Chomik syryjski długowłosy – opis, wymagania, pielęgnacja, rozmnażanie
Chomik syryjski długowłosy to jeden z najbardziej sympatycznych gryzoni domowych. Zwierzątko jest łagodne i przyjazne, a także szybko oswaja się z otoczeniem. Czym wyróżniają się chomiki syryjskie długowłose? Jak wygląda gryzoń i w jaki sposób powinna być prowadzona prawidłowa hodowla chomików? Jaka jest cena za jednego chomika syryjskiego długowłosego? Sprawdź więcej informacji na temat tych sympatycznych zwierzątek domowych.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chomikach.
Chomik syryjski długowłosy – wygląd, opinie i wymagania gryzonia
Jak wygląda chomik syryjski długowłosy?
Chomik syryjski długowłosy jest jednym z najbardziej znanych chomików domowych na świecie. Zwierzątka zazwyczaj rosną do kilkunastu centymetrów zaś ich waga to maksymalnie do 250 gramów. Ostateczna waga zależy oczywiście od budowy gryzonia i tego, w jaki sposób będzie odżywiany przez właścicieli. Bardzo ważne jest, by regularnie ważyć swoje zwierzęta – niezależnie od tego, czy to chomik syryjski, angora czy rex. Nagły spadek lub wzrost wagi gryzonia może świadczyć bowiem o pojawieniu się poważnej choroby chomika.
Chomik syryjski długowłosy zazwyczaj jest szary, kremowy, cynamonowy lub łaciaty. Rzadko zdarza się syryjski chomik czarny lub biały. Chomik syryjski długowłosy wyróżnia się imponującym futrem, zdecydowanie dłuższym niż angora czy rex. Struktura futerka jest lejąca i bardzo miła w dotyku, a także aksamitna i błyszcząca. To zdecydowanie jedna z najpiękniejszych odmian chomików syryjskich – zwłaszcza gryzonie o jasnym kolorze.
Pielęgnowanie chomików nie należy do najtrudniejszych. Należy jednak pamiętać, że ważne jest socjalizowanie gryzonia, zwłaszcza gdy nie pochodzi z rejestrowanej hodowli. Dzięki prawidłowej socjalizacji będzie można nawiązać z nim przyjacielską więź. Hodowlane chomiki syryjskie długowłose są zazwyczaj bardzo ciekawskie i łagodne, szybko oswajają się także z nową sytuacją i otoczeniem. To mądre gryzonie, które przyzwyczajają się do zapachu i głosu swojego właściciela. Bardzo ważne jest, by mówić do zwierzaka – to istotny, aczkolwiek często pomijany punkt oswajania gryzonia.
Co warto wiedzieć o chomikach syryjskich?
Chomiki syryjskie mają znakomicie rozwinięty węch, a między sobą komunikują się przy pomocy feromonów. Węch w naturze służy chomikom syryjskim długowłosym przy poszukiwaniu jedzenia. Gryzonie mają bardzo wyostrzony również słuch, reagując gwałtownie na nieznane odgłosy. Satynowy chomik syryjski ma za to słabszy wzrok – gryzonie nie widzą ostro, więc nie dostrzegają szczegółów. Niezbyt dobry wzrok rekompensują chomikom wibrysy, ułatwiając im przemieszczanie się również po zmroku.
Co do futra chomików syryjskich długowłosych, z reguły jest gęste i puszyste. Satynowy chomik syryjski powinien mieć futerko takiej samej długości na całym ciele – choć w okolicy pyszczka futro z reguły bywa krótsze. Czarny, szary bądź biały chomik może mieć nieco sfilcowane futerko, które powinno być odpowiednio czesane i pielęgnowane. Warto też wiedzieć, że samiczki zazwyczaj mają dłuższe futro niż samce. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł na temat chomika syryjskiego.
Dlaczego warto hodować chomiki syryjskie długowłose?
Co powinieneś zapewnić chomikowi syryjskiemu długowłosemu?
Chomik syryjski długowłosy potrzebuje dużej klatki, ponieważ jest trochę większy od pozostałych ras. Dla niego klatka powinna mierzyć minimum 100 x 60 centymetrów. Jeżeli kupisz zbyt małą klatkę dla chomika syryjskiego może okazać się, że zacznie mu być w niej ciasno. Tym sposobem możesz wywołać u niego agresję. Większa klatka wpłynie na lepsze samopoczucie gryzonia. Warto zadbać również o wyposażenie klatki dla chomika. Koniecznie kup do niej:
- Poidełko na wodę
- Miseczki na jedzenie
- Domek (może być drewniany)
- Kołowrotek
- Zabawki
- Legowisko
- Trociny dla chomika (ważne, by trociny dla chomika nie pyliły!)
Polecane karmy i akcesoria dla chomików
Rozmnażanie chomików syryjskich
Samica chomika syryjskiego średnio co 6 dni ma ruję. Kiedy samce o nią walczą, zaczynają się ścigać. W momencie, gdy uda im się zbliżyć do samiczki kopulują do momentu, gdy ta przegoni zalotnika. Ciąża trwa niecałe 3 tygodnie, a jej owocem staje się maksymalnie do 14 małych chomików.
Samica bardzo dba o swoje młode, przystosowując je do życia i karmiąc. Maluszkom sierść zaczyna wyrastać po ok. 14 dniach, zaś po miesiącu są już gotowe opuścić gniazdo. Samce osiągają dojrzałość płciową w ok. 2 miesiące, zaś samice już w wieku 30 dni.
Czym karmić chomika? Ile kosztuje chomik syryjski długowłosy?
Najważniejsze jest karmienie gryzoni dobrej jakości suchą karmą, składającej się z gotowych mieszanek zbożowych (pszenica, proso, owies, żyto). Do tego koniecznie dojść muszą warzywa i owoce, a także zioła, nasiona i gałązki drzew owocowych. Chomiki chętnie jedzą również małe owady (np. larwy mącznika). Jedzenie dla długowłosego chomika syryjskiego musi być wysokiej jakości, by gryzoń mógł pożyć przynajmniej 3 lata.
Cena chomika syryjskiego zależeć będzie od tego, czy gryzoń pochodzi z hodowli czy też nie. Zazwyczaj jest to kwota ok. kilkunastu złotych. Zdecydowanie więcej kosztuje klatka dla chomika oraz jej wyposażenie (nawet do kilkuset złotych za wszystko). Pamiętaj, by kupić chomika z rejestrowanej hodowli. Inaczej może być wycofany i mało przyjacielski, a więc ciężko będzie takiego gryzonia oswoić.