Hamak dla świnki morskiej – jak zrobić go krok po kroku?
Akcesoria dla świnki morskiej są tak samo ważne, jak odpowiedniej wielkości klatka czy karma. Świnka morska uwielbia leniwy i błogi odpoczynek, dlatego powinieneś jej zapewnić jak najlepszą możliwość relaksowania się. Każda świnka lubi odpoczywać – świnka morska rasy teddy, rozetka, peruwiańska czy skinny. Jedne wypoczywają chętniej w drewnianym domku, a jeszcze inny świnki preferują narożny, trójkątny hamaczek lub leżak. Zamiast kupować go w sklepie zoologicznym, warto będzie spróbować zrobić hamak zupełnie samemu! Jak wykonać hamak dla świnki morskiej? Podpowiadamy!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o świnkach morskich.
Hamak dla świnki morskiej
Dlaczego warto samodzielnie uszyć śwince leżak?
Dziś praktycznie każdy posiada w domu jakieś zwierzątko. Do mniej problemowych należą gryzonie takie, jak świnki morskie. Bardzo wielu Polaków posiada świnki w swoim domu jednak też nie do końca każdy ma świadomość, że świnki morskie posiadają naprawdę spore wymagania. Dziś nie wystarczy jedynie wiedza na temat tego, co jedzą świnki morskie i jaki domek dla świnki morskiej należy kupić. Świnka morska to stworzenie bardzo uczuciowe, które ma duże wymagania również, jeżeli chodzi o różne akcesoria w klatce. Oczywiście, do tych najważniejszych można zaliczyć miseczki ceramiczne czy poidełko albo podłoże. Jednak, każda świnka morska rasy teddy czy skinny potrzebuje również odpowiedniego miejsca do wypoczynku. A takim jest np. hamak.
Nie da się ukryć, że większość świnek morskich uwielbia wypoczywanie na hamakach wszelakiego rodzaju. Im większy i bardziej wygodny będzie hamaczek, tym bardziej szczęśliwa będzie świnka morska. Wśród tych najbardziej ulubionych znajduje się hamak trójkątny, podwójny, narożny czy kwadratowy, a nawet podwieszany tunel. Oczywiście, wymiary leżanki powinny zostać dopasowane do wielkości świnki morskiej. Również cena hamaka będzie inna – im bardziej duży i skomplikowany jest hamak, tym będzie on droższy. Każda świnka na pewno chciałaby mieć je wszystkie, by w kreatywny sposób wyciągać na nim swoje małe stópki. Jednak, klatka nie jest w stanie pomieścić ich wszystkich. Można jednak uszyć hamak, który będzie uniwersalny i jednocześnie najbardziej odpowiedni dla świnki.
Jak zrobić hamak?
Aby zrobić hamak dla świnki morskiej, powinieneś przygotować następujące materiały:
- igła,
- sznurek,
- kawałek materiału,
- nożyczki,
- nitka.
Polecane karmy dla świnek morskich - sprawdź promocje
Teraz należy postępować zgodnie z poniższą instrukcją uważając, by poprawnie przejść przez każdy krok:
- Wytnij dwa trójkąty (może być też jeden), którego wymiary będą dopasowane pod wielkość świnki. Przygotuj sznurek bądź szerokie sznurówki. Możesz także skorzystać z paska odciętego z kawałka materiału, jeżeli nie posiadasz sznurówek lub sznurka. Kawałek materiału może być dopasowany do stylistyki i koloru hamaczka.
- Przyszyj po dwa sznurki (lub paski) do każdego rogu materiału na hamak.
- Możesz już w tym momencie przywiązać hamak do klatki bądź zdecydować się na docięcie drugiej części materiału. Najlepiej, jeżeli taki materiał będzie możliwie puchaty – wówczas świnki na pewno będą mogły poczuć się o wiele lepiej i wypocząć bardziej komfortowo.
- Przywiąż hamak w rogu klatki i poczekaj, aż świnka podejdzie i zacznie go obwąchiwać. Kiedy już się do niego przyzwyczai, na pewno spróbuje wejść na hamak. Gdy już posmakuje, jak miło można wypoczywać na takiej leżance, na pewno prędko stamtąd nie zejdzie! A może zainteresuje cię także ten artykuł o wyborze legowiska dla świnki morskiej?
Jak zrobić wygodny hamak dla świnki morskiej?
Z czego jeszcze można uszyć hamak dla świnki?
Jeżeli chcesz, by hamak był stabilny i wytrzymały, możesz również uszyć go ze starych spodni, np. jeansów. Materiał jeansowy jest wytrzymały i gruby, a więc łatwo będzie go powiesić i zatroszczyć się jednocześnie o to, by świnka z niego nie spadła. Hamak nie będzie się też zniekształcał pod wpływem ciężaru świnki morskiej, gdy się w nim usadowi. Oczywiście, żeby nie było śwince tak twardo i nieprzyjemnie, do środka możesz włożyć np. czapkę polarową, która podniesie komfort wypoczynku gryzonia. Żeby zrobić hamak z jeansów, należy:
- Przygotować dwie płachty jeansowe o wymiarach dopasowanych do świnki.
- Nałożyć na siebie obie płachty i obszyć trzy boki, czwarty pozostawiając swobodnie.
- Przekręć materiał na drugą stronę, przez co szew schowa się do wewnątrz hamaka.
- Włóż polar bądź inny, miękki materiał do środka – przez czwarty, ten nie zaszyty bok. Możesz wykorzystać do tego np. mikołajkową czapeczkę z polaru.
- Wypchaj hamak materiałem i zaszyj ostatni bok.
- Hamak jest już gotowy. Wystarczy go teraz powiesić. Możesz wykorzystać do tego sznurki z pasmanterii albo grubsze sznurówki. Należy przyszyć takie sznurki do każdego rogu hamaka, założyć zaczepy i przytwierdzić, najlepiej do rogu klatki.
Co jeszcze warto wiedzieć o hamaku dla świnek morskich?
Bez wątpienia, hamak może być zawsze trochę brudny. Świnka będzie na niego wchodzić i schodzić, a więc zawsze zostawi po sobie dużo śmieci i sierści. Oczywiście, jest to bardzo normalne, gdyż świnka często wypoczywa na miękkiej leżance. Nie ma co się jednak zniechęcać faktem pozostawiania sierści – wystarczy podczas sprzątania klatki przejechać mokrą ręką po hamaku, a sierść przyklei się do ręki. Naprawdę, żadna filozofia!
Pamiętaj również o tym, żeby podczas podwieszania hamaka nie powiesić go zbyt wysoko! Niestety, ale śwince może być wówczas trudno wskoczyć. W dodatku, świnki morskie mają dość słabe kręgosłupy, dlatego należy umieścić hamak możliwie blisko podłoża. Jeśli pupil nie będzie chciał od razu wejść na hamak, nic nie szkodzi! To bardzo normalne. Widzisz, że świnka morska weszła i cały hamak się rusza? To też zupełnie normalne. Świnka myśli, że tam trzeba stać, więc używa dużo siły by się w hamaczku utrzymać. Właśnie dlatego hamak się trzęsie! Warto wówczas pogłaskać świnkę i zapewnić ją, że wszystko jest w porządku i że może się w hamaku wylegiwać.
Warto przemyśleć zrobienie hamaka dla świnki samodzielnie. Dlaczego? Otóż, sklepowe hamaki to zazwyczaj dość wygórowana cena. Ciężko jest znaleźć akcesoria tego typu, które będą kosztować mniej niż 40 zł. Zdecydowanie lepiej będzie więc postawić na… samego siebie!