Jadłospis chomika – co można dawać chomikowi?

Wbrew pozorom chomikowi można podawać coś więcej niż chrupki dostępne w zoologicznym. Jego dieta powinna być w miarę możliwości urozmaicona. Chomiki mogą jeść:

  • warzywa – marchewka, seler, słodka papryka, pomidor (bez pestek), ogórek, rzepa, liście kalafiora, burak, brokuł.
  • nasiona – owies, pszenica, len, jęczmień, kukurydza, dynia (małe ilości), pestki słonecznika (małe ilości).
  • zioła – krwawnik, pokrzywa, koniczyna, koper, starzec zwyczajny, gwiazdnica, mniszek lekarski, liście drzew owocowych.
  • owoce – jabłka (bez pestek), gruszki (bez pestek), winogrona, banany (w małych ilościach), truskawki, arbuzy (bez pestek).
  • białko – larwy mącznika, biały ser, dżdżownice, gotowane krewetki, kurczak, białko jajka.

Trzeba pamiętać o tym, aby chomik miał stały dostęp do świeżej wody. Z racji tego, że zęby chomika rosną przez całe życie, należy dawać mu coś, na czym będzie mógł je ścierać. W tym celu najlepiej sprawdzają się twarde rzeczy takie jak gałązki drzew owocowych oraz orzecha włoskiego.

Zanim zdecydujesz się na gotowe mieszanki, dokładnie sprawdź ich skład. Klatkę należy regularnie czyścić, ponieważ chomiki słyną z tego, że magazynują jedzenie. Nasiona mogą nieco poleżeć, ale warzywa szybko spleśnieją i będą toksyczne dla chomika.

Co nie powinno znajdować się w menu chomika?

Poza tym, co może jeść chomik, ważne jest także to, czego nie może jeść! Przede wszystkim nie jest wskazane karmienie gryzoni kolorowymi chrupkami dostępnymi w supermarketach. To samo tyczy się granulatu. Nie można też przesadzać z owocami – niektórzy wręcz zalecają, aby w ogóle ich nie podawać, ponieważ mogą być przyczyną cukrzycy u chomika.

Chomiki lubią różne rzeczy, jednak nie oznacza to, że należy im je podawać. W szczególności należy unikać: kapusty, cebuli, kiwi, fasoli, sałaty, surowych ziemniaków, awokado, rabarbaru, czosnku, moreli, bluszczu, kasztanów, żołędzi, szczawiu, owoców cytrusowych, ananasów, gałązek drzew iglastych, ludzkiego jedzenia (w tym słodyczy), przypraw, soli i cukru.

Polecane karmy i akcesoria dla chomików

Chomik jedzący kawałek marchewki
Co może jeść chomik, a czego nie powinno mu się podawać, czyli karmienie chomika domowego

Niektórzy uważają, że można dawać chomikowi pietruszkę (natkę, nie korzeń), ale inni ostrzegają – może wywoływać biegunkę i jest moczopędna. Jest to jednak uzależnione od samego chomika. Dla niektórych może być trująca, a inne mogą jeść ją jeść co kilka dni w małych ilościach i nic im nie będzie. Jeśli nie chcesz ryzykować, lepiej zrezygnuj z podawania pietruszki. Jeśli planujesz zakup gryzonia, sprawdź także ten artykuł z TOP 5 popularnych ras chomików.

Chomik dżungarski czy chiński – jaką odmianę chomika wybrać?

Na świecie istnieje ponad 300 odmian chomików, ale tylko kilka można trzymać w domu. Chomik Roborovskiego jest z nich najmniejszy. Zazwyczaj osiąga długość 5 cm, a jego waga to kwestia ok. 10-25 g. Jest w kolorze piasku, ale zimą staje się bardziej szary, a latem czerwony. Nie powinien mieć żadnych plam ani żadnej pręgi.

Chomik Campbella waży już do 40 g i mierzy ok. 9 cm. Jego futro również może być piaskowe (lub żółte, niekiedy białe), ale wzdłuż grzbietu powinien mieć czarną pręgę. Chomik chiński ma 2-3 cm ogon, za pomocą którego lepiej się wspina. Jest smuklejszy od pozostałych chomików i osiąga długość ok. 8-12 cm. W jego przypadku również wzdłuż grzbietu przechodzi czarna pręga, ale zazwyczaj jest jasnobrązowy z białym brzuszkiem.

Te trzy odmiany nie są tak często spotykane, jak chomiki dżungarskie oraz syryjskie. Te pierwsze są małe (ważą 40 g i mierzą 7-10 cm), mają prawie niewidoczny ogonek i zazwyczaj ich futerko jest ciemnoszare na grzbiecie i białe na brzuchu. Ten chomik powinien mieć plamki po bokach i pręgę biegnącą od czoła aż po ogonek.

Istnieje nie tylko chomik syryjski długowłosy i krótkowłosy, ale także rozróżnia się odmianę z włosem gładkim i z kręconym. Te chomiki występują w różnych umaszczeniach. Są zdecydowanie największe wśród domowych chomików, ponieważ ważą ok. 80-150 g i mierzą 15-18 cm.

Chomiki to bardzo delikatne stworzenia i nie żyją zbyt długo. Jedynie chomiki syryjskie mogą dożyć 4 lat, ale w przypadku pozostałych jest to kwestia roku lub ewentualnie 2 lat. Są to stworzenia nocne, więc to wtedy można zauważyć ich największą aktywność. Często chomiki kupowane z pseudohodowli i sklepów zoologicznych obarczone są wadami genetycznymi.

Poza chomikami możesz rozważyć zakup innego stworzenia. Może to być popielica afrykańska, która często porównywana jest do wiewiórki. Nie jest to stworzenie wymagające i można je oswoić. Z kolei egzotyczna jaszczurka to m.in. gekon lamparci, gekon pigmejski i agama brodata.

Co może jeść chomik? Jadłospis chomika składa się nie tylko z warzyw, ale także z nasion, ziół oraz białka. Co jakiś czas można podawać mu owoce w małych ilościach. Należy pamiętać także o tym, aby dieta chomika była urozmaicona.

ikona podziel się Przekaż dalej