Co jedzą szczury? Oto podstawowe menu popularnego gryzonia
Zastanawiasz się, co jedzą szczury? Szczury lubią pożywienie, dopasowane według własnych upodobań smakowych – zupełnie tak samo, jak kot czy pies. Trzeba jednak szczególną uwagę zwracać na to, jakie jedzenie podajesz swojemu gryzoniowi. To, co szczur je, nie zawsze może mu bowiem wyjść na dobre. Co lubią jeść dzikie, a co domowe szczury? Jakiego rodzaju pokarm podawać szczurowi? Dowiedz się, jak wyglądać powinno żywienie szczurów hodowanych w domu.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o gryzoniach.
Co jedzą szczury? Sprawdź, co je domowy szczur
Jedzenie dla szczura, czyli co może jeść gryzoń
Szczur piżmowy (znany też jako piżmak amerykański), dumbo, domowy lub szczury polne zazwyczaj zjadają… wszystko. Mówi się więc przez to, że gryzonie są wszystkożerne. Mimo to, zarówno domowy szczur, jak i dzikie szczury nie powinny jeść wszystkiego, co tylko pojawi się na ich drodze. Podstawowa dieta szczura powinna być bogata przede wszystkim w:
- zioła,
- zboża,
- warzywa,
- owoce,
- nasiona.
Szczury bardzo chętnie zjadają też mięso, jednak powinno być ono gotowane (drobiowe). Jest to dobry przysmak dla szczurów, ponieważ zawiera dużą ilość białka. Nie można jednak podawać szczurom mięsa w nadmiernej ilości – zaleca się raczej sporadyczne częstowanie mięsem gryzonia. Hodowlane szczury przepadają też za gotowanymi jajkami. Ich również nie wolno jednak podawać często, bo zbyt duża ilość białka może zaszkodzić gryzoniom.
Żywienie szczurów domowych, krok po kroku
Idealna dieta dla szczurów dumbo czy innego gatunku gryzonia, powinna być bogata w zboża. To podstawowy składnik gotowych pokarmów dla szczurów. Zbożem żywi się każdy szczur domowy, ale też np. mniej popularny piżmak amerykański (szczur piżmowy). Warto do diety włączyć też bogate w witaminy i minerały warzywa oraz owoce. Szczury przepadają wręcz za gotowanymi warzywami, np. bobem i fasolą czy brokułami. Z owoców, lubią jeść np. banany i rodzynki.
Co ciekawe, szczury preferują również ugotowany makaron i pełnoziarnisty chleb. Możesz je potraktować jako smakołyk zbożowy dla gryzoni – podając regularnie, jednak nie każdego dnia. Możesz również od czasu do czasu podać swojemu szczurowi trochę białego sera lub kilkanaście ziarenek suchej karmy dla kotów (dobre źródło białka). Pokarm to jednak nie wszystko! Szczur powinien mieć dostęp do świeżej wody, którą codziennie trzeba wymieniać. Idealnie sprawdzi się filtrowana albo źródlana woda dla szczurów. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o na temat szczurów hodowlanych.
Co mogą jeść domowe szczury?
Co jedzą szczury? Jaka jest dla nich najlepsza sucha karma?
Nie każdy zastanawia się nad tym, jak pozbyć się szczurów z domu. Niektórzy decydują się na hodowlę tych sympatycznych i mądrych gryzoni. Należy jednak wiedzieć, że hodowlane szczury tak samo, jak i szczury polne, mają swoje potrzeby i wymagania żywieniowe. Podstawą menu szczura domowego powinna być sucha karma. Kupowanie tej z marketów nie jest najlepszym pomysłem – a już zwłaszcza ze zbiorczego woreczka. Dlaczego? Otóż, nigdy nie będziesz mieć pewności:
- Jakiej jakości jest to karma. Zazwyczaj jest to mierna jakość, bez wartościowych składników odżywczych.
- Co w karmie się znajduje.
- W jakich warunkach oraz przez jak długi czas karma była przechowywana w worku.
To szczurki lubią najbardziej!
Jeżeli chcesz, by szczurek przeżył długo w zdrowiu i szczęściu, postaw na zbilansowaną, wysokiej jakości karmę suchą dla szczurów. Podstawą powinny być w niej ziarna różnego rodzaju. Oczywiście, suchą karmę można wzbogacać o rożne dodatki zbożowe, których w karmie brakuje, jak: pszenica, proso, ryż, żyto, owies, kukurydza, słonecznik (nasiona), kasza jaglana, pestki dyni, siemię lniane czy soczewica. Z owoców i warzyw, możesz wybrać dla swojego szczurka: marchewkę, gotowane ziemniaki, ogórki, cukinię, szpinak, seler, cykorię, buraki, seler, jabłka, arbuza, truskawki, gruszki, maliny, żurawinę czy borówki.
Czym nie wolno karmić szczurów?
Jeżeli nie szukasz sposobów na to, jak pozbyć się szczurów z mieszkania, powinieneś uważać z tym co podajesz swoim gryzoniom. Pod żadnym pozorem, szczurom domowym nie powinno się dawać następujących składników:
- Alkoholu
- Pestek owoców (głównie jabłek, moreli, czereśni, wiśni, brzoskwini, śliwki, awokado, gruszek, czereśni czy nektarynek)
- Cytrusów
- Przypraw
- Słodyczy
- Kofeiny (jak np. kawa, cola czy niektóre herbaty)
- Sałaty (powoduje biegunkę u szczurów)
- Żywności pryskanej pestycydami (np. kupnych winogron)
- Zielonych części pomidora (są trujące dla szczurów!)
- Skórki awokado
- Napojów gazowanych (ze względu znajdujące się w nich barwniki sztuczne i cukier)
Warto pamiętać również o tym, że samcom nie powinno się podawać mango lub nektarynek. Są one bardzo szkodliwe dla samców, a także nie posiadają właściwości odżywczych, które się samcowi w czymkolwiek przydadzą. Unikać trzeba też surowej fasoli, bobu, cieciorki, ziemniaków, soi czy dyni. Jeżeli już chcesz podać je szczurowi, muszą zostać wcześniej ugotowane.