Akcesoria dla świnki morskiej

Rzeczy do klatki świnki morskiej

Kupując świnkę morską często kompletnie nie wiemy, które przedmioty będą jej tak naprawdę potrzebne. Świnki morskie są dość wymagającymi stworzonkami, które potrzebują wielu artykułów. Początkujący hodowca decyduje się zatem na kupno wyprawki dla świnek morskich, w której można znaleźć wiele potrzebnych artykułów. Oczywiście, największą uwagę należy skupić głównie na kilku z nich, bez których ciężko będzie się zaopiekować świnką:

 • klatka dla świnki morskiej – to najważniejsza rzecz, która powinna pojawić się w domu jeszcze zanim kupisz świnkę morską. Jest to również najdroższy element wyposażenia. Klatka powinna zostać wykonana z dobrej jakości tworzywa, by mogła posłużyć przez kilka lat. Im większa będzie klatka dla świnki, tym oczywiście lepiej. Świnka morska skinny czy rozetka musi czuć się w takiej klatce dobrze i komfortowo, ponieważ to właśnie tam będzie spędzała większość swojego czasu. Cena klatki nie należy do najtańszych, jednak należy pamiętać o tym, że zazwyczaj jest to zakup wyłącznie jednorazowy. Dobrej jakości klatka powinna posłużyć jeszcze przez dłuższy czas – a nawet i do końca życia świnki.
 • legowisko i domek dla świnki morskiej – świnki nie należą do ruchliwych zwierzątek. Nie będą więc dużo skakać, a raczej wylegiwać się leniwie na swoim legowisku. Warto przygotować więc legowisko dla świnki morskiej, które będzie wygodne i mięciutkie. Świnki lubią miękkie posłania, np. pluszowe lub polarowe. Bardzo dobrym pomysłem będzie też zakup miękkiego domku, gdzie świnka będzie mogła się schować i wypocząć. Legowisko dla świnki morskiej to swego rodzaju bezpieczny kąt dla tego stworzonka. W pierwszym dniu na pewno będzie nieco przerażone, kiedy pojawi się w zupełnie nowym miejscu. Będzie więc szukać kąta, gdzie się bezpiecznie schowa. Domek dla świnki morskiej będzie swego rodzaju ostoją zwierzątka. Warto zastanowić się też nad drewnianym domkiem, który będzie służył nie tylko jako schron. Świnka doskonale będzie mogła bowiem ścierać sobie na nim ząbki. Sprawdź także ten artykuł o wyborze legowiska dla świnki morskiej?

Polecane karmy dla świnek morskich - sprawdź promocje

Jakie gadżety powinna mieć świnka morska w klatce?

Oprócz klatki, legowiska i domku, warto będzie zakupić swojej śwince morskiej jeszcze kilka innych gadżetów takich, jak:

 • hamak – świnka morska skinny, rozetka czy peruwiańska lubują się w wylegiwaniu na różnych posłaniach, w tym na hamaczku chociażby. Oczywiście, należy go zawiesić możliwie nisko, żeby świnka mogła na niego wejść i bez problemu z niego zejść.
 • zabawki dla świnki morskiej – oczywiście, to nie jest konieczny element wyposażenia. Jednak, świnki morskie bardzo lubią takie artykuły. Chyba każdy sklep zoologiczny posiada jakieś zabawki dla świnek. Bardzo ciekawą zabawką będą np. polarowe kocyki, po których świnki chętnie skaczą. Niektóre lubią też podwieszane zabawki, które można podgryzać albo trącać nosem.
 • transporterek – bardzo przydatny przedmiot, który pozwoli przetransportować świnkę w przypadku, gdy będzie musiała odwiedzić weterynarza.
Świnka morska wyglądająca z domku w klatce oraz polecane rzeczy, artykuły i akcesoria dla świnki morskiej
Jakie ubranka, rzeczy i akcesoria dla świnki morskiej warto kupić dl zwierzątka

Istotne informacje na temat akcesoriów dla świnek morskich

Inne gadżety dla świnek

Oprócz wyżej wymienionych, świnka morska może mieć też:

 • szczotkę / grzebień – dzięki nim można zadbać o długą sierść świnek.
 • szampon – czasem może okazać się potrzebny, kiedy trzeba będzie odświeżyć futerko bądź skórę świnek. Nie kąp jednak świnki zbyt często, a jedynie tylko w razie potrzeby. Szampon powinien być przeznaczony wyłącznie dla świnki morskiej.
 • obcinaczki do pazurków – w sklepach bez problemu znajdziesz cążki, którymi trzeba co jakiś czas pozbyć się zbyt długich pazurków świnek.
 • podłoże – warto przetestować kilka by móc stwierdzić, co będzie odpowiadało świnkom. Wyściółka to niezbędny element wyposażenia każdej klatki.
 • ubranka – to akcesoria dla świnki morskiej, które nie są niezbędne, jednak warto je mieć. Zwłaszcza że ubranka będą dobre na zimę dla świnek, które nie posiadają sierści (np. skinny).

Co warto wiedzieć o zabawkach dla świnek?

Oczywiście, zabawki dla świnki morskiej to nie wszystko. Zanim zakupisz świnkę, należy przeczytać o jej pielęgnowaniu i o tym, w jaki sposób nie wyrządzić zwierzątku krzywdy. Koniecznie zapoznaj się z tym, jak świnkę odżywiać, jak zadbać o jej zdrowie i które akcesoria będą niezbędne, by świnka mogła się zdrowo rozwijać. Pamiętaj również o tym, że:

 1. Świnka morska to nie chomik, więc nie ma mowy, że będzie gimnastykować się w urządzeniach podobnych, co on.
 2. Należy unikać tuneli, karuzeli, zjeżdżalni czy kołowrotków, ponieważ to nie są odpowiednie zabawki dla świnek morskich. Zwierzątka mogą uszkodzić przez nie swój kręgosłup!
 3. Nie kupuj świnkom schodków czy drabinek, ponieważ nie są do takich przystosowane. Każda z nich może spowodować, że świnka nabawi się urazu delikatnego kręgosłupa.
ikona podziel się Przekaż dalej