Chomik Roborowskiego – kilka podstawowych informacji

Jak wyglądają i zachowują się chomiki roborowskie?

Karłowaty chomik Roborowskiego należy do najmniejszej rasy, osiągającej zaledwie 4 cm długości. Te małe zwierzątka zaskakują bardzo dużą zwinnością, sprytem, a także aktywnością. W ofertach sprzedaży znajdziemy małe chomiki roborowskie o ciekawym umaszczeniu, co potwierdzają zdjęcia. Warto tutaj zauważyć, że wśród rasy występują osobniki o złocistym ubarwieniu, z białym znaczeniem na podbrzuszu. Biały kolor podbrzusza jest charakterystyczną cechą chomików Roborowskiego.

Nasz najmniejszy gryzoń z rodziny karłowatych posiada stosunkowo krótki ogon, który wyróżnia go od chomika dżungarskiego. Przeglądając zdjęcia rasy dżungarskiej i chomika Roborowskiego znajdziemy wiele niewielkich różnic. Warto także pamiętać, że wśród omawianej rasy nie występują inne odmiany umaszczenia, dzięki czemu małe chomiki roborowskie są dość łatwe do rozpoznania.

Małe chomiki roborowskie wyróżniają się także dość nietypowym usposobieniem. Są to zdecydowanie najbardziej charakterne, małe gryzonie domowe. Chomik Roborowskiego często posiada duży temperament, jest zdecydowanym typem samotnika i nie przepada za noszeniem go na rękach. Posiada też opinie stworzenia trudniejszego do oswojenia uciekiniera. Tego typu opinie są zapewne związane z faktem, że chomik Roborowskiego okazuje się bardzo zwinny i z łatwością wymyka się z ludzkich rąk. Z uwagi na swój żywiołowy charakter oraz niechęć do kontaktów, małe chomiki roborowskie nie są najlepszym rozwiązaniem dla dzieci.

Ciąża i odpowiednie żywienie, co jedzą chomiki Roborowskiego?

Chomik Roborowskiego jest dość łatwy do rozmnożenia. Ciąża samiczki trwa około 20 do 22 dni, a w jednym miocie rodzą się około 5-7 małe osobniki. Co ciekawe, wśród rasy nie występuje silne przywiązanie do samotności. Dlatego ciąża nie musi oznaczać konieczności szybkiego zakupu nowych klatek. Nasze małe gryzonie z białym podbrzuszem mogą dobrze radzić sobie w niewielkim stadzie rodzinnym, w którym pozostają po osiągnięciu przez oseski dojrzałości.

Przed rozpoczęciem hodowli, warto wiedzieć, co jedzą małe gryzonie. Żywienie chomików nie należy do najtrudniejszych czynności. Naturalnym środowiskiem życia chomików Roborowskiego są tereny pustynne. Suche warunki klimatyczne sprawiły, że żywienie tej rasy gryzoni nie było zbyt obfite. Udomowione chomiki roborowskie również posiadają małe wymagania i chętnie jedzą niemal każdy podany im posiłek roślinny.

Najmniejszy chomik je nasiona, zioła i trawy. Naturalne żywienie zdziczałych osobników bazowało także na ślimakach oraz pająkach, które były cennym źródłem białka zwierzęcego. Żyjącym w klatkach chomikom nie podaje się już tego typu produktów, jednak chomik chętnie je specjalnie przygotowane, suszone larwy. Tego typu żywienie wzbogaci dietę o białko i witaminę E, które są niezbędna dla prawidłowego rozwoju małego gryzonia.

Prawidłowe żywienie sprawia, że ciąża chomika przebiega bez większych problemów. Młode osobniki nie jedzą gotowego, suchego pokarmu, jednak z czasem same się do niego przyzwyczajają. Żywienie w hodowlach może bazować na gotowych karmach dla gryzoni, jednak warto zwrócić szczególną uwagę na skład. Karłowaty chomik chętnie zjada nasiona roślin oleistych, jednak nie najlepiej radzi sobie z pestkami słonecznika. Zatem dobrej jakości karma powinna zawierać tego typu produkty w bardzo małej ilości lub być ich całkowicie pozbawiona.

Małe i większe rasy chomików chętnie jedzą także świeże warzywa i owoce, które stanowią ciekawy element uzupełniający dietę. Dobrym przykładem będzie tu choćby marchewka, którą możemy podawać każdego dnia. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł z TOP 5 ras chomików.

Oswajanie i prawidłowe warunki hodowlane

Jak oswoić małe chomiki Roborowskiego?

Oswajanie nowo przybyłego chomika nie jest szczególnie skomplikowane, jednak wymaga czasu i cierpliwości. Nasz mały gryzoń z białym podbrzuszem musi najpierw oswoić się z klatką. Co ważne, sama klatka powinna być przygotowana przed jego zakupem. We wnętrzu warto umieścić niezbędne akcesoria oraz domek, który zapewni większe poczucie bezpieczeństwa.

Klatka będzie stanowiła podstawową przestrzeń życiową gryzonia. Warto, aby nasz mały, biały gryzoń oswoił się z nią w sposób samodzielny. Zostawmy go w spokoju, aby mógł swobodnie eksplorować nowe wnętrze i poznawać jego zakamarki.

Drugi etap to oswajanie z człowiekiem. Małe chomiki roborowskie należy przyzwyczajać do dźwięku głosu właściciela. Wystarczy przebywać przy klatkach i mówić delikatnym tonem. Po kilku dniach chomiki roborowskie przyzwyczajają się do otaczających je dźwięków, a klatka staje się bezpiecznym schronieniem.

Ostatni etap oswajania to przyzwyczajanie do dotyku. Możemy wkładać rękę do klatki i delikatnie głaskać naszego pupila. Nasz biały towarzysz będzie na początku się wzdrygał, jednak po pewnym czasie zignoruje dotyk. Warto tutaj pamiętać, że chomiki roborowskie nie lubią noszenia na rękach i najlepiej obserwować je z oddalenia. Dlatego oswajanie do noszenia nie jest najlepszym pomysłem.

Polecane karmy i akcesoria dla chomików

Jak zapewnić dobre warunki hodowlane?

Chomiki roborowskie nie są szczególnie wymagające, wystarczy zapewnić im odpowiednie warunki życiowe. Podstawą będzie odpowiednio duża klatka, która umożliwi aktywność fizyczną. Minimalne wymiary klatki dla ras karłowatych wynoszą 40 x 60 cm, mowa tu o jednym osobniku.

Dostatecznie duża klatka musi być wyposażona w kołowrotek, domek, poidło i karmidełko, z którego chomik je ulubione przysmaki. Dodatkowymi elementami mogą być zabawki i bardziej wymyślne akcesoria, które umożliwiają pupilowi zabawę. Nasz biały chomik jest wyjątkowo zwinny, więc chętnie korzysta z różnych akcesoriów.

Zarówno chomik Roborowskiego, jak i chomik dżungarski wymagają niewielkiego koło wrotna, średnicy minimum 20 cm. Zwróćmy także uwagę na fakt, że są to bardzo małe rasy gryzoni, dlatego klatka powinna składać się z gęsto rozstawionych prętów (np. co 0,7 cm).

Samo wyposażenie klatki dla karłowatego chomika powinno być odpowiednio dopasowane do rozmiarów rasy. Ciekawostką jest także wprowadzenie specjalnego piasku do kąpieli, który umożliwia pełną regenerację pupila i oczyszczenie futerka. Pochodzące ze stepów chomiki Roborowskiego chętnie korzystają z tego typu gadżetów, a warunki w klatce lepiej odwzorowują ich naturalne środowisko życia.

Chomik roborowskiego na białym tle, a także jego żywienie, wychowanie i hodowla
Jaki jest chomik roborowskiego, czyli hodowla, żywienie i inne porady

Wszystkie chomiki chętnie gryzą elementy drewniane. Dlatego drewniany domek czy zabawki powinny być wykonane z nielakierowanego materiału. W przeciwnym razie obgryzienie danego elementu będzie niekorzystne dla zdrowia naszego pupila. Ciekawie sprawdzają się też drewniane domki ze zdejmowanym daszkiem i dużym otworem wejściowym.

W ofertach sprzedaży sklepów zoologicznych znajdziemy także bardziej wymyślne akcesoria, takie jak plastikowe tunele. Co prawda tunel wygląda widowiskowo, jednak warto wybrać go w sposób rozważny. Plastikowe, bardzo długie i kręte tunele są słabo wentylowane, a co więcej, nasz chomik może przynosić do nich trociny i traktować jak kuwetę. We wnętrzu tunelu roznosi się wtedy zapach amoniaku, niekorzystny dla zdrowia naszego pupila. Niestety długi plastikowy tunel jest też dość trudny do utrzymania w czystości i mało praktyczny. Dlatego najlepiej będzie wybrać akcesoria o mniejszym stopniu skomplikowania poszczególnych elementów.

Dobra, domowa hodowla powinna także zadbać o odpowiednią lokalizację klatki. Chomik dżungarski i chomiki roborowskie nie mogą przebywać w miejscu narażonym na silne przeciągi. Najlepszą lokalizacją klatki będą miejsca oddalone od okna i drzwi wejściowych. Zadbajmy także o to, by wnętrze klatki dla chomika nie było narażone na intensywną ekspozycję słoneczną.

Średnia długość życia i cena chomika

Wielu przyszłych właścicieli gryzoni zastanawia się, ile żyje chomik. Średnia długość życia tych gryzoni jest ściśle uzależniona od warunków bytowych i prawidłowego żywienia. Jeśli chomik żyje w dużej, często czyszczonej klatce i je dobrej jakości produkty, jego długość życia może wynosić nawet trzy lata. Jest to bardzo dobry wynik, dla porównania, średnia długość życia chomików dżungarskich to zaledwie jeden do dwóch lat.

Kolejną często podnoszoną kwestią jest sama cena chomika. Gryzonie nie są zbyt drogie w zakupie. Małe chomiki Roborowskiego nabędziemy już za kilkanaście złotych, a ostateczny koszt przeważnie nie przekracza 50 zł.

Znacznie większym wydatkiem okaże się odpowiednio dobrana klatka z wyposażeniem. Za dobrej jakości, nowe klatki prętowe mogą kosztować powyżej 150 zł. Górna granica cenowa jest trudna do ustalenia i zależy wyłącznie od wyposażenia, rozmiarów i akcesoriów dodatkowych naszego produktu.

ikona podziel się Przekaż dalej