Jak wygląda koszatniczka domowa?

Koszatnik to niewielkich rozmiarów gryzoń, który w naturze żyje w Andach, na wysokości do 1200 metrów nad poziomem morza. Zwierzę posiada bardzo małe wymagania żywieniowe i najlepiej radzi sobie z trawieniem suchych ziół i zielonych roślin. Opis koszatniczek żyjących w warunkach naturalnych wskazuje na ich ogromną aktywność. Koszatka rzadko śpi, jest aktywna zarówno w dzień, jak i w nocy. W czasie całej doby może ucinać sobie krótkie, półgodzinne drzemki. Taki odpoczynek będzie dla niej całkowicie wystarczający, dlatego warto przygotować się, że koszatniczka domowa może nieco hałasować w porze nocnej. Często daje o sobie silniej znać niż myszka czy wiewiórka.

Koszatnik jest stworzeniem o bardzo małych rozmiarach ciała. Zazwyczaj waży do 300 gram, a długość jego ciała nie przekracza 15 cm. Cechą charakterystyczną są małe oczka, wyraziste zęby, chwytne łapki oraz bardzo gęste, lśniące umaszczenie. Koszatniczka pospolita, podobnie jak wiewiórka czy myszka wymaga ścierania siekaczy. Brak możliwości ścierania zębów prowadzi do ich przerostu, a w konsekwencji do trudności z przyjmowaniem pokarmu. Dlatego koszatniczka, myszka czy wiewiórka muszą posiadać w klatce elementy ścierające. Może być to kawałek naturalnego drewna rodzimego, stanowiącego jednocześnie atrakcyjne miejsce do wspinaczki.

Przeciętna długość życia koszatniczki bytującej w warunkach naturalnych nie przekracza czterech lat. Domowa koszatniczka (biała czy brązowa) może żyć znacznie dłużej. Przeciętna długość życia koszatników domowych dochodzi do ośmiu lat. Aby osiągnąć tak dobry wynik, należy zadbać o odpowiednie warunki życiowe oraz dobre żywienie naszych pupili.

Cena koszatniczki

Wiemy już jak wygląda koszatka domowa. Zdjęcia pupili mieszkających w domu zazwyczaj obrazują po kilka osobników. Jest to związane z faktem, że koszatnik nie lubi samotności i źle radzi sobie pozostawiony w odosobnieniu. Dlatego najlepiej byłoby, gdyby w domu znajdowały się przynajmniej dwa małe przedstawiciele swojego gatunku.

Cena koszatniczki przeważnie nie przekracza kwoty 100 zł, a zatem za dwa małe stworzenia zapłacimy do 200 zł. Warto przy tym pamiętać, iż cechą charakterystyczną małych osobników jest biała barwa uzębienia. Im starszy będzie koszatnik, tym barwa biała będzie powoli przechodzić w żółtozieloną. Jest to naturalna reakcja wywołana zjadaniem pokarmu z chlorofilem.

Cena koszatniczki dorosłej może być jeszcze bardziej atrakcyjna. W ofertach sprzedaży pojawiają się dorosłe koszatniki na sprzedaż. Jest to w dużym stopniu związane z ich aktywnością. Nie każdy radzi sobie z głośnym, nocnym trybem życia tych gryzoni i często dochodzi do rezygnacji z hodowli. Dlatego koszatka dorosła na sprzedaż nie jest czymś nadzwyczajnym. Przed zakupem warto obejrzeć zdjęcia zwierząt, co pozwoli na wstępne określenie ich stanu zdrowia. Cena koszatniczki dorosłej przeważnie nie przekracza kwoty 50 zł. Koszatka, wiewiórka domowa czy myszka może być też oddawana za darmo. Zazwyczaj dotyczy to dorosłych zwierząt. Nabyta w tej sposób koszatka pospolita może być w pełni zdrowa. Pamiętajmy przy tym, aby nabywać przynajmniej dwa osobniki. Małe gryzonie będą się wtedy dobrze dogadywały i nie wystąpi problem z walką o terytorium.

Dorosły koszatnik nie zawsze idealnie dogada się z nowopoznanym samcem. Jeśli chcemy aby koszatka nie była samotna, możemy dokupić jej samiczkę z innej hodowli. Samiec kostnika zazwyczaj bez problemu dogaduje się z osobnikiem odmiennej płci, dzięki czemu możemy stworzyć przyjazne i bezproblemowe stado.

Jak widzimy, cena koszatniczki nie jest zbyt wysoka. Znacznie większe wydatki należy poświecić na wyprawkę oraz późniejsze utrzymanie pupili. Pierwszym wydatkiem okazuje się domowa klatka dla koszatniczki. Ceny jej zakupu omówimy w dalszej części tekstu

Ile kosztuje klatka dla koszatniczki i jej wyposażenie

Niemal każdy sklep zoologiczny posiada w swojej ofercie produkty dla gryzoni. Dużą popularnością cieszy się klatka, w której zmieści się zarówno mała myszka, koszatniczka pospolita, jak i wiewiórka. Pamiętajmy jedynie, że klatka sprzedawana przez sklep zoologiczny powinna być dobrze dopasowana do gatunku zwierząt oraz ich ilości.

Idealna klatka dla koszatniczki będzie wynosiła przynajmniej 50 x 80 cm w podstawie i przynajmniej 40 cm wysokości. Tego typu klatka pomieści dwie koszatniczki. Osoby decydujące się na większą hodowlę powinny odwiedzić sklep zoologiczny i zapoznać się z klatkami o większych rozmiarach. Umożliwi to dokonanie najlepszego wyboru. Sprawdź także ten artykuł o najlepszych klatkach dla koszatniczki.

Koszatniczka siedząca na dłoni, a także cena koszatniczki i jej charakterystyka
Cena kosztaniczki, a także opis koszatnika, czyli co warto wiedzieć

Duża klatka dla koszatniczki może kosztować 200-500 zł. Ostateczna cena będzie uzależniona od jej rozmiarów oraz wyposażenia. Warto przejrzeć zdjęcia lub obejrzeć klatki na żywo. W tej sposób upewnimy się, że oferowana przez dany sklep zoologiczny klatka, będzie spełniała nasze oczekiwania. Przy zakupie zwracamy także uwagę na opis zastosowanych materiałów. Dobrze wyposażona klatka o bardzo dużych rozmiarów może czasem kosztować ponad 1 000 zł. Na szczęście klatka dla koszatniczki jest produktem trwałym, a jej zakup okazuje się wydatkiem jednorazowym.

Dodatkowe akcesoria oferowane przez sklep zoologiczny

Trzymana w domu koszatniczka pospolita powinna posiadać odpowiednią ściółkę. Znajdziemy ją w większości sklepów zoologicznych. W przypadku gryzoni świetnie sprawdzą się trociny, lignina lub słoma. Cena zakupu owych produktów będzie wahała się w okolicy od kilku do kilkunastu złotych.

Trociny możemy też nabyć w lokalnym tartaku. Większość z nich umożliwi nam odebranie materiału za darmo. Upewnijmy się jednak, że trociny nie pochodzą z impregnowanego czy zabezpieczanego chemicznie drewna. Wszelkie dodatki chemiczne w trocinach będą stanowiły zagrożenie dla naszego koszatnika.

Sklep zoologiczny oferuje także liczne akcesoria dla gryzoni. Opis domków, drabinek czy kołowrotków okazuje się bardzo rozbudowany. Warto przejrzeć zdjęcia produktów i wybrać takie, które pomieszczą się w naszej klatce. Większość akcesoriów dla mieszkającej w domu koszatniczki nabędziemy w kwocie poniżej 100 zł.

Nasza biała czy brązowa koszatka lub wiewiórka wymaga też odpowiedniego żywienia. Każdy sklep zoologiczny posiada suchą karmę dla gryzoni, jednak niewiele miejsc ma w ofercie gotowe karmy dla koszatnika. Pamiętajmy, że większość trzymanych w domu gryzoni świetnie radzi sobie z trawieniem owoców i nasion oleistych (np. pestek słonecznika). Niestety biała czy brązowa koszatniczka jest bardzo wrażliwa na zawarty w nich cukier i olej. Pospolita koszatka posiada bardzo ubogą dietę, a większa zawartość cukru prowadzi do powstania cukrzycy. Dlatego przed zakupem pokarmu warto przeczytać jego opis i upewnić się, że odpowiada wymogom wrażliwych koszatek. Niekiedy poznamy go już przeglądając zdjęcia produktu. Jeśli opis składu nie będzie zawierał suszonych owoców i nasion oleistych, prawdopodobnie nadaje się dla naszych pupili. Cena za dobrej jakości pokarm to około 15 zł za opakowanie o pojemności 700 gram.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny