez cienia wątpliwości jednymi z najbardziej popularnych gryzoni domowych. Niektóre z nich nie będą mieć szansy na dożycie kilku lat, bo czasami zależne jest to również od gatunku i genów myszoskoczków. Jednak, jeżeli chcesz wydłużyć ich długość życia, warto będzie zdrowo karmić gryzonie oraz zapewnić im jak najlepsze warunki hodowlane. Dzięki temu, pozwolisz myszoskoczkom na dłuższe i bardziej radosne życie. Dbanie o higienę, pielęgnacja i regularne kontrole u weterynarza z całą pewnością wpłyną na ich długość życia. Pamiętaj też o tym, że często liczy się reakcja na niepokojące symptomy choroby. Im szybciej zareagujesz, tym większa szansa, że myszoskoczek zyska wiele cennych miesięcy życia.