Hodowla świnek morskich – ważne informacje

Hodowla świnek morskich „RL Caviary”

To jedna z bardziej znanych hodowli w Polsce, a w zasadzie projekt hodowlany współtworzony z połączenia sił dwóch różnych hodowli – „LunVavia” i „Ratfia Cavia”. Właściciele hodowli stawiają na hodowanie świnek o umaszczeniu:

  • czarno-białym,
  • złoto-białym.

Właściciele „RL Caviary” hodują aż kilka ras świnek morskich, krzyżując je bez ryzyka pojawienia się wad genetycznych. Jest więc świnka morska peruwianka, a także świnka morska sheltie, coronet, merino i texel. Świnki są długowłose – jedne mają włos prosty, a inne kręcony. Hodowcom zależy na świnkach o włosie miękkim i gęstym, dlatego też w hodowli dominuje kanadyjska linia świnek Red Rock. Właściciele hodowli mocno przywiązują uwagę do hodowania świnek zdrowych, silnych i masywnych, z doskonałą budową szkieletowo-mięśniową, a także oklapniętymi uszkami.

Hodowlane świnki dobiera się w hodowli „RL Caviary” na podstawie rozwoju osobniczego, analizy rodowodów, a także typu danego gryzonia. Hodowcy wszelakich starań dokładają do tego, by ich świnki miały najlepsze cechy według włosa, umaszczenia, budowy czy wzorca rasy. Jeżeli więc myślisz nad tym, aby w przyszłości samemu założyć hodowlę świnek morskich, warto będzie zajrzeć do hodowli i kupić świnkę, będącą świetnym reproduktorem, wolnym od wad genetycznych. Rzadko w której hodowli świnki morskie są tak świetnie socjalizowane.

Świnki opuszczają hodowlę „RL Caviary” z rodowodem, potwierdzającym pochodzenie zwierzątka (rozpisanym na aż 3 pokolenia wstecz). Właściciele chętnie przygotowują również mapę genową świnek. Cena uzależniona jest od wartości hodowlanej, a także wystawowej gryzonia – wahając się między 100 a nawet 400 zł za jedną świnkę.

Hodowla świnek morskich „The Pig”

Hodowla „The Pig” zarejestrowana jest w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Miłośników Świnek Morskich, a także w Cavies Club of Poland. W ten hodowli „rządzi” świnka morska rasy teddy, w której właściciele hodowli zakochali się niemal od razu, gdy pojawiła się w ich życiu. Sporo czasu zajęło im poszukiwanie wymarzonego umaszczenia i zgromadzenie potrzebnej wiedzy, jednak pasja pozwoliła im na rozwinięcie skrzydeł w hodowaniu ukochanych prosiaczków. Opis hodowli wskazuje, że hodowla dopiero rozwija swoją działalność, jednak już cieszy się wielkim powodzeniem wśród miłośników rasy.

Świnka morska poza klatką na ściętej trawie, a także warta uwagi hodowla świnek morskich
Jaka jest polecana hodowla świnek morskich i co warto wiedzieć o ich wychowaniu

Świnka teddy nie jest bardzo „starą” rasą – za oficjalną uznano ją dopiero w roku 1978. Wyróżnia ją krótkie, gęste i nieco odstające futerko, przez co świnka przypomina nieco małego misia. Z resztą, wskazuje nawet na to nazwa rasy „Teddy”, co z angielskiego oznacza „Pluszowy miś”. Jeżeli chcesz mieć wzorcową świnkę, która będzie posiadała sprężyste i piękne futerko, warto będzie przyjrzeć się hodowli „The Pig”. Prosiaczki te wymagają bardzo wiele uwagi i troski w domu, a także nie lubią samotności – dlatego hodowcy zalecają od razu zakupić dwie świnki. Ważna będzie też odpowiednia klatka dla świnki morskiej, dopasowana do ilości zwierzaków w niej przebywających. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak rozpoznać płeć świnki morskiej.

Hodowla świnek morskich w Polsce – informacje o hodowlach

Hodowla świnek morskich „Z Doliny Muminków”

Jedną z nietypowych ras jest świnka morska abisyńska. Opis rasy wskazuje na  to, że nazywana ona bywa również rozetką, ze względu na swój specyficzny dość kształt. Świnki mają dość długie ciało, krótką twarz i szeroką głowę, a ich uszy opadają ku ziemi, przypominając płatki. Sierść zaś owalnie modeluje całe ciało świnki. Jest jednak hodowla, która cieszy się bardzo dużym uznaniem wśród wielbicieli świnek morskich – „Z Doliny Muminków”.

Właściciele popularnej hodowli mieszkają w Poznaniu, od 2013 roku zajmując się hodowaniem ras takich, jak abisyńska, skinny i świnka morska gładkowłosa. Hodowla prowadzona jest z ogromną pasją, a właściciele posiadają obszerną wiedzę na temat świnek morskich. Świnki traktowane są w hodowli z miłością, a właściciele do każdej z nich podchodzą indywidualnie. Każda świnka żywiona jest według diety odpowiedniej dla świnek – otrzymują więc dużo warzyw, witamin oraz dobrej jakości karmę. Jeżeli chcesz, by w mieszkaniu pojawiła się świnka morska gładkowłosa albo skinny bez żadnych wad genetycznych, warto będzie śledzić na bieżąco najnowsze mioty „Z Doliny Muminków”.

Polecane karmy dla świnek morskich - sprawdź promocje

Należy wziąć pod uwagę, że nie zawsze sklep zoologiczny jest w stanie zapewnić świnkę wolną od wad. Owszem, w sklepie zoologicznym można ją kupić taniej – jednak, taniej nie zawsze oznacza… lepiej. Trzeba też pamiętać o tym, jak ważna jest odpowiednia klatka dla świnki morskiej bądź dobrze wyposażony i zabezpieczony boks. Świnki morskie w hodowli „Z Doliny Muminków” mają zapewnioną świetną przestrzeń do rozwijania się i zabawy, a więc z całą pewnością będą w znakomitej kondycji fizycznej oraz psychicznej podczas odbioru. A chyba na tym powinno zależeć każdemu właścicielowi sympatycznego gryzonia, prawda?

Pamiętaj, że…

Świnka morska to uczuciowe stworzenie, wymagające sporej uwagi właścicieli. Większość sklepów zoologicznych nie przykłada wielkiej wagi do tego, by karmić zwierzątko odpowiednio zbilansowaną karmą, głaskać je, a nawet dbać o futerko (a czesania wymaga przecież np. świnka morska peruwianka). Decydując się na świnkę ze sprawdzonej, zarejestrowanej hodowli będziesz mieć zatem pewność, że hodowlana świnka na sprzedaż będzie zdrowa, wolna od wad genetycznych i szczęśliwa.

ikona podziel się Przekaż dalej