Hodowla świnek morskich

Co warto wiedzieć o hodowlach świnek morskich?

Kawia domowa to prawidłowa nazwa świnki morskiej, ale jej potoczne określenie jest zdecydowanie bardziej rozpoznawalne. Pochodzą z Ameryki Południowej, gdzie dalej są hodowane w celach konsumpcji. W Polsce nie jest to popularne zjawisko. Obecnie świnki morskie hodowane są przede wszystkim hobbystycznie i do towarzystwa.

Świnka morska jest zwierzęciem stadnym. Źle znosi samotność. Decydując się na nią, musisz zdawać sobie sprawę, że najlepiej zakupić od razu dwie. Dobrym pomysłem jest wzięcie ich z tej samej hodowli, ponieważ świnki morskie mocno się ze sobą zżywają. Jeżeli jednak planujesz dokupienie drugiej w późniejszym czasie, musisz wziąć pod uwagę, że początkowo mogą się nie tolerować. Problem może sprawiać zwłaszcza świnka morska, która przebywa na swoim terytorium. Hodowca powinien poradzić, jak zachować się w takiej sytuacji i jak postępować w ich dalszym zapoznawaniu się.

Hodowlane świnki morskie otrzymują rodowód i mogą brać udział w wystawach. Odwiedzając hodowlę, przyjrzyj się dobrze warunkom, w jakich żyją świnki morskie. Czy w ich klatkach nie jest za dużo osobników? Czy mają czysto? Czy wyglądają na zdrowe? Czy są agresywne do ludzi lub między sobą? Czy jej futerko jest śliniące? Jeżeli cokolwiek cię zaniepokoi, nie decyduj się na zwierzaka z takiego miejsca. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że będzie chore lub będzie sprawiało problemy w wychowaniu.

Ile kosztuje świnka morska?

Cena świnki morskiej w zasadzie nie jest uzależniona od jej odmiany. Wszystkie są w podobnych cenach. Koszt zależny jest od miejsca, w którym planuje się kupno tego małego gryzonia. Decydując się na sklep zoologiczny, możemy spodziewać się wymaganej kwoty z rzędu 20-80 zł, choć zdają się droższe osobniki (ok. 100 zł).

Hodowla świnek morskich jest bezpieczniejszym rozwiązaniem. Jednak tutaj trzeba się liczyć z tym, że koszt gryzonia będzie większy. Jest to kwestia 100-300 zł (przeważnie 200 zł). Cena świnki morskiej nie jest duża, ale trzeba brać pod uwagę również to, że należy jeszcze zakupić dla niej niezbędne akcesoria. Niektóre mogą być nawet droższe niż sama kawia domowa.

Ogłoszenia można szukać na portalach ogłoszeniowych (np. olx.pl). Można też śledzić fanpage hodowli na Facebooku. Myślisz nad założeniem własnej? Z racji tego, że jest ich dużo, wiele świnek morskich ląduje w schroniskach lub na ulicy. Zanim zdecydujesz się na założenie hodowli, upewnij się, że będziesz mieć komu je sprzedać. Ciąża u świnki morskiej trwa około 60-70 dni i zazwyczaj rodzi się od 1 do 6 maluchów. Jeśli planujesz zakup tego zwierzątka, sprawdź także ten artykuł o polecanych zabawkach dla świnek morskich.

Polecane karmy dla świnek morskich - sprawdź promocje

Kawia domowa – informacje

Odmiany świnek morskich

W Europie najpopularniejsze jest świnka morska gładkowłosa, ale nie jest to jedyna odmiana dostępna m.in. w Polsce. Nie istnieje kawia domowa miniaturka. Długość życia tych gryzoni szacuje się na 6-8 lat, ale niektóre osobniki dożywają nawet 10 lat (rekord to 14 lat i 10 miesięcy). Jednak w wieku 5-6 lat mogą zacząć się problemy zdrowotne zwierzaka.

Świnki morskie można podzielić na:

  • krótkowłose – jest to świnka morska abisyńska (rozetka), gładkowłosa, teddy, rex, american crested, english crested,
  • długowłose – świnka morska peruwianka, coronet i sheltie to odmiany długowłose o sierści prostej. Kawia długowłosa z kręconym włosem to texel, alpaka, lunkarya i merino,
  • bezwłose – jest to świnka morska skinny, ale także baldwin.

Kawia domowa ma różne kolory umaszczenia. Może być jednobarwna (monocolor), dwubarwna (bicolor) i trójbarwna (tricolor). Możliwe kolory to: biały, czarny, beżowy, kremowy, złoty, szafran, czerwony, sable, stale blue, buff. Istnieje także umaszczenie aguti (złote, srebrne, szare, kremowe, cynamonowe, pomarańczowe, buff). Dopuszczalne są różne znaczenia.

Świnki morskie są energiczne i przyjacielskie. Żyją w stadach po kilka osobników. Są aktywne w ciągu dnia i w nocy. Do tego mają silny instynkt terytorialny. Choć te domowe nie walczą tak zaciekle, jak ich dzicy kuzyni, to jednak potrzebują czasu, aby oswoić się z nowym osobnikiem. Raczej nie kopią nor, a wybierają te już istniejące. Przez ciągły kontakt z człowiekiem, przywiązują się do niego. Ich klatka powinna być umiejscowiona tak, aby mogły obserwować otoczenie. Źle znoszą zarówno niskie, jak i wysokie temperatury.

Akcesoria dla świnki morskiej

Nie są to skoczne zwierzęta, więc można zrezygnować z półek czy podestów. Właściwie nie potrzeba, aby ich klatka miała zamykaną górę, jednak nie zaszkodzi zakupić takiej, która jest w całości obudowana. Przerwy pomiędzy szczebelkami w klatce dla świnki morskiej powinny być małe, aby ta nie przełożyła głowy i się nie zaklinowała lub nie wydostała na zewnątrz. Wybieg dla tego gryzonia najlepiej wydzielić i nie puszczać go swobodnie po podłodze, bo wtedy może schować się pod kanapą lub przegryźć kable.

Klatka sama w sobie powinna być w miarę duża (co najmniej 100x60 cm, jeżeli są to dwa osobniki, dla jednego może być 80x60 cm), ponieważ to w niej kawia domowa spędza większość swojego życia. Ważne jest również to, aby miała gładkie podłoże. Świnki morskie mają malutkie łapki, które mogą wpaść w otwory między prętami, przez co mogą zrobić sobie krzywdę. Jako żwirek najlepiej wybrać drewniane granulki lub ściółkę. Niektóre świnki morskie potrafią załatwiać się do kuwety.

Świnka morska siedząca na dworze w trawie, a także cena świnki morskiej różnego gatunku
Informacje, ile kosztuje świnka morska, czyli szacowana cena świnki morskiej

Poza klatką istotny jest domek do spania. W klatce można również umieścić legowiska (niektóre przypominają sofę, ale mogą to być również niskie podesty). Kołowrotek raczej się u nich nie sprawdza, ale nie pogardzą różnymi tunelami, mostkami, a także niskimi huśtawkami. Niektóre świnki morskie mogą polubić zabawę rolkami lub kulkami.

Nie wolno zapomnieć o misce na pokarm suchy (w miarę ciężkiej, aby świnka morska nią nie rzucała), poidełku na wodę oraz paśniku. Sianka nie należy rozkładać na ziemi, ponieważ może się zabrudzić i doprowadzić do zachorowania świnki morskiej. Specjalny paśnik musi być umieszczony na tyle wysoko, aby kawia domowa do niego nie wskoczyła.

Żywienie i pielęgnacja świnek morskich

Łysa świnka morska ma swoich zwolenników. Odmiana ta została wyhodowana w laboratorium. Posiada szczątkowe futerko jedynie na pyszczku i czasami łapkach. Ważne jest, aby pokarm łysych świnek morskich był wysokokaloryczny, ponieważ w innym przypadku gryzoń będzie miał problem z utrzymanie właściwej temperatury ciała. Pielęgnacja świnki morskiej skinny polega na cotygodniowych kąpielach i nawilżania skóry oliwką. W innym przypadku może dojść do wysuszenia.

Krótkowłose świnki morskie należy wyczesywać i sprawdzać sierść (czy nie posiadają jakichś pasożytów, nie mają alergii skórnej etc.). Jednak to przede wszystkim długowłose potrzebują pielęgnacji swoich włosów. Nie wolno robić tego za mocno i najlepiej używać przy tym miękkiej szczotki. Trzeba również regularnie przycinać im pazurki, ponieważ nie ścierają ich wystarczająco mocno. Inaczej jest w przypadku zębów. Je powinny ścierać same, jedząc twardsze rzeczy. Jeżeli jednak zauważysz, że świnka morska ma problem z jedzeniem, zęby mogły urosnąć za długie. W takim przypadku należy udać się do lekarza weterynarii. Zbyt długie zwlekanie z wizytą w lecznicy może zaszkodzić śwince morskiej, zwłaszcza jeżeli ta nie będzie mogła jeść.

Świnka morska jest roślinożerna. Powinna dostawać suchą karmę oraz wysuszone sianko, a także niektóre owoce (np. jabłka, banany, melony) i warzywa (np. brokuły, natka pietruszki, pomidory, papryka, marchewka, rzodkiewka, buraki, szpinak). Kawia domowa samodzielnie nie produkuje witaminy C, więc jest narażona na jej niedobór. Z tego względu niewskazane są pokarmy przeznaczone dla królików (mają jej za mało). Warto podawać śwince morskiej trawę lub zioła (m.in. bazylię, koperek). Trzeba również pamiętać o tym, aby kawia domowa miała stały dostęp do wody. Należy unikać fasoli (jest trująca dla świnki morskiej!), kapusty, cebuli, ziemniaków oraz mleka.

ikona podziel się Przekaż dalej