Ile żyją szynszyle?

Jak długo żyje szynszyl?

Mówi się, że szynszyl to jeden z gryzoni, które naprawdę długo żyją. Szynszyle dożywają bowiem nawet kilkudziesięciu lat, co wcale nie jest osobnym przypadkiem. Jeżeli chcesz zatem zdecydować się np. na parkę szynszyli powinieneś liczyć się z faktem, że zwierzaki będą towarzyszyć rodzinie naprawdę długo. Na wychowywanie szynszyla potrzeba nie tylko czasu, ale i chęci – przecież trzeba będzie się zajmować pupilem przez naprawdę długi okres czasu. Szynszyle są dość wrażliwe, więc należy zadbać o komfortowe dla ich rozwoju warunki. Kiedy więc decydujesz się na szynszyla, pamiętaj – od teraz bierzesz za niego odpowiedzialność na wiele lat.

Szynszyle zazwyczaj żyją w klatce naprawdę długo. Niektóre z nich żyją do 5, a jeszcze inne nawet 20 lat. Oczywiście, są też osobniki żyjące znacznie dłużej, bo nawet ponad 20 lat. Rekordową długością życia szynszyli było ok. 30 lat! A więc, to naprawdę bardzo dużo, jak na gryzonia. Co przyczynia się do tego, że niektóre z nich umierają wcześniej? Otóż, najczęściej są to choroby genetyczne i nieostrożne postępowanie hodowców (np. przez łączenie blisko spokrewnionych osobników).

Co może wpłynąć na długość życia szynszyla?

Oprócz tego, że szynszyle mają naprawdę dobre geny, na ich długie życie w domu wpływa również sposób odżywiania się. Żeby gryzonie mogły długo towarzyszyć hodowcy, nie należy dawać im byle czego do jedzenia. Jak już wspominaliśmy, szynszyle to delikatne stworzenia – również pod względem sposobu odżywiania się. Staraj się nie podawać szynszylowi cukrów lub tłuszczów, a także świeżych produktów. Dieta szynszyla powinna być bogata przede wszystkim w:

  • witaminy,
  • makro i mikroelementy,
  • dobrej jakości substancje odżywcze.

Super produkty dla szynszyli

Szanse długiego życia szynszyli na wolności są o wiele mniejsze – zawsze mogą paść ofiarą jakiegoś innego drapieżnika. Jednak, w domowych warunkach możemy przedłużyć ich życie, chociażby odwiedzając regularnie weterynarza. Warto co jakiś czas odwiedzić specjalistę od egzotycznych zwierząt i przebadać pupila. Weterynarz będzie mógł sprawdzić, czy szynszyl biały ma dobre pazurki, futerko i ząbki. Będzie też w stanie wykryć ewentualną chorobę gryzonia. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o najpopularniejszych zwierzętach futerkowych w Polsce.

Hodowla szynszyli – ile żyją gryzonie?

Po czym poznać, że szynszyl biały się starzeje?

Fakt, ile żyją szynszyle nie znaczy, że żyją one wiecznie. Każdy z nas się starzeje i nic nie możemy z tym zrobić. Jak poznać objawy starzenia się szynszyla? Otóż:

  • spada ich poziom energii – szynszyl będzie przesypiał i wylegiwał się przez większą część dnia,
  • pojawiają się problemy z trawieniem – mogą być oznaką starzenia się szynszyla i brakiem umiejętności poprawnego trawienia pokarmów, które kiedyś nie sprawiały mu problemów żołądkowych,
  • pojawiają się problemy ze zmysłami – szynszyl zaczyna mieć słabszy słuch, wzrok oraz węch,
  • zaczynają łamać się wąsy – szynszyl będzie miał słabszą odporność, więc należy pilnować utrzymywania odpowiedniej temperatury w mieszkaniu i nie narażać gryzonia na przebywanie w przeciągu.
  • pojawiają się problemy z układem krążenia, układem moczowym bądź zmiany nowotworowe.

Czy życie szynszyla można przedłużyć?

Oczywiście, że tak! Szynszyl może dożyć nawet kilkudziesięciu lat pod warunkiem, że się nim odpowiednio zaopiekujesz. Nie można zapominać o tym, że szynszyle są aktywne, a więc należy im urządzić klatkę tak, żeby mogły się wspinać i skakać oraz ćwiczyć czy bawić. Jak najbardziej wskazane będą również możliwości spacerowania po całym domu – oczywiście, pod czujnym okiem opiekuna. Kolejną rzeczą jest środowisko, które chyba najmocniej wpływa na życie szynszyla i jego długość. Przy ustawianiu klatki pamiętaj o tym, żeby szynszyl nie został narażony np. na przegrzanie, hałas czy dziwne zapachy (np. z kuchni).

Szynszyl na tle drewna, a także ile żyją szynszyle, czyli długość życia gryzoni
Informacje, ile żyją szynszyle i co warto wiedzieć o ich hodowli oraz pielęgnacji

Jak już wspominaliśmy, liczy się też odpowiednio zbilansowana dieta gryzoni. Nie może być ona wysokotłuszczowa! Najlepszym rozwiązaniem będą gotowe karmy dla szynszyli, które zakupić można w niemal każdym sklepie zoologicznym. Oprócz karmy, szynszyl powinien mieć stały dostęp do sianka, zieleniny, warzyw i owoców. Staraj się też nie podawać mu zbyt często przekąsek z dużą zawartością tłuszczu – niestety, ale one mogą tylko i wyłącznie zaszkodzić gryzoniowi! Warto podawać mu zaś np. gałązki z drzew owocowych, żeby gryzoń mógł bez problemu ścierać swoje ząbki. Czasem warto będzie też wspomóc się suplementacją, np. mieszankami uzupełniającymi karmę.

Gdy odpowiednio zadbasz o swojego szynszyla, to na pewno nie będzie on miał kłopotów ze zdrowiem. Oczywiście, należy każdego dnia monitorować stan zdrowia szynszyla. Jeżeli szynszyl będzie bowiem apatyczny, smutny, straci apetyt lub będzie unikał aktywności może oznaczać to, że coś jest z nim nie tak. Czasem może też nabawić się jakiejś choroby i będzie się drapał, kichał albo miał posklejaną sierść. Nie zapominaj o tym, że odpowiednia reakcja hodowcy może uchronić szynszyla przed śmiercią i zapewnić mu wiele cennych lat życia. Dlatego, nie lekceważ problemów i od razu udaj się do weterynarza.

Pamiętaj jeszcze o jednej, bardzo ważnej kwestii. Możesz kupować gryzoniowi najlepszą karmę, najlepsze zabawki i inne gadżety. Jednak, samotny szynszyl na pewno nie będzie szczęśliwym gryzoniem! Jeżeli chcesz, by szynszyl długo żył, staraj się spędzać z nim możliwie jak największą ilość czasu. Najlepszym rozwiązanie będzie jednak, kiedy od razu zdecydujesz się na dwa szynszyle. W naturze szynszyle żyją bowiem w grupach, więc tak będzie im po prostu raźniej i weselej. Dopilnuj tego, a szynszyle będą towarzyszyć rodzinie przez wiele kolejnych lat!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94.5% czytelników artykuł okazał się być pomocny