Chomik dżungarski – wygląd i najważniejsze cechy charakteru

Jak wygląda chomik jungalski?

Chomik dżungarski czy innymi słowy chomik jungalski należy do rasy dość małych gryzoni. Jego waga wynosi około 25 do 50 gram, co czyni z niego jednego z najmniejszych przedstawicieli chomików domowych. Dla porównania, wśród chomików syryjskich występują osobniki, których waga mocno przekracza 150 gram.

Nasz maleńki chomik dżungarski posiada elegancko wyglądające, gęste futerko, a długość jego małego ciała wynosi do 10 cm. Samica jest z reguły nieco mniejsza od samca. Co więcej, zwierze wyróżnia się bystrym spojrzeniem, żywiołowym zachowaniem oraz nadspodziewaną zwinnością.

W ofertach sprzedaży odnajdziemy chomiki o dość różnorodnym umaszczeniu. Do popularnych odmian barwowych należy kolor czarny, perłowy, szary i biały. W większości przypadków chomiki posiadają nieco ciemniejszy tułów i jasną pręgę na podbrzuszu (dopuszczalny także kolor czysto biały).

Zachowanie chomika dżungarskiego

Nasz mały gryzoń wyróżnia się bardzo dużą ciekawością świata. Lubi obserwować ludzi, którzy przechodzą obok klatki, pozostaje przy tym wyjątkowo czujny. Omawiając zachowanie chomików jungalskich, warto także wspomnieć o ich radosnym usposobieniu. Gryzoń mandżurski jest z natury dość ufny i łatwy do oswojenia. Dobrze radzi sobie zarówno w kontaktach z dziećmi, jak i osobami dorosłymi.

Radosne zachowanie gryzoni bengalskich sprawia, że są one chętnie wybierane na pupili domowych. Najlepiej będzie zakupić gryzonia w doświadczonych, zapewniających dobre warunki hodowlach. Pochodzący ze sklepu zoologicznego chomik dżungarski może być niekiedy nieco zdziczały, a jego złe doświadczenia sprawią, że okaże się trudny do oswojenia.

Dobra, zarejestrowana hodowla zapewnia nie tylko odpowiednie warunki, ale i poczucie bezpieczeństwa. Dzięki temu chomik dżungarski jest w stanie zaprezentować swoje naturalne, pozbawione nadmiernej lękliwości czy agresji zachowanie.

Warto także pamiętać, że szary, biały czy czarny chomik rosyjski jest zwierzęciem nocnym. Oznacza to, iż w ciągu dnia lubi wypoczynek we wnętrzu swojego domku, a najbardziej intensywne zabawy rozpoczyna po zachodzie słońca. Warto o tym pamiętać i nie pozostawiać klatki w naszej sypialni. Ważne będzie też to, aby chomiki miały zapewniony spokój w ciągu dnia i nie były na siłę wyciągane ze swojego domku.

Możliwe choroby i warunki prawidłowej opieki

Na co mogą chorować chomiki mandżurskie?

Małe chomiki jungalskie, czy jak niektórzy mówią, chomiki bengalskie, są dość odporne na wiele chorób. Jednak jak wszystkie rasy, mogą być predysponowane do niektórych problemów zdrowotnych. Nasz biały czy czarny gryzoń rosyjski może chorować na infekcje oczu. Najbardziej widocznym objawem choroby jest zaczerwienie skóry oraz łzawienie. W tym przypadku warto skonsultować się z doświadczonym weterynarzem, który poda ewentualne leki i udzieli porad odnośnie pielęgnacji pupila.

Chomik dżungarski może także cierpieć na różnego rodzaju choroby dermatologiczne. Najczęstszą dolegliwością jest tutaj łuszczenie skóry, wypadanie sierści i zgrubienia na fałdach skóry. Większość chorób skóry jest wynikiem nieprawidłowej higieny w klatce.

Problemem może być również świąd, który rozpoznamy po intensywnym drapaniu się chomika mandżurskiego. W tym wypadku warto przeanalizować, co je gryzoń i wyeliminować produkty, które mu nie służą. Co ciekawe, problemy ze skórą chomików bengalskich mogą być też spowodowane zbyt ciasną klatką.

Najważniejsze wymagania żywieniowe chomików jungalskich

Czarny, szary czy biały chomik bengalski nie jest stworzeniem wybrednym i chętnie je niemal każdy podany mu pokarm roślinny. Jednak najlepszym rozwiązaniem będzie podawanie dobrej jakości, gotowej karmy. Przed zakupem warto przeczytać opis składu i upewnić się, że zawarte w pokarmie zboża będą odpowiadały wymaganiom danych gryzoni.

Większość chomików bardzo lubi także świeże warzywa i owoce. Informacje zebrane od hodowców pozwalają stwierdzić, że świeże, sezonowe produkty mogą okazać się bardzo dobrym urozmaiceniem codziennej diety. Nasz chomik rosyjski może zjadać świeżą marchewkę, sałatę czy liście mleczu. Ciekawym dodatkiem będą także owoce, na przykład kawałki jabłka czy banana. Pamiętajmy jedynie, że w owocach znajduje się dużo cukru, dlatego chomik bengalski powinien zjadać je jedynie jako niewielki dodatek do diety.

Odpowiednie żywienie może zapewnić większą długość życia. Niestety chomik mandżurski należy do krótkowiecznych pupili. Średnia długość życia gryzoni rosyjskich szacuje się na 1 do maksymalnie 3 lat. Według wiadomości hodowlanych, chomik, który żyje w ciągłym stresie, zazwyczaj nie dożywa dwóch lat. Dlatego warto zadbać o to, by nasz domowy pupil czuł się bezpiecznie w klatce.

Polecane karmy i akcesoria dla chomików

Warunki hodowlane – przydatne wiadomości

Jak wiadomo, chomiki nie są szczególnie kłopotliwymi pupilami domowymi. Ich hodowla w domu musi spełniać kilka podstawowych zasad. Najważniejszą z nich jest to, aby nasz biały czy czarny chomik mandżurski miał zapewnione poczucie spokoju. Nie warto wyrywać go ze snu i na siłę wyciągać z klatki. Może to doprowadzić do zestresowania gryzonia i utraty zaufania do właściciela. Chomik dżungarski jest z natury bardzo ciekawski i po otworzeniu klatki sam zdecyduje, czy chce przyjść do człowieka.

Kolejny istotny warunek w hodowlach to odpowiednie żywienie oraz warunki higieniczne. Nasz czarny, biały czy perłowy gryzoń powinien zjadać pełnowartościowy pokarm, dostarczany w odpowiedniej ilości. Istotne będzie także zapewnienie stałego dostępu do czystej, świeżej wody.

Mieszkające w domu chomiki bengalskie (samiec czy samica) są stworzeniami bardzo aktywnymi. Zdjęcia małych pupili często prezentują gryzonie w ruchu. Jest to typowa cecha małych chomików. Dlatego dla zapewnienia odpowiednich warunków w hodowlach, niezbędne są zabawki. Różnego rodzaju kołowrotki, huśtawki i tunele mogą zapewnić gryzoniowi atrakcje i zagwarantują możliwość dostatecznej aktywności fizycznej.

Opis prawidłowej hodowli to także zapewnienie odpowiedniego miejsca do ustawienia klatki. Gryzoń najchętniej żyje w miejscach zacienionych i pozbawionych przeciągów. Dlatego klatka nie powinna być ustawiona zbyt blisko drzwi, okna ani w miejscu nadmiernie nasłonecznionym.

Ważny jest też wybór samej klatki. W ofertach branży zoologicznej znajdziemy wiele godnych uwagi rozwiązań. Największą popularnością cieszy się klatka z metalowymi, gęsto rozstawionymi prętami oraz plastikową kuwetą. Większość takich produktów jest już dostępna z pełnym wyposażeniem, jednak możemy też kupić puste klatki i samodzielnie dokupić niezbędne akcesoria.

Niekiedy chomiki są trzymane w akwariach, jednak nie jest to rozwiązanie idealne. Szklane ściany utrudniają cyrkulację powietrza we wnętrzu pojemnika. Co więcej, akwarium nie daje takich możliwości dopasowania zabawek i akcesoriów, które przeważnie przytwierdza się do ścianek klatki z prętami. Dodatkową niedogodnością okazuje się trudność utrzymania w czystości i brak opcji demontażu podstawy (jak ma to miejsce w plastikowych kuwetach).

Opinie i cena zakupu chomika dżungarskiego

Jak już wiemy, chomiki są bardzo popularnymi pupilami domowymi. Te małe, przyjazne gryzonie potrafią rozśmieszyć swoim zachowaniem, a ich obserwacja daje wiele satysfakcji. Są to także zwierzęta, które zbierają bardzo przychylne opinie. Nasz czarny, biały czy szary chomik bengalski charakteryzuje się towarzyskością i łatwością w nawiązywaniu kontaktów z człowiekiem. Odpowiednio odżywiony oraz żyjący w regularnie sprzątanej klatce, nie jest nadmiernie chorowity.

Mniej przychylne opinie o chomikach mandżurskich wynikają ze stosunkowo małej długości życia tych pupili. Niestety chomik dżungarski, tak jak każdy inny gryzoń karłowaty, żyje od 1 do maksymalnie 3 lat. 

Cena zakupu również okazuje się dużym atutem. Młode chomiki nabędziemy za kwotę kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Znacznie droższa okaże się sama klatka i dołączone do niej akcesoria.

Podczas zakupu gryzonia, warto sprawdzić warunki, w jakich żyją. Najlepszym rozwiązaniem będzie sprawdzona hodowla, która posiada oswojone chomiki dżungarskie. Zdjęcia małych gryzoni często pozwalają na wstępną ocenę warunków, jednak najważniejsze będzie zobaczenie gryzoni na żywo. Niestety sprzedawane w sklepach zoologicznych chomiki są często źle oswojone i przebywają w słabych warunkach. Efektem tego mogą być problemy z przystosowaniem gryzonia do nowych warunków życia w domu. Dlatego oswojony i ufny wobec człowieka chomik dżungarski z hodowli, często okazuje się najtrafniejszym wyborem.

ikona podziel się Przekaż dalej