Kukurydziany żwirek dla kota – co warto o nim wiedzieć?

Koty są kapryśnymi stworzeniami. Nie każdy żwirek im się spodoba. Jeśli przez całe życie korzystały ze żwiru, który przypomina piasek, to żwirki o większym granulacie mogą im nie odpowiadać.

Żwirek kukurydziany, jak sama nazwa wskazuje, jest wytwarzany z kukurydzy, a dokładniej z włókien roślinnych. Jest 100% ekologiczny, naturalny i biodegradowalny. Ten żwirek to tzw. kruszon, czyli małe ziarenka o nieregularnych kształtkach. Nie szeleści zbyt głośno ani nie kaleczy łap, za to ma specyficzny zapach, więc nie każdy kot go polubi. Ten żwirek może plamić na żółto. Super Benek Corn Cat kosztuje ok. 17 zł za 7 l.

Jest to żwirek zbrylający. Oznacza to, że w przy kontakcie z moczem zbryla się. Powstałe bryłki łatwo się wybiera. Nieczystości należy usuwać z kuwety codziennie, a od czasu do czasu uzupełniać ubytek żwirku, a całą kocią toaletę warto myć raz w miesiącu.

Ten piasek jest bezpieczny dla kotów, które mają tendencje w podjadaniu żwirku, ale jednocześnie też nie odczuwa kociąt, aby go nie jadły. Mimo że jest biodegradowalny i wyprodukowany z naturalnych produktów, nie może być wyrzucany do ogrodu czy kompostowany. Rozkład nawet naturalnego żwirku trwa długo (nawet dekady) i pozostawia po sobie różne toksyny i bakterie.

Producent żwirku może zapewniać, że jego produkt nadaje się do usuwania drogą sanitarną, ale tak naprawdę nie można tak robić. Polskie prawo tego zabrania (Dziennik Ustaw 2001 Nr 72 poz. 747 Art. 9.). Wszystkie żwirki mogą być wyrzucane jedynie do pojemników na odpady zmieszane. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o wyprawce dla kota krok po kroku.

Opinie, cena, rodzaje żwirku – żwirek bentonitowy czy silikonowy?

Najpopularniejszym rodzajem piasku dla kota jest żwirek bentonitowy. Są to drobne kamyczki, które dobrze absorbują mocz i zapach z kuwety. Pod wpływem cieczy zmieniają konsystencje i się zbrylają. Gliniane bryłki łatwo się sprząta, ale mała ilość żwirku może sprawić, że piasek przyklei się do dna. Występuje w wielu wersjach zapachowych, ale nie każdy kot je lubi. Może pylić i wywoływać alergię. Nie należy go stosować przy kotach, które podjadają żwirek. Ten piasek jest w miarę tani. Tigerino kosztuje ok. 30 zł za 14 l, a Super Benek ok. 18 zł za 10 l.

Nie tylko żwirek kukurydziany jest naturalny, ponieważ taki jest także piasek drewniany. Ten żwirek pozyskiwany jest głównie z drzew iglastych, ale niekiedy jest produkowany z drzew liściastych lub włókien roślinnych. Ma naturalny zapach, dlatego większość kotów go szybko akceptuje, ale z kolei nie każdy właściciel lubi zapach lasu w swoim mieszkaniu.

Czas na chwilę przyjemności z bezzbożowymi smakołykami od Brit Care!

Smaczne zakończenie wspólnej zabawy? Postaw na Brit Care Cat Snack Superfruits! Te wyśmienite, chrupiące smakołyki w sześciu smakach są zamknięte w grzechoczącej tubce, będącej wabikiem dla ciekawskich kotów!

Sprawdź!

Żwirek kukurydziany w kuwecie z niewielką łopatką, a także informacje, producenci, opinie i zastosowanie
Żwirek kukurydziany dla kota krok po kroku, czyli opinie, producenci, zastosowanie, zalety, informacje i porady

Żwirek drewniany występuje w formie zbrylające (tzw. kruszon) i niezbrylającej (tzw. pellet). W przypadku tej drugiej odmiany nieduże wałeczki pod wpływem wilgoci rozpadają się na wiórki lub pył. W tej formie piasek łatwo przyczepia się do łap i mocno roznosi się po mieszkaniu. Może wywoływać alergię u kotów i ludzi. Jest w miarę wydajny i tani. Cena za Cat's Best Original (zbrylający) to kwestia ok. 30 zł za 10 l, a Cat's Best Universal (niezbrylający) kosztuje ok. 20 zł za 10 l. Istnieje też marka Kicia, która oferuje drewniany żwirek za ok. 14 zł przy opakowaniu 25 l.

Dobrze znanym piaskiem jest również żwirek silikonowy. Przezroczyste kryształki dobrze pochłaniają mocz za sprawą swojej porowatej struktury. Może kaleczyć łapki kota (ma ostre krawędzie) i mocno szeleści. Jest droższy niż większość piasków i mało wydajny, jeśli w domu jest więcej kotów. Nie zbryla się, ale też nie pyli. Mniej więcej raz na tydzień należy wyrzucić całą zawartość kuwety i wsypać nowy piasek. Za Tigerino trzeba zapłacić ok. 36 zł za 10 l, za Sanicat Diamonds ok. 46 zł za 10 l, a za Super Benek Crystal Standard ok. 41 zł za 7,6 l. Jeśli planujesz zakup, sprawdź także żwirek dla kota w atrakcyjnych cenach.

Mało popularne żwirki – opinie, cena

Nowością na rynku jest żwirek sepiolitowy. Ten piasek wytwarzany jest z naturalnego sepiolitu zwanego inaczej pianką morską. Ma równie porowatą strukturę, tak samo, jak żwirek silikonowy i w ten sam sposób pochłania mocz (także się nie zbryla), ale nie ma ostrych krawędzi. Ma właściwości antybakteryjne i nie wywołuje alergii. Sanicat Professional kosztuje ok. 22 zł za 10 l.

Za to nieco bardziej znany jest żwirek zeolitowy pozyskiwany z naturalnego minerału, jakim jest zeolit. Ten piasek się zbryla, ma właściwości antybakteryjne, jest wydajny i nie pyli (nie powinien uczulać). Nie jest dostępny w sklepach stacjonarnych. Jego wadą jest to, że gdy się zbryli, to jest klejący i miękki, więc może przyczepiać się do łap kota lub podłoża. Za żwirek marki Prezent dla Kota trzeba zapłacić ok. ok. 43 zł za 20 kg, a za Noriko Premium ok. 30 zł za 10 l.

Żwirek kukurydziany nie jest tak popularny, jak piasek drewniany, silikonowy czy bentonitowy, ale również zasługuje na uwagę. Przydaje się zwłaszcza przy kotach, które lubią podjadać żwirek, ponieważ jest naturalny. Jednak nawet ten biodegradowalny piasek nie może być utylizowany w toalecie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny