Co jedzą króliki domowe? Jedzenie gotowe czy przygotowane przez właściciela?

Dieta królika domowego powinna przypominać naturalne warunki żywieniowe. Żyjące na wolności zajęczaki lubią warzywa, siano i zioła. Taki pokarm sprawdza się również w żywieniu domowym.

W ofertach sprzedaży znajdziemy także różnorodne pokarmy gotowe. Tego typu jedzenie jest odpowiednio dobrane do potrzeb domowego pupila, a czasem również do wymagań rasy miniaturowej. Dobrej jakości, gotowy pokarm ze sklepu posiada odpowiednio dobrane witaminy oraz minerały i świetnie sprawdzi się jako jedzenie dodatkowe. Podstawę powinno stanowić dobrej jakości sianko.

Co prawda króliki domowe lubią i chętnie jedzą niemal wszystkie pokarmy roślinne, jednak dobrze byłoby połączyć odpowiednio dobrany, gotowy pokarm oraz jedzenie w postaci sianka, ziół oraz świeżych warzyw. Dzięki temu jedzenie będzie bardziej urozmaicone, a pokarm hodowlany spełni wszystkie potrzeby żywieniowe królika.

W klatce powinna znajdować się również świeża woda. Królik musi mieć do niej nieograniczony dostęp. Najlepszym rozwiązaniem okazują się specjalne poidełka, które montuje się na prętach klatki. W dozowniku codziennie wymieniamy wodę, a w razie potrzeby rozpuszczamy w niej dodatkowe preparaty witaminowe.

Co jedzą króliki? Najlepsze warzywa i owoce

Aby w pełni odpowiedzieć na pytanie, co jedzą króliki, musimy omówić najpopularniejsze warzywa, które powinny znajdować się w jadłospisie zajęczaków. W sezonie wiosennym i letnim możemy karmić pupila wieloma świeżymi roślinami. Preferowane są takie warzywa jak korzeń marchewki, papryka, korzeń selera, buraki czy korzeń pietruszki.

Domowe króliki bardzo lubią warzywa i nic nie stoi na przeszkodzie, by podawać im świeże, sezonowe rośliny. Pamiętajmy jedynie, że zajeczak nie może jeść ich w nadmiarze. Karmienie zbyt dużą dawką warzyw może powodować otyłość, a brak twardych pokarmów doprowadzi do przerostu zębów, które nieustannie rosną przez całe życie każdego zajęczaka. Jest to dość istotne, bowiem przerośnięte zęby sprawiają pupilowi duży dyskomfort i mogą zapoczątkować choroby.

W warunkach hodowlanych przyjmuje się, że warzywa nie powinny stanowić więcej niż 15 procent podstawowej diety. Pozostałe jedzenie opiszemy w dalszej części tekstu. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o żywieniu królika.

Czy można karmić królika sianem?

Karmienie sianem jest bardzo wskazane przy każdej rasie królików domowych. Nasz mały pupil może co prawda zjadać inne pokarmy, jednak to właśnie siano powinno stanowić około 60 % jego codziennej diety.

Co prawda niektóre króliki bardziej lubią warzywa czy owoce, jednak to właśnie karmienie sianem zapewni im długie zdrowie. Jest to produkt stanowiący naturalny element żyjących na wolności zajęczaków. W sianie znajdują się wszystkie niezbędne witaminy i minerały.

Królik może jeść siano o dowolnej porze. Zaleca się, aby tego typu jedzenie było dostępne na okrągło. Warto wiedzieć, że sianko pozwala na ścieranie zębów, które rosną przez całe życie królików.

Karmy i akcesoria dla królików - sprawdź je!

Królik podczas jedzenia trawy na tle zieleni oraz co jedzą króliki
Porady, co jedzą króliki, czyli czym karmić króliki, a czego unikać

Karmienie ziołami – co królik może jeść?

Świeże i suszone zioła stanowią świetne uzupełnienie diety królików domowych i hodowlanych. Karmienie tego typu produktami zapewnia naszym pupilom dużą dawkę witamin.

Młody królik domowy może jeść mniszek lekarski lub babkę jajowatą, które znajdziemy w niemal każdym ogrodzie. Karmienie może bazować także na świeżych lub suszonych liściach malin, tymotce, babce szerokolistnej, liściach brzozy czy tymotce łąkowej.

Karmienie królika może również obejmować suszone lub świeże gałązki z drzew. Króliki z reguły bardzo je lubią, a przy okazji mają możliwość ścierania zębów. Tego typu jedzenie sprawdzi się zarówno w przypadku domowych miniaturek, jak i królików hodowlanych.

Ile żyje królik miniaturka i jak dobrać odpowiedni transporter dla królika?

Wiemy już, co lubią zajęczaki i co może jeść nasz domowy pupil. Przed zakupem młodego osobnika warto także wiedzieć, ile żyje królik miniaturka i jak dobrać odpowiedni transporter dla królika.

Ile żyje królik miniaturka? Średnia długość życia może być uzależniona od konkretnej rasy. Ogólnie przyjmuje się, że pupil domowy żyje średnio około 7 do nawet 10 lat. Aby zapewnić pupilowi długie życie, trzeba go odpowiednio karmić i zapewnić dobre warunki do egzystencji.

Przed zakupem małego zajęczaka warto też kupić dobry transporter dla królika. Dzięki temu umożliwimy bezpieczną podróż, a także zyskamy miejsce, w którym króliczek będzie przebywał podczas czyszczenia woliery. Transporter dla królika powinien być dostosowany do docelowej wielkości naszego pupila. Jest to ważne kryterium wyboru, wpływające na komfort podczas podróży. Dobrze dobrany transporter dla królika powinien umożliwić swobodną zmianę pozycji oraz przekręcenie ciała. Pamiętajmy także o wlotach wentylacyjnych, zapobiegających przegrzaniu się wnętrza małego pomieszczenia.

Co prawda nie należy karmić pupila w czasie podróży, jednak dobrze sprawdzi się przestronne wejście, które umożliwi uspokojenie zwierzęcia. W ofertach sprzedaży znajdziemy zarówno plastikowy, jak i metalowy transporter dla królika. Wybór jest uzależniony od naszych preferencji. Trzeba przy tym zaznaczyć, że produkty metalowe są zazwyczaj bardziej trwałe.

Przy wyborze transportera możemy także zwrócić uwagę na mocowanie do samochodu. Najtańsze modele przypina się pasami samochodowymi, jednak nie posiadają one żadnych zaczepów, co utrudnia prawidłowy montaż. Lepiej wyposażony transporter będzie posiadał specjalne wgłębienia lub mocowania, w które wkładamy pasy samochodowe. Dzięki temu zwiększamy komfort montażu, a jednocześnie zmniejszamy ryzyko przesuwania się transportera na boki.

ikona podziel się Przekaż dalej