Piasek naturalny czy żwirek zbrylający – co warto wiedzieć?

Żwir, grysik, piasek czy żwirek – co wybrać dla kotów do kuwety?

Zazwyczaj koty bardzo szybko uczą się korzystać z kuwety. Niektóre preferują podłoże zbliżone do piasku, czyli suche, miękkie i drobne. Takie koty nie zechcą załatwiać się w toalecie, w których znajduje się żwirek o ostrych krawędziach.

Warto zwrócić uwagę na to, czy kot czasami nie zjada żwirku, który wypadł poza kuwetę, ponieważ w takim wypadku należy stosować jedynie żwir naturalny (np. drewniany, kukurydziany). W przypadku kotów, które cierpią na różne choroby, warto wybrać taki żwirek, który jest hipoalergiczny, antybakteryjny i niepylący. Żwirki najtaniej można dostać Internecie.

Rzadko można spotkać się z określeniem „grysik do kuwety”. Zdecydowanie częściej słowo „grysik” stosowane jest zamiennie jako „kasza manna”, ale w niektórych regionach oznacza on po prostu drobny grys (malutkie kamyczki, nieco większe od piasku). Żwirek bentonitowy niekiedy określany jest jako żwirek bitumiczny, a żwir silikonowy jako żwir żelowy.

Rodzaje żwiru, cena – które żwirki do kuwety wychodzą najtaniej?

Obecnie na rynku dostępne są bardzo różne żwirki. Niektóre są zbrylające, a inne nie. Żwirek dla kota może być również zapachowy. Do wyboru jest:

 • żwirek bentonitowy,
 • żwirek drewniany,
 • żwirek silikonowy,
 • żwirek kukurydziany,
 • żwirek zeolitowy,
 • żwirek sepiolitowy.

Żwirek bentonitowy najbardziej przypomina piasek, czyli podłoże, z którego najczęściej korzystają koty żyjące na dworze. Są to drobne kamyczki, które pod wpływem wilgoci zmieniają konsystencje (zbrylają się) i przypominają glinę. Bryłki łatwo usunąć, a potem wystarczy dosypać świeżego żwiru. To bardzo popularne podłoże. Najbardziej znany jest Benek i jest w miarę tani. Jego cena to kwestia ok. 18 zł za 10 l. Tigerino kosztuje ok. 30 zł za 14 l.

Żwirek drewniany sprawdza się nie tylko dla kotów, ale także dla innych zwierząt. Występuje w formie pelletu (wilgoć sprawia, że ulega rozpadowi) i zbrylających wałeczków. Może być wytwarzany z drzew dębowych i iglastych lub z włókien roślinnych. Zbrylający Cat's Best Original kosztuje ok. 30 zł za 10 l, a cena za niezbrylający Cat's Best Universal to ok. 20 zł za 10 l. Ten rodzaj żwiru najtaniej dostaniesz z mniej znanych firm jak np. Kicia ok. 14 zł za 25 l.

Poszukujesz smakowitej karmy dla swojego wybrednego kota?

Poznaj wyróżniającą się linię suchych karm Carnilove True Fresh, która oparta jest wyłącznie na świeżym mięsie! Świeże mięso = lepszy aromat, smakowitość każdego posiłku i jego przyswajalność! Postaw na wysoką jakość kociego menu!

Sprawdź!

Żwirek silikonowy to przezroczyste kryształki, które pochłaniają mocz i zatrzymują go wewnątrz. Jest to możliwe dzięki ich porowatej strukturze. Nie występuje w formie zbrylającej. Tigerino kosztuje ok. 36 zł za 10 l, a Sanicat Diamonds ok. 46 zł za 10 l.

Żwirek kukurydziany to żwir, który pozyskiwany jest z ziaren kukurydzy. Jest to żwirek zbrylający, który jest naturalny, biodegradowalny i ekologiczny. Najbardziej znany jest Benek Super CORNCat, a jego cena to ok. 17 zł za 7 l. Jeśli planujesz zakup, sprawdź także żwirek dla kota w atrakcyjnych cenach.

Żwirek zeolitowy wytwarzany jest z naturalnego minerału (zeolitu). Nie powinien się pylić. Dobrze się zbryla i ma właściwości antybakteryjne. Za żwirek zeolitowy firmy Noriko Premium trzeba zapłacić ok. 30 zł za 10 l. Żwirek marki Prezent dla Kota kosztuje ok. 43 zł za 20 kg.

Żwirek sepiolitowy wytwarzany jest z naturalnego sepiolitu zwanego inaczej pianką morską. Podobnie jak żwirek silikonowy, pochłania mocz ze względu na swoją porowatą strukturę. To nowość na rynku, więc nie jest jeszcze zbyt popularny. Sanicat Professional kosztuje ok. 22 zł za 10 l.

Wady i zalety – który żwirek dla kota jest najlepszy?

Najtańszy żwirek może okazać się dobry, ale mało wydany, przez co będzie trzeba kupować go dwa razy więcej niż żwirku, który będzie nieco droższy. Każdy żwir dla kota do kuwety ma swoje wady i zalety. Zostały one wypisane w tabeli poniżej.

Wady i zalety wybranych żwirków dla kota

Rodzaje żwirku

Zalety

Wady

Żwirek dla kota bentonitowy

- dobrze pochłania koci mocz,

- eliminuje nieprzyjemne zapachy,

- jest dostępny w wielu wersjach zapachowych,

- dużo kotów go akceptuje,

- jest w miarę tani,

- dobrze się zbryla i łatwo go usunąć.

- nie nadaje się dla kotów, które mają tendencje do jedzenia żwirku,

- kot może nie zaakceptować którejś wersji zapachowej,

- może pylić i wywoływać alergię u niektórych kotów.

Żwirek dla kota drewniany (zbrylający lub niezbrylający)

- naturalny, nietoksyczny,

- nie rani poduszek i łap,

- jest bardzo wydajny,

- koty łatwo go akceptują (ma naturalny zapach),

- wychodzi najtaniej (w przypadku mało znanych firm).

- niezbrylający rozpada się do pyłku, który łatwo przyczepia się do kota (jego łap i futra),

- mocno roznosi się po mieszkaniu,

- niezbrylający trzeba usuwać w całość z kuwety (nie można tylko wybrać nieczystości i dosypać świeżego)

Żwirek dla kota silikonowy

- nie klei się do łap kota,

- dobrze pochłania koci mocz oraz nieprzyjemny zapach,

- nie pyli.

- może ranić łapy kotów,

- jest głośny (szeleszczący)

- jest lekki, ale oznacza to, że łatwo roznosi się po domu (nadepnięcie na niego nie jest niczym przyjemnym)

- przy większej liczbie kotów szybko się zużywa,

- jest drogi w porównaniu do innych żwirków,

- trzeba usuwać go w całości z kuwety (nie zbryla się).

Żwirek dla kota kukurydziany

- naturalny,

- nie szkodzi kotom, które podjadają żwirek,

- neutralizuje zapachy,

- zbryla się,

- nie pyli.

- koty mogą się nie odzwyczaić od jedzenia żwirku,

- może plamić na żółto,

- jego zapach może zniechęcać koty.

Żwirek dla kota zeolitowy

 - ma właściwości antybakteryjne,

- dobrze się zbryla i jest wydajny,

- likwiduje brzydki zapach z kuwety,

- ekologiczny,

- nie pyli się,

- w przypadku posiadania jednego kota może okazać się, że wyjdzie najtaniej lub na równi z drewnianym.

- gdy się zbryli, jest dość klejący i miękki, przez co może przyczepiać się do łap lub dna kuwety,

- dostępny tylko w Internecie.

Żwirek dla kota sepiolitowy

- dobrze pochłania koci mocz i neutralizuje nieprzyjemny zapach,

- ma właściwości antybakteryjne,

- nie pyli się,

- nie wywołuje alergii,

- nie przyczepia się łatwo do kota.

- trzeba usuwać go w całości z kuwety (nie jest zbrylający),

- dostępny tylko w Internecie.

Tak naprawdę to, jaki żwirek będzie najlepszy, zależy od samego kota. Niektóre nie będą chciały korzystać ze żwirku, który jest zapachowy. Dla małego kota lepiej może sprawdzić się żwirek bentonitowy. Większość kotów lubi żwir naturalny niezbrylający, ale zdarzają się osobniki, które będą miały alergię na powstający z niego pył.

Żaden żwirek dla kota nie może być spuszczany w toalecie, nawet jeśli producent podaje inaczej. Zabrania tego polskie prawo (Dziennik Ustaw 2001 Nr 72 poz. 747 Art. 9.). Dotyczy to także żwirku, który jest biodegradowalny. Ten rodzaj żwirku nie nadaje się także do wyrzucenia do ogrodu czy na kompostownik, m.in. dlatego, że rozpad może potrwać dekady (przy odpowiednich warunkach) i może pozostawić toksyny. Każdy żwirek należy wyrzucać do pojemnika na odpady zmieszane. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o wyborze kuwety i żwirku dla kota.

Kocia toaleta – co warto wiedzieć?

Kuweta dla kota – jakie są dostępne modele na rynku?

Niektórzy uważają, że jeśli masz jednego kota, warto zakupić dwie kuwety, aby mruczek mógł chodzić do nich na zmianę. Każdy kolejny kot oznacza jedną dodatkową kuwetę. Ich liczba jest szczególnie ważna, jeśli masz małe stado.

Żwirek w kuwecie przesypywany łopatką przez kobietę, a także zastosowanie żwirku, ceny i opinie
Żwirek dla kota krok po kroku, czyli rodzaje, skład, ceny, opinie i zastosowanie oraz polecany skład

Na rynku dostępne są:

 • kuwety otwarte,
 • kuwety kryte/zamknięte,
 • kuwety zabudowane,
 • kuwety narożne,
 • kuwety samoczyszczące,
 • kuwety przesiewowe/z podwójnym dnem,
 • kuwety turystyczne/podróżne.

Najtaniej sprzedawane są proste i niskie kuwety otwarte. Choć nie sprawdzą się one dla dużych kotów, to dla kociaka będą w sam raz. Przy kuwetach przesiewowych żwirki muszą być zbrylające. Jeśli nie chcesz często myć kuwety, możesz zaopatrzyć się specjalne worki, które zakłada się na dno kociej toalety.

Dlaczego kot załatwia się poza kuwetą?

Koty z natury są bardzo czystymi stworzeniami. Większość mruczków nie załatwi się w kuwecie, która jest brudna. Te zwierzęta nie będą wchodziły do swojej toalety, jeśli będzie tam wsypane niewłaściwe dla nich podłoże (np. niektóre koty lubią jedynie żwirek naturalny).

Niekiedy kwestią załatwiania się poza kuwetą jest kocia toaleta sama w sobie. Koty mogą bać się korzystać z zamykanej toalety i konieczne będę pozbycie się drzwiczek lub całej góry. Niektóre mruczki mogą nie chcieć załatwiać się w kuwecie, która stoi w zbyt hałaśliwym miejscu. Poza kuwetą załatwiają się także te koty, które są chore (m.in. mają problemy z układem moczowym i korzystanie z kuwety kojarzy im się z bólem).

Średnia długość życia kota zależy od wielu czynników. Znaczenie ma rasa (i ewentualnie choroby genetyczne), dieta, szczepienia, badania czy komfort życia. Jeśli kot jest przebadany, kuweta cały czas stoi na swoim miejscu i żwirek dla kota wciąż jest taki sam, a mruczek nagle zaczął załatwiać się poza kuwetą, oznacza to problemy behawioralne. Przyczyną może być np. inny kot, nowy członek rodziny, częściowy remont mieszkania, brak odpowiedniej stymulacji i zabawy czy nawet nowy płyn do mycia podłóg.

Wbrew pozorom nie tak łatwo wybrać żwirek dla kota. Niektóre żwirki są pylące i wywołują alergię u kotów, ale koty to też stworzenia kapryśne i nie wszystkie żwirki do kuwety im odpowiadają. Czasami to tani żwirek okaże się najlepszy, a w innym przypadku będzie to ten najdroższy.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90.8% czytelników artykuł okazał się być pomocny