Co warto wiedzieć o królikach?

Choroby a długość życia – ile żyje królik miniaturka?

Króliki żyją całkiem długo, bo od 7 do 10 lat. Średnia długość życia chomików to tylko 2-4 lata, a świnek morskich 6-8 lat. Jednak aby królik dożył tego wieku, należy o niego dbać. Nie tylko trzeba przestrzegać odpowiedniej diety, ale także należy zabierać go do weterynarza, gdy zauważy się objawy świadczące o jakiejkolwiek chorobie. Nie można leczyć królika na własną rękę, ponieważ może to być fatalne w skutkach.

Niebezpieczną chorobą jest myksomatoza. Przenoszą ją owady krwiopijne (kleszcze, pchły, komary) i jest to bardzo zakaźna choroba wirusowa. Prowadzi do całkowitego wyniszczenia organizmu zwierzęcia. Jej objawy to m.in.: duszności, brak apetytu, wysoka temperatura, wszelkie zmiany skórne oraz obrzęk na powiekach, głowie, nosie, uszach i narządach płciowych. Niebezpieczne są również: nosówka (pastereloza) oraz wirusowa krwotoczna choroba królików, jak i zapalenie nerek, przerost zębów czy ropienie.

Króliki mogą cierpieć na grzybicę, przeważnie przez zanieczyszczoną klatkę. Świadczą o tym strupy, gołe płaty skóry, łupież. Dodatkowo królik często się drapie. Do innych często spotykanych problemów zdrowotnych królików można zaliczyć problemy z oczami. Mogą mieć zapalenia spojówek, zablokowanie kanałów łzowych, owrzodzenie rogówki oraz jaskrę. Wskazują na to: częste mruganie, zaczerwieniona spojówka oraz mokra powierzchnia pod oczami.

Rasy małych królików

Nie wszystkie odmiany są dobrze znane w Polsce, ale powoli się to zmienia. Małe rasy królików różnią się sierścią, długością uszek i łapek, a także wagą. Ich spis i opis znajdują się w tabeli poniżej.

Rasy królików miniaturek wraz z opisem

Nazwa królika

Krótki opis rasy

Królik teddy (karzełek perski pluszowy, królik karzełek teddy)

Jest bardzo malutki. Może ważyć od 800 do 1700 g. Choć jego sierść jest gęsta, gruba i długa, to nie sprawia większych trudności w pielęgnacji.

Królik baranek miniaturowy (mini lop)

Jest to bardzo znana rasa. Ma oklapnięte, niesztywne i długie uszy, a jego sierść może być krótka lub długa. Baranek może ważyć 1,5-2 kg.

Królik angora miniaturka

Jego sierść jest długa i miękka, ale jeżeli nie będzie się go codziennie czesać, to pojawią się kołtuny. Jego pielęgnacja jest nieco czasochłonna. Angora miniaturka waży ok. 1,5 kg. Jego uszy mają do 6 cm długości, są sterczące.

Królik mini rex

Jego futerko jest miłe w dotyku i bardzo puszyste, ale pielęgnacja nie jest zbyt trudna czy problematyczna. Jest to niezwykle przyjacielski królik, bardzo lubi towarzystwo. Ta mała puchata kulka może ważyć od 1,2 do 2 kg. Jego czoło jest szerokie, uszka odstające, wąski krótkie, a część szyjna wyraźnie zaznaczona.

Królik lew miniaturka (królik lewek, królik belgijski)

Jego waga to ok. 1-1,5 kg. Nazwa wynika z faktu, że jego sierść jest dłuższa na głowie i pyszczku, a na ogonie ma tzw. pędzelki. Raczej nie jest towarzyski i unika kontaktu z człowiekiem, woli przebywać samotnie i przyglądać się otoczeniu.

Królik hotot

Ma białą sierść i czarne obwódki dookoła oczu. Jego uszka są krótkie i zaokrąglone na końcach. Nie powinien ważyć więcej niż 2 kg. Hotot to rzadko spotykana rasa.

Królik polish

Jego nazwa jest trochę myląca. Nie jest to królik z Polski, a z Anglii. Polish ma łagodny charakter i jest chętny do zabawy, ale bardziej towarzyski jest samiec. Samica szybciej się nudzi i traci zainteresowanie zabawą. Może ważyć od 1,1 do 1,5 kg.

Królik tan

To najstarsza rasa królika domowego. Określa się go „podpalanym” ze względu na jego sierść. Jego waga mieści się w przedziale od 1,1 do 1,35 kg. Królik tan ma uszy o długości 4-6 cm.

Należy pamiętać o tym, że nawet miniaturka lub karzełek potrzebuje dużo miejsca. Klatka dla królika nie powinna być mniejsza niż 100x50x50 cm, a jej dno powinno być płaskie (bez prętów). Niezbędny jest również wybieg. Królik nie powinien siedzieć wyłącznie w klatce, ale nie można go puszczać wolno, ponieważ może poprzegryzać kable lub zjeść rośliny doniczkowe (większość jest dla niego trująca). Dobrze sprawdzi się wydzielony kawałek podłogi wyłącznie z zabawkami dla królika.

Jest to stworzonko, które można oswoić. Trzeba uzbroić się w cierpliwość, bo niektóre rasy mogą sceptycznie podchodzić do kontaktu z człowiekiem. Króliki są mało odporne na stres, dlatego nie powinno się dopuszczać do sytuacji stresowych. Można siedzieć obok i mówić do nich, a od czasu do czasu podsuwać zdrową przekąskę. Królik w końcu przyzwyczai się i sam zacznie zbliżać do właściciela. Sprawdź także ten artykuł o cenach zakupu królika miniaturki.

Hodowlany królik – cena, żywienie

Co może jeść królik domowy?

Podstawą jego diety jest sianko (ok. 70%). Musi być świeże, ponieważ królik może nie chcieć jeść sianka, które zatęchło. Powinno być również dobrej jakości. Warto dawać królikowi gałązki drzew owocowych (np. wiśni, jabłoni) i twarde warzywa, bo w ten sposób może ścierać stale rosnące zęby. Należy również pamiętać o tym, aby królik miał zawsze dostęp do świeżej wody. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczanie jej w poidełku, bo królik może rozlać wodę z miski podczas biegania po klatce.

Królik zjada także zioła. Mogą to być m.in.: babka lancetowata, melisa, koniczyna, rozmaryn, liście mniszka lekarskiego, koperek, liście maliny, mięta, liście brzozy, tymianek, chaber. Sporadycznie można podawać królikowi np.: pokrzywę, liście truskawek lub gruszy, stokrotkę.

Królik karzełek na podłodze w otoczeniu girlandy niebieskich świateł, a także ile żyje królik miniaturka
Królik karzełek i jego długość życia, czyli infromacje, ile żyje królik miniaturka

Warzywa powinny być dawkowane ok. 100 g na 1 kg królika. Trzeba je umyć, wysuszyć i najlepiej obrać ze skórki. Można podać królikowi m.in.: marchew, buraka, pietruszkę, szpinak, seler. Z racji tego, że owoce są bardzo kaloryczne dla królika, nie powinno się ich dawać zbyt często. Można to robić 2-3 razy w tygodniu. Królik może zjeść kawałek np.: jabłka, gruszki, banana lub truskawki.

Niektóre rzeczy szkodzą. Królik nie może jeść słodyczy ani skórek od chleba czy bułek. Niewskazane są również: cebula, ziemniaki, czosnek, szczypiorek, bukszpan, awokado, szczaw, azalia, gałązki drzew iglastych, gałązki akacji, pomidor, rabarbar, konwalia, goździk.

Ile kosztuje hodowlany królik?

Domowe króliki można dostać w różnych cenach w zależności od tego, czy kupujesz w sklepie zoologicznym czy prywatnej hobbistycznej hodowli. Mogą kosztować tylko 50 zł, lecz częściej można znaleźć ofertę za 100-350 zł, a niekiedy też i za 500 zł. Droższe są odmiany trudniej dostępne i mniej popularne w Polsce.

Bezpieczniejszym wyborem jest zarejestrowana hodowla w Krajowym Związku Hodowców Królików. Tacy hodowcy dbają o swoje króliki i mają na ich temat sporą wiedzę, którą mogą się podzielić. W sklepach zoologicznych króliki trzymane są w nieodpowiednich klatkach (przeważnie są to akwaria) i często jest ich tam za dużo. Do tego nie otrzymują odpowiednio zbilansowanej diety oraz nie mają kontaktu z człowiekiem. Oswojenie takiego królika może być znacznie trudniejsze.

To, ile żyje królik miniaturka czy ile żyje chomik, wpływa kilka czynników. Na to, jak długo będzie żył, zależy zarówno od jego prawidłowej diety, warunków w jakich żyje, jak i genów. Króliki rozmnażane masowo często mają różne choroby genetyczne i nie żyją zbyt długo. Dlatego ważne jest to, z jakiego miejsca bierze się królika.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny