Baranek miniaturka (królik) – opis, cechy, pielęgnacja, opinie
Baranek miniaturka to królik, który jest jednym z najczęściej hodowanych w polskich domach. Jaki charakter mają króliczki, jaka jest cena królików oraz jak powinna wyglądać ich pielęgnacja? Oto najważniejsze informacje i opinie na temat rasy, a także zdjęcia baranków miniaturek.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o królikach.
Baranek miniaturka – informacje dla hodowców
Jak wygląda miniaturowy królik baranek?
Króliczki baranki cieszą dużą popularnością na całym świecie. Ich wymiary nie są duże, więc chętnie hoduje się je w domach. Hodowla zaczęła cieszyć się coraz większym rozgłosem dokładnie w latach 90-tych, kiedy to mówiono o rasie klein widder – co w tłumaczeniu na język polski z niemieckiego brzmi „mały baran”. Baranki początkowo ważyły ok. 4 kilogramów, czyli mniej więcej tyle, co królik francuski czy królik rex. Dopiero później zaczęto skupiać się na wyhodowaniu mniejszego baranka. Krzyżowano króliki w ten sposób, by uzyskać niewielkiego królika o małej masie. W ten sposób, z klein widder narodził się mini lop. Baranek miniaturka stał się osobną i zupełnie niezależną rasą.
Miniaturowy baran to najmniejszy króliczek z rodziny niekarłowatych. Opinie właścicieli hodowli baranków wskazują na to, że wzorcowa miniaturka powinna mieć wymiary uszu do 11 centymetrów, a ich waga osiągać między 1,5-2 kilogramy. Baranek posiada zwarte ciało, szeroką klatkę piersiową i mocno zbudowaną głowę, jednak będącą proporcjonalną do tułowia. Szyja królików jest krótka, a podgardle nie jest zarysowane. Sierść królików jest gładka, twarda i bardzo gęsta. Długowłosy królik może być:
- czarny,
- czekoladowy,
- biały,
- opal,
- kaszmirowy,
- rudy,
- szynszylowy,
- stalowy,
- niebieski.
Warto dodać, że baranek miniaturka posiada bardzo charakterystyczne uszy, które są cienie, długie i zwisające. Wzorcowy królik miniaturowy nie powinien mieć odsłoniętego ucha, zatem nie może być widoczne jego wnętrze. Wygląd królików najlepiej oddadzą zdjęcia.
Cena za królika z hodowli to średnio między 250-350 zł. Oczywiście, ostateczną cenę zawsze ustala hodowla, biorąc pod uwagę wiele czynników: umaszczenie rasy, ilość królików w miocie, rodowód, płeć czy wiek królika.
Baranek miniaturowy - usposobienie baranków miniaturek
Długowłosy baranek miniaturka jest bardzo żywiołowym i sympatycznym zwierzęciem domowym. Jego charakter jest pogodny, a królik chętnie spędza czas zarówno z ludźmi, jak i zwierzętami. Co ważne, króliczki chętnie się uczą, więc zdolne są do wykonywania różnych, prostych poleceń. Podobnie, jak psa, królika też wypada nagradzać za dobrze wykonane zadanie – niezależnie od tego, czy to królik miniaturka królik francuski czy rex. Dzięki odpowiedniej motywacji, królik będzie chętniej wykonywał polecenia.
Nie zapominaj o tym, że baranek jest żywiołowym zwierzakiem. Dużo biega i skacze, więc powinieneś zapewnić mu odpowiedni wybieg albo wypuszczać w te miejsca mieszkania, w których nic się królikowi nie stanie. Pamiętaj również o odgrodzeniu kabli oraz roślin tak, by królik nie mógł się do nich dostać. Baranek miniaturka nie przepada za hałasem ani nadmiernym przytulaniem. Jeżeli będziesz szanował wymagania królika, z pewnością również do całej rodziny królik nabierze szacunku i zaufania. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o hodowlach królików miniaturek.
Baranek miniaturowy i jego pielęgnacja
Biały, czarny czy kaszmirowy baranek miniaturka powinien być pielęgnowany zwłaszcza, jeżeli chodzi o jego futerko. Oczywiście, króliki mogą myć je same, jednak czasami wypadałoby króliczka wykąpać zwłaszcza, kiedy faktycznie będzie już taka potrzeba. Nie myj jednak królików zbyt często, bo to zmniejszy odporność zwierzątka i może je zestresować. Raz w tygodniu wyczesz sierść królików, by usunąć martwe włosy i ograniczyć częstotliwość ich wypadania. Dzięki rozczesywaniu sierści, zostanie ona w dobrej kondycji, a także nie będzie na nich żadnych kołtunów.
Powinieneś także podcinać królikowi pazurki, zachowując bezpieczną odległość od nerwów. Podobnie, jak inne niewielkie zwierzęta (np. świnki morskie), króliki mają bowiem naczynia krwionośne w paznokciach i zachodząc nożyczkami za daleko możesz spowodować krwawienie. Zatroszcz się również o zęby baranka. Królik musi mieć jak je ścierać, dlatego istotne będzie zamocowanie w klatce twardych kolb, a także drewienek czy dedykowanych królikom zabawek. Jeżeli królik będzie miał za długie zęby, mogą mu one sprawiać problem z jedzeniem.
Karmy i akcesoria dla królików - sprawdź je!
Baranek miniaturka – co warto wiedzieć na temat rasy?
Jak urządzić klatkę dla królika baranka?
Domowy królik baranek powinien mieć klatkę dobraną pod swoją wielkość. Musi być ona solidna i dobrze ocynkowana. Im większa będzie klatka, tym pewniej i swobodniej będzie się w niej czuł królik. Zwierzątko musi być w stanie położyć się w klatce, a także stanąć na tylnych nogach. Z tego względu zaleca się również, by klatka była dość wysoka. Podłożem powinna być miękka ściółka, np. w postaci pelletu albo trocin. Powinno się codziennie sprzątać w klatce, a także wymienić podłoże minimum raz w miesiącu – choć oczywiście, zaleca się robić to o wiele częściej. W klatce powinny znajdować się akcesoria takie, jak:
- poidełko
- miseczki
- gryzaki
- zabawki
- legowisko
- siano i zioła
Powinieneś wypuszczać królika na ok. 3 godziny poza klatkę, by mógł dać upust rozpierającej go energii. Możesz również wyprowadzać swojego królika na spacery – jednak, należy z nim odpowiednio wcześniej poćwiczyć wychodzenie na podwórko. Najlepiej będzie trzymać go na smyczy bądź szelkach.
Czym karmić baranka miniaturkę?
Królik jest generalnie roślinożerny, więc powinno się go karmić żywnością opartą głównie ja trawie, ziołach i warzywach. W sklepach zoologicznych jest cała masa różnych gotowych karm suchych, którą możesz uzupełniać dietę królika. Dodatkowo, sprawdzą się świeże owoce i warzywa, takie jak:
- gruszka,
- jabłko,
- marchewka,
- pomidory,
- szpinak,
- i inne.
Możesz urozmaicić dietę baranka o trawy (np. pokrzywę), gałązki drzew owocowych i sianko – bez sianka nie ma bowiem mowy o dobrze dobranej i zdrowej diecie. Sianko powinno być w klatce cały czas i należy je wymieniać. Codziennie trzeba też wymieniać wodę w poidełku dla królików, myjąc je. Aby królik nie tył (ponieważ ma do tego tendencję), należy zapewnić mu dziennie odpowiednio dużą ilość ruchu.
Baranek miniaturowy - choroby królika baranka
Problemy zdrowotne królików związane są często z tym, że niewłaściwie się je karmi. Oprócz tego, najbardziej popularnymi chorobami wśród baranków miniaturek jest:
- Myksomatoza – wywoływana przez komary i pchły, często prowadząca do śmierci pupila. Aby jej uniknąć, należy królika zaszczepić przeciw pchłom i komarom.
- Pchły – odpowiedni środek na pchły najlepiej dobierze weterynarz.
- Świerzb – wywoływany przez roztocza, które mogą osadzać się na zwisających uszach. Przez świerzb królik może zacząć łysieć, a nawet umrzeć.
- Pastereloza – to wywoływany przez bakterie katar, powodujący osłabienie organizmu królika. Może doprowadzić do różnych zapaleń, np. płuc lub nosa.
- Kaliciwirus – wirusowa choroba krwotoczna, przenoszona przez inne chore zwierzęta, ale też ludzi.