Chomik mandżurski – pochodzenie, wygląd, charakter, wymagania
Chomik mandżurski jest bardzo przyjaznym gryzoniem, nad którym opieka nie powinna sprawiać większych trudności nawet początkującemu hodowcy. Co prawda, nie jest to popularny chomik europejski, więc nieco różni się od dobrze znanej nam już rasy. To chomik chiński, który nie zapada w sen zimowy – za to zmienia futro np. na białe! Jest przy tym sympatycznym i bardzo towarzyskim gryzoniem, który błyskawicznie skradnie serca domowników. Co warto wiedzieć na temat rasy? Jak wygląda hodowla chomików i jaki charakter ma chomik dżungarski? Jaka jest jego cena? Oto najważniejsze informacje!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chomikach.
Chomik mandżurski – opis
Jakimi gryzoniami są chomiki jungarskie?
Chomik mandżurski wywodzi się z Azji, a konkretnie z okolicy Kazachstanu, Mongolii, południowej Syberii i Chin Północnych. Warto wspomnieć, że właśnie w tych regionach znajduje się kraina Mandżuria – dlatego też pierwotną nazwą chomika jest „mandżurski”. Drugą zaś nazwą jest „dżungarski” oraz określenie „chomiki jungarskie”. Chomik chiński jest bardzo żywiołowy, a przy tym reprezentuje też grupę najmniejszych gatunków chomików na całym świecie – będąc o wiele mniejszy, jak np. chomik europejski.
Czarne, białe czy też szary chomik dżungarski to zwierzątko hodowlane. Jego tułów liczy maksymalnie do 9 cm (przy czym samica osiąga zazwyczaj ok. 7 cm), a waga to od 19 do 45 g – przy czym samica będzie oczywiście nieco lżejsza. Futro chomików jest ciemne, przybierając odcienie od popielatego do ciemnobrązowego. Chomik ma także pręgę, która biegnie wzdłuż linii grzbietu. Brzuch chomików jest biały. Co ciekawe, czarne futerko chomika może zmieniać się wraz z porą roku – wówczas wpada ono w kolor szary albo całkiem biały.
Informacje na temat charakteru rasy mandżurskiej
Chomik mandżurski jest bardzo łatwym do oswojenia i przyjaznym gryzoniem. Oczywiście, nie jest to reguła, bo każde zwierzątko posiada swój własny charakter. Dlatego bardzo ważne jest, gdzie kupisz chomika. Jeżeli chcesz, by był on towarzyski i wesoły, zdecydowane odradzamy sklep zoologiczny. Lepszym rozwiązaniem będzie domowa i zarejestrowana hodowla. Właśnie tutaj gryzonie mają kontakt z człowiekiem oraz innymi towarzyszami, będąc przyjaźniejsze i weselsze od tych „sklepowych”. W dodatku, zyskasz pewność co do genów swojego przyjaciela.
Chomik dżungarski będzie świetnym towarzyszem, towarzyszącym całej rodzinie w codziennych obowiązkach i życiu. Opis hodowców chomików tej rasy wskazuje, że są one przyjazne także dla dzieci. Pamiętaj jedynie, że najbardziej aktywny gryzoń będzie nocą – zaś w dzień potrzebuje odpocząć. Dopilnuj więc, by dziecko na siłę nie wyciągało chomika z klatki.
Polecane karmy i akcesoria dla chomików
Wymagania chomika mandżurskiego – informacje
Czego potrzebuje chomik dżungarski w klatce?
Chomiki mimo, iż nie są duże, to potrafią w naturalnym środowisku przemierzać bardzo długie trasy – często kilkukilometrowe. Dlatego ważne będzie, by chomik posiadał swój kołowrotek o wymiarach:
- podstawa – ok. 60 x 40 cm
- średnica – ok. 20 cm
- pręty – ok. 1 cm odstępów
Postaraj się też, by nie było w klatce żadnych plastikowych rurek – podobnie, jak w kołowrotku. Mogą one bowiem zaszkodzić chomikowi, narażając go na uszkodzenie drobnego ciała. Warto też, by klatka miała domek, w którym chomik będzie mógł odpoczywać.
Jeżeli chodzi o pożywienie, staraj się nie podawać chomikowi pożywienia z dużą zawartością cukru (również owoców) – niestety, ale często chorują bowiem na cukrzycę. Karma powinna być bez żadnego granulatu i farbowanych chrupek. Idealne dla chomików są też suszone zioła bądź warzywa. A może zainteresuje cię także ten artykuł o zwierzętach futerkowych w Polsce?
Ile żyje chomik mandżurski i jaka jest jego cena?
Niestety, ale chomiki nie żyją długo, w przeciwieństwie do innych gryzoni. Dlatego też to bardzo dobre zwierzątko, które może jako pierwsze nauczyć odpowiedzialności np. małego dziecka. Gryzoń pozwoli poznać dziecku, jak wygląda opieka nad zwierzęciem, co będzie świetną lekcją na przyszłość. Chomik mandżurski żyje ok. 2 lat, choć zdarzają się również odstępstwa od tej reguły. Niektóre chomiki dożywają bowiem nawet 3 lata lub więcej! Oczywiście, wiele zależeć będzie od pochodzenia i genów – dlatego warto będzie kupić chomika z profesjonalnej hodowli.
Chomik dżungarski kosztuje zaledwie ok. 20 zł w sklepie zoologicznym. Za hodowlanego chomika z rodowodem trzeba będzie zaś zapłacić od 50 do nawet 80 zł.