Ile żyje fretka? Zobaczcie, jaka jest długość życia fretki domowej
Fretka domowa to zwierzę, które coraz częściej staje się ludzkim pupilem. Tchórzofretka jest zwierzęciem nie tylko egzotycznym, ale też bardzo towarzyskim i przyjaznym. Ile żyje fretka? Jak wygląda jej żywienie i karmienie? Jakie jedzenie powinna dostawać fretka, by móc długo i zdrowo żyć? Oto najważniejsze informacje na temat fretki domowej.
Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o zwierzętach futerkowych
Z tego artykułu dowiesz się:
Ile żyje fretka?
Opis pochodzenia i wyglądu fretek
Tchórzofretki są to zwierzęta pochodzące z rodziny łasicowatych. Są to ssaki, które można jednak udomowić – w przeciwieństwie do np. tchórza stepowego. Fretki to mięsożercy, będące podobnymi zwierzątkami do gronostajów, kun albo łasic. Ich tułów jest nieco wydłużony, z kolei kończyny krótkie i zakończone dość ostrymi pazurami. Fretki posiadają też nieco spłaszczoną, niewielką głowę, a także małe uszy. Ciekawy jest zwłaszcza ogon fretek, będący długim i owłosionym. Fretka domowa może mieć kolor biały, ale też czarny i brązowy.
Fretki stały się popularne pod koniec XX wieku, kiedy to ludzie zaczęli interesować się udomawianiem egzotycznych gatunków zwierząt. Szczególną uwagę zwracają ich piękne, ciemne oczy, a także żywiołowy temperament. Oczywiście, nie należy kierować się z tego względu zakupem – fretka nie służy jako np. świetna zabawka dla kilkuletnich dzieci.
Jedzenie – co fretka może spożywać?
Żywienie fretki to ważny element rozwoju zwierzęcia. Jak już wspominaliśmy, tchórzofretka jest mięsożerna. Przodkowie fretek spożywali małe ptaki, gryzonie, owady oraz płazy. Żeby fretka mogła długo i zdrowo żyć, należy więc odpowiednio ją żywić. Co jedzą fretki? Karmienie polega na podawaniu im:
- gotowanej wieprzowiny,
- surowego oraz gotowanego kurczaka / indyka,
- surowej i gotowanej przepiórki,
- kaczki,
- baraniny,
- wołowiny,
- jagnięciny,
- ryb morskich, jednak tylko od czasu do czasu (byle nie słodkowodnych).
Polecane karmy dla psa - super ceny!
Nigdy nie podawaj swojej fretce surowej wieprzowiny! Niestety, ale spożycie przez nią surowej wieprzowiny może skutkować śmiercią zwierzęcia. Nie dawaj również wiele podrobów takich, jak serduszko czy wątróbka – za duża ich ilość może wypłukać fosfor z organizmu fretki. Unikaj również podawania fretkom parówek, wędlin bądź kiełbasek (zawierają szkodliwą sól). Rzecz jasna, warto będzie uzupełnić fretce dietę, podając suchą karmę dla fretek. Nie podawaj im innej karmy, jak przeznaczonej dla fretek – zwłaszcza dlatego, że trawić ją będą przez dobre 2 godziny. Unikaj również podawania fretkom napojów takich, jak kawa, herbata, mleko bądź alkohol. Oczywiście, nie wskazane są również słone przekąski – mogą bowiem uśmiercić zwierzę! Sprawdź także ten artykuł o polecanych klatkach dla fretki.
Tchórzofretka – opis zwierząt
Zanim kupisz fretkę, powinieneś to wiedzieć
Mimo że fretka stała się popularnym zwierzęciem domowym, to w dalszym ciągu jest to zwierzę dzikie. Zanim więc ją zakupisz powinieneś wiedzieć o kilku ważnych rzeczach:
- fretki nie przepadają za małymi pomieszczeniami, zatem klatka nie będzie dla niej najlepszym miejscem – powinieneś zapewnić jej również zabawę poza jej obszarem,
- fretka bez towarzystwa drugiej fretki będzie smutna,
- zwierzaki bardzo źle tolerują nieprzeznaczone dla nich pokarmy,
- fretki nie przepadają za sztucznym światłem, które źle wpływa na ich stan zdrowia,
- zwierzaki nie lubią też wygrzewania się na słońcu bądź wysokiej temperatury podczas ogrzewania mieszkania zimą.
Oczywiście, jeżeli nie uda się przestrzec jednej z tych zasad, fretka od razu nie umrze! Jednak, będzie przewlekle chorować przez kilka miesięcy bądź lat. Przed zakupem fretki należy też pamiętać o tym, że fretka dość specyficznie… pachnie. Ze skóry fretek wydziela się zapach piżma, za którym nie każdy przepada. Większość osób ten zapach zwyczajnie drażni, a ich oczy zaczynają łzawić. Pamiętaj więc o tym, kiedy trzeba będzie zamknąć drzwi domu i zostać z tym zapachem „sam na sam”.
Informacje – hodowanie, długość życia i cena fretki
Nie ma przeciwwskazań co do tego, by trzymać fretkę w klatce. Jednak, jeżeli nie chcesz jej ciągle trzymać na podłodze mieszkania, powinieneś zapewnić fretce stały ruch – każdego dnia po ok. 3 godziny. W ten sposób bowiem fretka spożytkuje swój nadmiar energii. Nie chcesz, by fretka wchodziła w każde miejsce mieszkania? Warto będzie więc zainwestować w wybieg. To zwierzęta z natury bardzo żywiołowe i psotne, więc musisz uważać na to, co fretka w godzinach zabawy będzie robić.
Jeżeli chodzi o to, ile żyje fretka to przyjmuje się, że średnia długość życia fretek to między 5 a 15 lat – jednak jest to granica bardzo ogólna. Najczęściej zwierzę przeżywa bowiem od 4 do 7 lat w domowych warunkach. Zatem, ilość przeżytych lat jest dość zróżnicowana. Oczywiście, są odstępstwa od tej reguły – czasem zdarzają się fretki żyjące nawet… 18 lat! Wiele zależeć będzie od właściciela i tego, w jaki sposób będzie fretkę wychowywał oraz o nią dbał.
Zakup fretki wiąże się z dużym kosztem finansowym. Oczywiście, czasem można znaleźć fretkę za 200 czy 300 zł. Jednak, zdecydowanie najlepszym wyborem będzie kupno fretki z profesjonalnej hodowli. Wówczas cena fretki będzie sięgała od 500 do nawet 1200 zł.