5 najlepszych imion dla królika – jak ciekawie nazwać pupila?
Każdy domowy zwierzak powinien mieć imię. Królik nie stanowi w tej kwestii wyjątku. Jakie imiona dla królika są oryginalne? Czy warto jakieś nazwy unikać? Czy imiona dla chomika są dobre też dla królika? Jakie są odmiany królików? Czy królik kalifornijski jest udomowiony? Jakie są choroby królików? Niecodzienne nazwy dla samiczek i samców znajdziesz w tym artykule.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o królikach.
Z tego artykułu dowiesz się:
Oryginalne i fajne nazwy dla królików
Imię dla samca – jak nazwać królika?
Królik przywiązuje się do właściciela. Potrzeba nieco więcej czasu i cierpliwość, niż w przypadku kota czy psa, ale jest to możliwe. Aby to się stało, trzeba spędzać z królikiem odpowiednio dużo czasu, po prostu siedząc obok i mówiąc do niego. Zarówno samiczki, jak i samce, można w ten sposób nauczyć rozpoznawać swoje imię.
Oryginalne imię dla samca to:
- Apollo,
- Imbir,
- Huragan,
- Książę,
- Bursztyn.
Czy są jakieś imiona dla królika, które warto unikać? Nie. Nawet te, które są powszechne, wciąż są dobre. Nie bez powodu stały się tak bardzo popularne. Królik może się nazywać:
- Uszek,
- Kubuś,
- Bugs,
- Kicek,
- Wąsik.
Nikt nie powiedział, że niektóre imiona dla chomika nie będą również dobre dla królika. Przykładem może być:
- Okruszek,
- Dropsik,
- Łatek,
- Frugo,
- Karmelek.
Imię dla samiczki – jak może się nazywać dziewczynka?
Żeńskie odmiany królika również zasługują na oryginalne nazwy. Można je dobierać np. według indywidualnych cech zwierzęcia, ale niecodzienne imiona dla samiczek to także:
- Daphne,
- Diva,
- Ariel,
- Cleo,
- Bazylia.
Zwyczajne imiona dla królika również są fajne. Choć mogą zdawać się zbyt pospolite, to jednak mają jakiś swój urok. Są to np.:
- Dolores,
- Holly,
- Trixi,
- Dottie,
- Zuzia.
Karmy i akcesoria dla królików - sprawdź je!
Dziewczynka również może mieć imiona, które pasują również dla chomika. Dowodem na to są nazwy takie jak:
- Bella,
- Kulka,
- Śnieżka,
- Plamka,
- Kruszynka.
Jeśli planujesz zakup futrzaka, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak zrobić klatkę dla królika.
Co warto wiedzieć o królikach?
Domowe odmiany królików
Zazwyczaj do domu wybierane są odmiany karłowate i małe (miniaturowe, miniaturki). Ludzie rzadziej decydują się na króliki średnie i duże, ponieważ ich klatki muszą być odpowiednio większe, przez co zajmują znacznie więcej miejsca w pokoju. Domowe odmiany różnią się od siebie długością łapek i uszek, wagą i futerkiem.
Do najczęściej wybieranych królików do domu wybierane są:
- królik teddy (karzełek perski pluszowy, królik karzełek teddy) – najmniejszy królik, bardzo leciutki. Waży tylko 800-1700 g. Choć ma gęstą sierść, która jest dość długa i gruba, to jego pielęgnacja nie jest trudna.
- królik lew miniaturka (królik lewek, królik belgijski) – został tak nazwany ze względu na dłuższą sierść na głowie i pyszczku oraz zakończenie ogona z tzw. pędzelkiem. Może ważyć ok. 1-1,5 kg. Ten królik woli utrzymywać dystans i przebywać w samotności, nie jest towarzyski i trzyma się na uboczu.
- królik baranek miniaturka (mini lop) – jest to bardzo popularna rasa. Może ważyć ok. 1,5-2 kg. Ma oklapnięte, niesztywne i długie uszka. Jego sierść może być zarówno krótka, jak i długa.
- królik angora miniaturka – waży ok. 1,5 kg. Jego sierść jest miękka i długa, wymaga codziennego czesania, więc pielęgnacja jest trochę czasochłonna. Nie można tego zaniedbać, ponieważ pojawią się kołtuny. Uszka angory miniaturki są sterczące i mają ok. 6 cm długości.
- królik mini rex – jego uszka się odstające, czoło szerokie, wąski krótkie, a część szyjna wyraźnie zaznaczona. Ma przyjemną w dotyku sierść, która nie jest problematyczna w pielęgnacji. Może ważyć ok. 1,2-2 kg. Zazwyczaj jest przyjacielski i lubi przebywać z człowiekiem.
- królik tan – często określa się go „podpalanym” ze względu na sierść. Wśród królików domowych jest to najstarsza rasa. Waży ok. 1,1-1,35 kg. Jego uszy powinny mieć długość 4-6 cm.
- królik polish – choć nazwa wskazuje na to, że pochodzi z Polski, to jednak tak nie jest. Kraj pochodzenia królika polish to Anglia. Może ważyć od 1,1 do 1,5 kg. Uważa się, że królik ten ma łagodny charakter i jest chętny do zabawy, ale samiczki szybciej tracą zainteresowanie.
- królik hotot – jego waga nie powinna przekraczać 2 kg. Ma zaokrąglone na końcach i krótkie uszka, białe futerko i czarne obwódki dookoła oczu.
- królik kalifornijski – występuje w dwóch odmianach kolorystycznych: czarny i hawana, ale w oby przypadkach włos okrywowy jest biały. Jest to królik średniej wielkość. Jego waga mieści się w przedziale od 3,5 do 5,5 kg. Uszy są zaokrąglone na końcach i mają ok. 11 cm długości. Ciało tego królika jest muskularne.
Niezależnie od tego, na którego królika się zdecydujesz, pamiętaj, że nawet miniaturki potrzebują przebywać poza klatką. W tym celu należy najpierw wydzielić fragment podłogi i obserwować swojego pupila podczas jego spaceru. Wszelkie kwiatki doniczkowe oraz kable należy zabezpieczyć, a najlepiej usunąć z jego drogi, ponieważ króliki są ciekawskie i próbują wszystkiego, co wpadnie im w łapy.
Choroby królików
Dla królików najbardziej niebezpieczna jest myksomatoza, która jest przenoszona przez komary, kleszcze i pchły. Jest to bardzo zakaźna choroba wirusowa. Prowadzi do wyniszczenia organizmu. Jej objawy to: obrzęk na nosie, narządach płciowych i uszach, brak apetytu, duszności, zmiany skórne.
U królików zdarzają się problemy z oczami takie jak: jaska, zapalenie spojówek, zablokowanie kanałów łzowych, podrażnienie zewnętrznej części oka. Zwróć uwagę, czy królik nie ma mokro pod oczami lub czy spojówki nie są zaczerwienie oraz nie mruga zbyt często. Te zwierzątka mogą mieć grzybicę, o którą nietrudno, jeśli klatka królika jest brudna. Objawi się ona częstym drapaniem i strupami oraz łysieniem. Możliwe są również: zapalenie skóry, przerost zębów, zapalenie nerek, kamica moczowa, ropienie, pastereloza (nosówka), świerzb skórny lub uszny, choroby układu pokarmowego. Groźna jest wirusowa krwotoczna choroba królików.
Króliki mogą przeżyć ok. 7-10 lat, ale nie wolno lekceważyć żadnych objawów, które mogą wskazywać chorobę. Nigdy też nie należy leczyć zwierzaka na własną rękę, ponieważ można mu zaszkodzić. Gdy zobaczysz niepokojące symptomy, zabierz królika do weterynarza. Wybranie oryginalnego i fajnego imienia dla królika to nie wszystko. Jest to żywe zwierzę, o które należy się troszczyć, bo w przeciwnym razie skończy się to jego śmiercią.