Chomik chiński - charakterystyka, żywienie, wymagania, opinie
Chomik chiński jest coraz częściej wybieranym gatunkiem gryzonia hodowlanego i świetnie sprawdza się w roli pupila dla całej rodziny. Poniżej dokonamy ogólnej charakterystyki gatunku, omówimy najpopularniejsze rasy chomików, a także wskażemy wymagania i prawidłowe żywienie.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chomikach.
Najpopularniejsze rasy chomików
W ofercie sklepów zoologicznych i hodowli znajdziemy różne rasy chomików, a właściwie różne ich gatunki. Każdy z nich może posiadać nieco odmienne wymiary, usposobienie czy wymagania. Do najpopularniejszych gryzoni należy:
Chomik bengalski, chomik dżungarski – te dwie zamienne nazwy oznaczają gryzonia z rodziny Phodopus Sungorus. Chomik dżungarski jest przedstawicielem gatunku o niewielkich rozmiarach, a jego waga przeważnie wynosi 30 do 40 gram. Zwierzak posiada krótkie uszy, duże, wypukłe oczy i miłe w dotyku futerko. Warto też wiedzieć, że chomik bengalski posiada umaszczenie popielate z białymi znaczeniami na brzuchu i plecach.
Chomik syryjski – należy do znacznie większej rasy chomików, a jego waga może wynosić 100 do nawet 250 gramów. Jest to łagodny, łatwy do oswojenia gryzoń o ciekawym wyglądzie. Gryzoń występuje w różnych opcjach umaszczenia. Oferowane w sprzedaży chomiki syryjskie posiadają barwę szarą, cynamonową i kremową. Dużą popularnością cieszą się też pupile kilkukolorowe, które wyglądają niezwykle efektownie. Przeglądając zdjęcia chomików syryjskich, zauważymy dużą różnorodność umaszczenia.
Chomik chiński – to kolejny popularny gryzoń domowy, który wyróżnia się ciekawym wyglądem. Zdjęcia tych pręgowanych pupili w pełni odzwierciedlają ich prawdziwy urok. Chomik chiński jest przedstawicielem gatunków karłowatych, a jego wzorcowa waga wynosi w wieku dorosłym około 30 do 45 gram. Gryzoń jest trudny do pomylenia z innymi gatunkami chomików. Rozpoznamy go po walcowatym kształcie ciała oraz bardzo charakterystycznej, ciemnej prędze, która biegnie wzdłuż grzbietu. Zdjęcia tych gryzoni mogą nam także podpowiedzieć, że pręgowany chomik chiński posiada dość długi ogon, znacznie dłuższy niż w przypadku innych omawianych gatunków.
Chomik roborowskiego – posiada jeszcze mniejsze wymiary niż chomik pręgowany, a jego pielęgnacja wymaga niezwykłej delikatności. Waga gryzonia w wieku dorosłym może wynosić około 10 do 25 gram. Jest to gryzoń bardzo ruchliwy, zwinny, a jednocześnie ciekawski. Przeglądając zdjęcia gatunku szybko zauważymy duże uszy, wypukłe i bystre oczy, a także bardzo krótki ogon. Wśród tej rasy chomików dominuje umaszczenie szarobrązowe oraz pieskowe.
Prawidłowe żywienie chomików
Chomik chiński czy chomik dżungarski wymagają prawidłowego żywienia, które zapewni im zdrowie i sprawność fizyczną. W sklepach zoologicznych znajdziemy gotowe mieszanki karm, co jest najprostszym i zalecanym w wielu hodowlach rozwiązaniem.
Chomiki uwielbiają jedzenie ziaren. Dobrze sprawdzą się tu ziarna owsa, pszenicy, żyta, pestki słonecznika, a nawet dyni. Pamiętajmy, aby wybrać karmę dopasowaną do gatunku, bowiem nie wszystkie gotowe mieszanki są najlepszą opcją dla maleńkich chomików.
Codzienne jedzenie gotowej karmy można urozmaicić poprzez podawanie świeżych warzyw i owoców. Tego typu jedzenie będzie dla pręgowanych chomików wyjątkowo atrakcyjne. Gryzonie lubią zjadać ogórki, marchewkę, rzodkiewkę czy natkę pietruszki. W ich menu mogą znaleźć się także świeże owoce, takie jak banany, gruszki czy szczególnie lubiane przez nie jabłka. Pamiętajmy tylko, że jedzenie powinno być dostarczane w odpowiedniej ilości, aby nie spowodować otyłości i nie wywołać choroby. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł TOP 5 ras chomików.
Polecane karmy i akcesoria dla chomików
Pielęgnacja i możliwe choroby chińskiej rasy chomików
Pielęgnacja chomika nie jest szczególnie skomplikowana i ogranicza się do kilku podstawowych czynności. Najważniejszą jest zapewnienie odpowiednich warunków higienicznych. Żyjące w złych warunkach gryzonie będą bardziej podatne na choroby, zatem warto sprzątać klatkę przynajmniej raz w tygodniu.
Podstawowa pielęgnacja pręgowanych chomiczków polega także na zapewnieniu stałego dostępu do świeżej wody oraz produktów, które umożliwią ścieranie uzębienia. W sklepach zoologicznych znajdziemy przydatne akcesoria w postaci gryzaków. Ich zadaniem będzie zapobieganie przerostowi zębów, które rozwijają się przez całe życie pupila.
Zarówno chomik chiński, jak i chomik bengalski świetnie dbają o stan swojego futra, a ich pielęgnacja nie powinna obejmować kąpieli. Niektórzy początkujący hodowcy nadal sądzą, że kąpiel gryzonia może dać pozytywne efekty. Niestety nie jest to dobre rozwiązanie, a jedynym skutkiem kąpieli będzie to, że chomik dżungarski czy chomik chiński mocno się zestresuje. Zamoczenie futra może też zwiększyć podatność na choroby.
Do często występującej choroby chomików możemy zaliczyć zapalenie dróg moczowych, grzybicę i alergie wywołane trocinami. Nieprawidłowo żywiony chomik chiński może także cierpieć na cukrzyce bądź ektoparazytozę. Niektóre choroby maleńkich gryzoni mają bardzo szybki przebieg, dlatego tak ważna jest profilaktyka, odpowiednia pielęgnacja, a w razie potrzeby szybka interwencja.
Cena za chomiki i przydatne akcesoria
Omówiliśmy już pokrótce rasy chomików i wskazaliśmy najważniejsze wymagania pręgowanych gryzoni. Istotną kwestią jest także cena zakupu pupila i odpowiednie akcesoria.
Przed zakupem chomika, warto wybrać najważniejsze akcesoria. Będzie to odpowiednio duża klatka, dobrej jakości ściółka, poidełko i domek. Chomik chiński czy chomik bengalski posiadają dość żywiołowe usposobienie, dlatego w klatce warto także umieścić akcesoria w postaci zabawek. Ich cena nie powinna być szczególnie wygórowana, a sprawi, że chomiki będą miały ciekawe zajęcia. Omawiając tego typu akcesoria, warto przyjrzeć się kołowrotkom. Chomik dżungarski, chiński czy chomiki syryjskie bardzo chętnie z niego korzystają. Pamiętajmy jedynie, że akcesoria do zabawy powinny być odpowiednio dopasowane do docelowych rozmiarów naszego pupila. Cena kołowrotków dla gryzoni syryjskich może okazać się nieco większa. Jest to związane z faktem, że są to chomiki wielokrotnie większe od pręgowanych gryzoni chińskich, a zatem wymiar kołowrotka również musi być odpowiednio większy.
W sklepach zoologicznych najczęściej znajduje się chomik dżungarski i syryjski. Cena zakupu pupila będzie wydatkiem od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Mniej popularne rasy chomików, w tym gryzoń chiński, będą możliwe do nabycia tylko bezpośrednio w hodowlach. Cena zakupu gryzonia może wynosić do 100 zł, jednak przeważnie nie przekracza tej kwoty.
Przed wyborem chomika z ogłoszenia internetowego, warto porównać zdjęcia i opis oferty sprzedaży. Dobra hodowla sprzeda nam młode, odpowiednio zadbane osobniki, które nie będą przejawiały nadmiernej lękliwości czy agresji. Cena zakupu nie jest szczególnie wygórowana, jednak niewielka dostępność chomika chińskiego może sprawić, że dojazd po gryzonia okaże się nieco dłuższy.
Jeśli chcesz dowiedzieć się jak wygląda chomik bengalski czy dowiedzieć się jak oswoić chomika, zapoznaj się z innymi artykułami na naszej stronie.