Dlaczego prawidłowe żywienie kotów niewychodzących ma znaczenie?

Obserwacje lekarzy weterynarii wskazują na rosnący problem nadwagi oraz otyłości wśród zwierząt domowych. Zbyt duża masa ciała jest szczególnie widoczna wśród kotów niewychodzących. Dlaczego? Rozwój nadwagi jest wieloczynnikowy, ale w dużej mierze zależy od metody żywienia oraz podejścia do karmienia ze strony opiekuna. Czy Twój kot ma już problem?

Nadwaga to stan, w którym masa ciała jest większa o 10-15% od optymalnej wagi. O otyłym kocie mówimy natomiast, gdy jego masa ciała przekracza optymalną wagę o ponad 30%. Otyłość definiuje się już jako przewlekły stan chorobowy, a jej konsekwencją bywa:

  • cukrzyca,
  • schorzenia układu ruchu,
  • zaburzenia równowagi hormonalnej,
  • obniżona odporność,
  • choroby nerek,
  • zwiększone ryzyko chorób nowotworowych, a także większe ryzyko podczas znieczulania kota do zabiegów chirurgicznych.

Problem przyrostu masy ciała bardzo często łączy się z zabiegiem kastracji. Operacja obniża zapotrzebowanie zwierząt na energię, a jednocześnie wiąże się ze zwiększonym apetytem. Dowiedziono już, że w ciągu 3 dni po kastracji dochodzi do wzrostu spożycia karmy. W organizmie kota wytworzona zostaje bowiem nowa równowaga hormonalna, w której dominują czynniki stymulujące powstawanie tkanki tłuszczowej oraz pobudzające apetyt kota.

Naturalne zachowania żywieniowe kotów a schematy karmienia

Koty w naturze spożywają nawet 16 małych posiłków dziennie. W naszych domach otrzymują jednak zwykle mniejszą ilość okazji do jedzenia. Jak rzadkie karmienie wpływa na koty? Nie ma jeszcze jednoznacznych obserwacji, pierwsze z badań wykazały jednak zmniejszenie spożycia wody oraz mniejszą produkcję moczu, u kotów karmionych tylko 2 posiłkami dziennie w porównaniu z  dietą ad libitum (do woli).

Jako koci opiekun masz do wyboru kilka strategii żywienia swojego pupila:

  • żywienie z wolnym dostępem do pokarmu (ad libitum)
  • żywienie z kontrolowanym czasem podawania posiłków,
  • żywienie z kontrolowaną wielkością posiłku.

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Czym różnią się wymienione schematy karmienia? W pierwszym przypadku zwierzę ma ciągły dostęp do jedzenia i samodzielnie reguluje wielkość oraz obfitość posiłków. Kot je o dowolnej porze, gdy tylko czuje się głodny. W pozostałych dwóch schematach o wielkości lub czasie posiłku decyduje opiekun. Żywienie kota z kontrolowanym czasem podawania posiłków opiera się na podawaniu mu np. 3-4 razy dziennie większych porcji karmy, które może zjeść np. w ciągu 20 minut. Ostatnia opcja, czyli żywienie z kontrolowaną wielkością posiłków jest bardzo korzystna w profilaktyce nadwagi, gdyż polega na podawaniu zwierzęciu ściśle wyliczonej dawki pokarmowej (u kotów podzielonej zwykle na 3-4 posiłki). A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat żywienia BARF dla kota?

Zasady zdrowego żywienia kotów dla opiekunów

Jeżeli chcesz, by Twój kot był zdrowy i długo cieszył się dobrą kondycją, wprowadź do Waszego wspólnego życia kilka zmian związanych z jedzeniem.

Naucz się monitorować spożycie karmy przez swojego kota – w naturze koty jedzą często, ale ich posiłki są małe. Chcąc dobrze kontrolować ilość spożywanej karmy oraz czas posiłków, możesz skorzystać np. z misek z automatycznymi podajnikami, które można sterować za pomocą aplikacji. Dobrym zwyczajem jest także ważenie pokarmu, by mieć jasny obraz ilości karmy spożywanej przez kota.

Rudy kot przy misce, koci pokarm, kot jedzący karmę, jak leczyć kota z nadwagą
Jak zapobiegać otyłości u kota, jaką masę ciała powinien posiadać zdrowy kot, pokarmy dla kota

Określaj BCS swojego pupila – skala BCS służy do prostej, wizualnej oceny kondycji psów oraz kotów. Jest to wygodne narzędzie zarówno dla opiekunów, jak i lekarzy weterynarii.

Zapewniaj kotu “polowanie” - polowanie to instynktowne zachowanie kota, co można wykorzystać w profilaktyce otyłości. W naturze tylko 1/3 polowań kończy się sukcesem. W warunkach domowych możesz korzystać z zabawek, które można wypełniać jedzeniem, puzzli do karmienia lub akcesoriów symulujących polowanie.

Skup się na zabawie - karmienie może zwiększyć więź kota z właścicielem, ale nie opieraj się na tej “zasadzie”. Zamiast koncentrować się na posiłkach, skupiaj się na przyjemnej dla kota pielęgnacji lub zabawach w celu promowania zdrowych ćwiczeń.

Odpowiednio rozstaw miski/podajniki karmy - koty polują samodzielnie i wolą spożywać posiłki same. Jeżeli masz kilka kotów rozstaw podajniki z karmą w cichych miejscach, by zapobiec stresowi i rywalizacji o jedzenie.

Prezentuj kotu różne smaki – zdrowe żywienie kotów obejmuje także ograniczenie kociej tendencji do skupiania się na jednym rodzaju jedzenia. Wczesna ekspozycja na różne pokarmy pomoże zapobiegać “wybrednym” zachowaniom kota i sprawia, że zwierzęta chętniej próbują nowych pokarmów. Pozwoli Ci to na łatwiejszą zmianę diety w przyszłości np. podczas choroby kota.

Pamiętaj o najważniejszych elementach diety kota - koty są obowiązkowymi mięsożercami, co oznacza, że potrzebują białka pochodzenia zwierzęcego. Staraj się wybierać dobrze zbilansowane karmy wysokiej jakości.

Te kilka prostych kroków pozwoli Ci zadbać o prawidłową masę ciała Twojego pupila. Jeżeli nie wiesz, jak odchudzić swojego kota, skonsultuj się z lekarzem weterynarii specjalizującym się w dietetyce psów i kotów.

ikona podziel się Przekaż dalej