Chomik bengalski – czy istnieje taka rasa chomików? Wyjaśniamy
Chomik bengalski bardzo często bywa mylony z inną rasą, jaką jest chomik dżungarski. Chomiczki bengalskie nie istnieją, co warto mieć na uwadze szukając wymarzonej rasy gryzoni. Co powinno się zatem wiedzieć o dżungarskich chomikach? Jaka jest ich cena i długość życia? Oto najważniejsze informacje!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chomikach.
Chomik bengalski a chomik dżungarski – czy ten pierwszy istnieje?
Chomiki jungarskie kontra bengalskie
Chomik bengalski bardzo często bywa mylony z rasą jungarską, inaczej zwaną bengalską. Jeszcze inna nazwa chomika to również mandżurski lub rosyjski – ze względu na pochodzenie gryzoni (stepy i tundry Syberii Zachodniej na terenie Rosji i Kazachstanu). Nie wiadomo, dlaczego ludzie mylnie nazywają te chomiki bengalskimi – taki gatunek nigdy nie istniał i nigdy też nie został oficjalnie potwierdzonym.
Przyjmuje się, że dżungarski chomik pochodzi mniej więcej z końca XVIII wieku. Jego waga to zazwyczaj między 20 a 45 gramów, zaś długość ciała może osiągnąć ok. 10 cm. Oczywiście, mowa o samcach – samice zazwyczaj są nieco mniejsze. Młody chomik od samego początku posiada krótki i zwarty tułów, jego uszy są krótkie, a oczy wypukłe. Rosyjski chomik preferuje prowadzenie nocnego trybu życia, nie zapadając na sen letni czy zimowy.
Jungarskie chomiczki posiadają szary lub czarny kolor futra, rzadko kiedy biały (podczas zimy mogą zmienić kolor futerka na biały właśnie). Często spotykanym kolorem jest również perłowy i popielaty. Gdy chomiki posiadają naturalne warunki do życia, futro zazwyczaj jaśnieje wówczas zimą i powraca do pierwotnej barwy wiosną. Hodując gryzonia w domu, raczej nie zobaczymy tego zjawiska.
Jaką klatkę powinien mieć chomik mandżurski lub chomik dżungarski?
Szary bądź czarny chomik mierzy zaledwie kilka centymetrów, ważąc maksymalnie do 45 gramów. Mimo, że jego rozmiar nie jest wielki, niemal każda hodowla chomików zwraca uwagę na pewien istotny fakt. Gryzonie naprawdę dużo spacerują, codziennie przemierzając wiele kilometrów. Aby ich zachowanie było więc cały czas przyjazne w stosunku do człowieka, należy zapewnić chomikowi odpowiednią klatkę z wyposażeniem. Imiona dla chomika możesz wymyślić później – zacznij od przygotowania dla pupila odpowiedniego domu. Każda klatka powinna zawierać:
- domek dla chomika,
- kołowrotek,
- dobrze dopasowaną podstawę,
- zachowane odstępy między prętami klatki.
Informacje na temat pożywienia dla chomika
Chomik potrzebuje odpowiednio zbilansowanej diety, zwłaszcza że posiada on tendencję do zachorowań na cukrzycę. Ważne, żeby więc nie dostarczać swojemu gryzoniowi zbyt dużej ilości cukru (ogranicz w związku z tym podawanie owoców). Liczy się dobrej jakości karma, ale też zioła i warzywa. Co powinno być głównym źródłem pożywienia chomików? Oto krótka lista niezbędnych nasion:
- lnu,
- kukurydzy,
- owsa,
- pszenicy,
- sorgo,
- jęczmienia.
Nie ma też większych przeciwwskazań co do tego, by żywić swojego chomika niektórymi warzywami. Oto najbardziej polecane z nich:
- brokuły,
- słodka papryka,
- buraki,
- rzepa,
- marchew,
- liście kalafiora,
- pietruszka.
Co do ziół, szczególnie poleca się chomikom:
- koper,
- koniczynę,
- krwawnik,
- liście malin,
- mniszek pospolity.
Polecane karmy i akcesoria dla chomików
Zachowanie chomików. Ile żyje chomik?
Jaki charakter ma młody chomik?
Generalnie, chomiki nie należą do gryzoni trudnych do oswojenia. Większość będzie jednak zawsze zależała od:
- doświadczenia gryzonia
- charakteru
- miejsca zakupu chomika
Jeżeli gryzoń urodzi się w zarejestrowanej hodowli, to będzie miał od samego początku kontakt z człowiekiem. Młody chomik będzie więc bardziej przyjazny, a także dobrze nastawiony do człowieka. Zakup chomika z rejestrowanej hodowli jest więc o wiele lepszym pomysłem niż kupno gryzoni ze sklepu zoologicznego. Urodzone w nim chomiki mogą mieć bowiem ogromny problem z przyswojeniem nowej sytuacji i zaadaptowaniem się w nowym mieszkaniu. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o popularnych rasach chomików.
Ile żyje chomik i jak wydłużyć jego życie?
Niestety, ale długość życia chomików nie jest tak imponująca, jak kotów czy psów. W tym przypadku każda hodowla jest tego samego zdania – chomiki żyją bardzo krótko. Najczęściej jest to ok. 2 lat i nie więcej, choć zdarzają się wyjątki i czasem chomik przeżywa nawet do 3 lat bądź więcej. Wiele zależy od właściciela i jego staranności, a także genów chomika. Zachowanie pewnych zasad umożliwi chomikowi żyć dłużej, niż jest to przewidywane. Pamiętaj:
- oszczędź chomikowi narażanie
się na stres,
- zapewnij chomikowi odpowiednie warunki w mieszkaniu (np. bezpieczne miejsce
do spania),
- odżywiaj chomika za pomocą zbilansowanej diety (warto podpytać o nią
weterynarza),
- zadbaj o dużą ilość aktywności fizycznej chomika, również poza obrębem klatki bądź akwarium.
Czy chomika można oswoić?
Oczywiście, że tak! Trzeba jednak już na samym początku zadbać o chomika, by poczuł się on w nowym domu bezpiecznie. W pierwszych dniach zaznajamiania się z otoczeniem postaraj się, by chomik wyłącznie dostawał pożywienie i miał regularnie sprzątaną klatkę. Staraj się przy tym jednak nie dotykać chomika.
Dopiero po kilku dniach będziesz mógł zacząć oswajanie swojego gryzonia. Nie podchodź do niego z przesiąkniętymi różnymi zapachami dłońmi, aby nie drażnić zwierzęcia. Odczuwając inne zapachy, szczególnie obcego zwierzęcia, chomik może bowiem stać się agresywny! Najlepiej będzie oswajać chomika porą wieczorową, ponieważ gryzonie z natury prowadzą nocny tryb życia. Chomiki będą wówczas pełne energii, wyspane i w niezłym humorze.
Chomik bengalski – pamiętaj, że…
Chomiki bengalskie nie istnieją. Jest to wyłącznie wymysł pseudohodowców, którzy chcą nieuczciwie zarobić na nieświadomych klientach. Jeżeli chcesz mieć zdrowego chomika zgodnego z wzorcem rasy, warto będzie wcześniej sprawdzić Internet w celu wyszukania wiarygodnej hodowli, sprzedającej chomiki „czyste rasowo”. Dobrze będzie też zapoznać się z gatunkami chomików, które faktycznie istnieją. Tylko w ten sposób będziesz mógł bowiem zweryfikować, czy wymarzony gryzoń to nie jest wymysł kolejne pseudohodowli. Kupując ze sprawdzonego źródła unikniesz też sytuacji, gdy chomik będzie posiadał wady genetyczne. Cena chomika zaczyna się od 15 zł.