Niezbędne akcesoria dla królika

Jakie powinny być poidła dla królików?

Znany producent od akcesoriów dla zwierząt to Trixie. Plastikowe kulkowe poidełko tej firmy kosztuje ok. 10 zł (polecane jest 600 ml dla królików), a szklane ok. 18 zł (tutaj jest 500 ml). Z kolei firma Ferplast produkuje poidełko o specjalnej, wyprofilowanej końcówce, za której sprawą woda nie kapie do wnętrza klatki. Koszt takiego pojnika (tylko 300 ml) to ok. 27 zł.

Poidła dla królików (butelkowe) produkuje również firma Zolux. Ich szare lub beżowe kulkowe poidło (500 ml) kosztuje ok. 12 zł. Poidełko butelkowe napełniane od góry jest już droższe (również 500 ml). Trzeba za nie zapłacić ok. 36 zł.

Firma Kompakt ma w swojej ofercie poidło, które dozuje wodę z butelki do specjalnego zbiorniczka na zasadzie różnicy ciśnień. Całość mocuje się do klatki, więc królik nie ma możliwości rozlania wody. Jest to przydatne, gdy w klatce jest więcej niż jeden królik. Cena tego poidełka to ok. 12 zł (bez butelki).

Pojniki automatyczne z miską (w cenie ok. 12 zł firmy Trixie) lub same miski nie są polecane do środka klatek. Królik w łatwy sposób może rozlać wodę, a niewysprzątanie tego w porę może przyczynić się do zapleśnienia rzeczy znajdujących się na dnie (np. sianka, które wypadło z paśnika). Niezmiernie ważne jest to, aby cały czas utrzymywać klatkę w czystość, bo w przeciwnym razie królik może dostać grzybicy.

Można zakupić specjalne mosiężne smoczki do systemu pojenia. Mocuje się je zarówno na siatce (przy pomocy sprężyny), jak i do drewna lub blach (przy użyciu wkrętów). Na smoczek zakłada się wężyk. Ten system pojenia można podłączyć do wiadra za pomocą przejściówki. Przy pomocy trójnika można rozgałęzić wężyki na kilka klatek i królików. Sprawdza się w hodowlach królików klatkowych.

Zabawki dla królika oraz inne akcesoria

Nawet jeśli zdecydowałeś się na królika miniaturkę, jego klatka nie powinna być zbyt mała. Absolutne minimum to wymiary 100x50x50 cm. Podłoże powinno być płaskie, bez prętów. Zazwyczaj cena za taką klatkę wynosi od 100 do 300 zł, ale warto przejrzeć kilka ofert, bo zdarzają się promocje.

Warto pamiętać, że nawet królik miniaturka potrzebuje przebywać poza klatką. Należy wypuszczać go na osłonięty fragment podłogi. Na jego drodze nie powinny znajdować się żadne kwiatki doniczkowe, bo większość z nich jest dla królików trująca. Należy pochować również wszelkie kable.

Gryzoń potrzebuje miejsca, w którym będzie mógł się schować. W tym celu przyda się domek dla królika. Musi być odpowiednio duży, aby królik się w nim nie zablokowało. Jego cena powinna mieścić się w granicy 30 – 60 zł.

Zabawki dla królika mogą być różne. Mogą to być: tunel, drewniany mostek, kuleczki drewniane z dzwoneczkiem etc. Niektóre kosztują 5 zł, inne 50 zł. Przydatna jest również kuweta o niskich brzegach (np. trójkątna) oraz żwirek, ponieważ pomogą utrzymać klatkę w czystości.

Jeśli planujesz wyjście z gryzoniem np. na działkę, powinieneś zakupić szelki dla królika. Niezależnie od tego, czy będzie to królik lwi, teddy czy kalifornijski – trzeba zadbać o bezpieczeństwo każdego z nich. Nie powinieneś rezygnować z szelek podczas wyprawy na zieloną trawkę. Bez nich bardzo łatwo jest zgubić królika. Sprawdź także ten artykuł o wyborze domku dla królika.

Przydatne informacje o królikach

Jaka jest cena królików hodowlanych?

Na to, jak długo żyje zwierzak, mają wpływ nie tylko dieta i dobre warunki życia, ale też geny i brak chorób dziedzicznych, dlatego ważne jest miejsce, z którego kupuje się królika. Sklep zoologiczny jest tańszą opcją, ale niekoniecznie lepszą. Króliki żyją w akwariach, które nie zapewniają im właściwej wentylacji, a ich kontakt z człowiekiem jest ograniczony. Poza tym, ze względu na dużą liczbę zwierzaków znajdujących się w sklepie, nie sposób dobrać dla każdego z nich odpowiedniej diety.

Zakup królików hodowlanych z zarejestrowanej hodowli jest lepszą opcją. Zwierzęta są zadbane, a hodowcy dzielą się wiedzą na temat tych stworzonek. Po zakupie gryzonia kontakt nie powinien się urwać, aby nowy właściciel mógł zapytać hodowcę o poradę np. w kwestii żywienia królika lub jego oswojenia.

Duży królik pijący z poidełka, a także poidła dla królików, ich rodzaje i cena
Jakie są rodzaje poidła dla królików, czyli porady zakupowe krok po kroku

Warto wiedzieć, że rasy takie jak karzełek teddy oraz mini lop nie będą miały rodowodów wystawionych przez Krajowy Związek Hodowców Królików (KZHK), ponieważ w naszym kraju te króliki nie są objęte wzorcem. Warto przejrzeć stronę KZHK, bo można tam znaleźć różne przydatne informacje np. o hodowli królików oraz daty wystaw.

Cena królików jest różna. Można natrafić na ofertę, w której zwierzak będzie kosztować 50 zł, ale raczej rzadko się to zdarza. Lepiej nastawić się na kwotę z przedziału 100 – 350 zł, choć niektóre króliki kosztują nawet 500 zł. Kwota zależy od tego, czy dana odmiana gryzonia jest trudno dostępna oraz jaka jest renoma hodowli.

Najlepsza karma dla królika

Możesz karmić królika świeżym siankiem, ziołami, warzywami i owocami, a do spiłowywania zębów podawać mu gałązki drzew owocowych (np. wiśni, jabłoni), ale możesz pokusić się również na gotową karmę, która będzie podstawą diety twojego pupila.

Wybierają karmę, zwróć uwagę na jej skład. Powinna zawierać mały procent tłuszczu, ponieważ on odpowiada od za otyłość u królików, ale dużo włókien surowych, które wpływają na prawidłowe trawienie i umożliwiają ścieranie zębów.

Polecane są dwa rodzaje karmy. Granulat ze względu na to, że każdy kawałek tego pokarmu posiada taką samą ilość składników. Niestety może być kaloryczny, dlatego trzeba odpowiednio go porcjować, aby utrzymać prawidłową wagę królika. Drugi rodzaj karmy to mieszanka (ziołowa, warzywna, ziołowo-warzywna). Jest mniej tucząca i zawiera potrzebne minerały. Jednak tutaj królik może wybierać smaczniejsze kęski i w ten sposób doprowadzić do pewnych niedoborów i nadmiarów. Warto upewnić się, że królik zjadł wszystko.

Polecane karmy dla królika:

  • Cunipic Alpha Pro
  • Beaphar Nature Rabbit
  • Royal One Cuni
  • Verselle-Laga Cuni Nature
  • Versele-Laga Cuni Complet
  • Versele-Laga Cuni Complete Junior

Niezależnie od tego, na które poidełko się zdecydujesz, pamiętaj o tym, że woda dla królika zawsze musi być świeża. Należy systematycznie ją wymieniać oraz myć pojnik, aby nie zaczęły namnażać się tam bakterie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny