Szelki dla małego i dużego kota

Jakie mogą być szelki dla kota?

Obroża dla kota nie zawsze spełnia wymagania właścicieli tych czworonogów. Jest również mało skuteczna w chwili, gdy zwierzak zacznie się wyrywać. Bardzo łatwo może ją ściągnąć i zwyczajnie uciec, aby się schować. Nawet kot, który regularnie wychodzi na spacery, może się czegoś przestraszyć. Dlatego warto zdecydować się na szelki.

Półszorek (potocznie puszorek) dla kota może być w wersji:

  • szelki welurowe,
  • szelki nylonowe,
  • szelki z siateczką,
  • szelki bawełniane,
  • szelki podróżne do samochodu.

Szelki mogą być na zatrzask lub na klamrę. Większość z nich ma elementy odblaskowe, aby zapewnić większe bezpieczeństwo. Obroża dla kota jest czasami zakładana jako element dodatkowy, żeby zwierzak miał więcej odblasków oraz adres na wypadek, gdyby jednak w jakiś sposób zerwał się z szelek.

Zalety i wady modeli szelek

Szelki są różne. W zależności od rozmiaru kota i jego indywidualnych potrzeb można wybrać najbardziej pasujące. W tabeli, znajdującej się poniżej, zostały rozpisane zalety i wady każdego modelu, aby ułatwić wybór odpowiednich szelek.

Szelki dla kota - wady i zalety

Typ modelu

Zalety modelu

Wady modelu

szelki welurowe

Cieniutkie, miękkie. Nie uczulają i nie drażnią. Eleganckie.

Sprawdzają się u małych kotów. U większych mogą się wbijać w ciało.

szelki nylonowe

Mocne. Nawet gdy kot się wyrywa, nie powinien być w stanie ich z siebie zrzucić. Bezpieczne.

Mogą wbijać się w ciało grubszego kota.

szelki z siateczką

Nie uciskają. Skóra oddycha. Często mają odblaskowe elementy.

Uczepiona nich sierść może być trudna w usunięciu.

szelki bawełniane

Nie uciskają. Są w różnych kolorach i wzorach.

Jeżeli nie dobierze się odpowiedniego rozmiar, zwierzak może z łatwością wyplątać się z nich i uciec.

szelki podróżne

Można je wpiąć bezpośrednio do zapięcia od pasów.

W jakiś stopniu kot dalej porusza się po samochodzie. Nie jest to najbezpieczniejsze w czasie jazdy.

Polecane drapaki dla kotów - Sprawdź je!

Niektóre kocie szelki to także szelki dla psa czy dla fretki. Uprząż jest w miarę uniwersalna i często w opisie można znaleźć informacje, że pasują zarówno dla kota, jak i małego psa.

Szelki podróżne to ciekawe rozwiązanie, jednak na krótkie trasy oraz gdy kotek jest przyzwyczajony do wychodzenia. Jeżeli jednak wychodzi sporadycznie, przeważnie do weterynarza, to bezpieczniejszym rozwiązaniem jest transporter lub torba transportowa. Zdenerwowany kotek nie będzie miał możliwości na ucieczkę. Dla pewności można ubierać mu szelki, zanim włożysz go do transportera. Wyjmując go, nie będziesz się martwić o to, że wyskoczy i nie uda ci się go złapać. Musisz jednak zwrócić uwagę na to, czy zwierzak nie kręcił się zbyt mocno, aby nie zaplątał się w smycz, gdy ją tam zostawisz. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o bezpieczeństwie zwierząt.

Najlepsze kocie akcesoria – ile kosztują, co warto mieć?

Cena za szelki dla kota

Szeroki wybór szelek ma firma Trixie. Szelki dla kociąt można kupić już za 13 zł (w momencie promocji kosztują tylko 9 zł). Dla dużego kota Trixie oferuje szelki w cenie 20 zł (cena promocyjna to niecałe 13 zł). Bardzo często w zestawie jest smycz. Można je dostać w różnych serwisach i sklepach internetowych (zooplus.pl, allegro.pl, naszezoo.pl, fera.pl i wiele, wiele innych). Mają również serie XCat XL, w której szelki dla kota wykonane są zarówno z oddychającej siateczki, jak i nylonu. Jednak te kosztują już 50 zł.

Z kolei szelki podróżne do samochodu, które można wpiąć w zapięcie od pasów, kosztują ok. 18 zł. Są uniwersalne, ponieważ możne je używać także podczas spacerów. Tylko dołączona do nich smycz ma inne zakończenie, które jednak nie przeszkadza w czasie przechadzki.

Nie tylko Trixie produkuje szelki dla kotów. Istnieje także marka All For Cats. Ich uprząż wytwarzana jest z wytrzymałego materiału. Szelki są podszyte siateczką, która pozwala na oddychanie skóry kota pomimo mocnego tworzywa z wierzchu. Posiadają odblaski w postaci logo oraz grubej nici, która jest wszyta w materiał. Dużym plusem jest także ich design, ponieważ pozwala na szybkie założenie szelek. Posiadają dwie regulacje – na wysokości klatki piersiowej i w obwodzie szyi. Umożliwia to dopasowanie szelek pod konkretnego zwierzaka. Szelki dla kota All For Cats w rozmiarze XS można dostać za 67 zł, za to rozmiar S za 73 zł (twojzwierzak.com.pl). Dostępne są pomarańczowe, czerwone, niebieskie i czarne. Szelki sprawdzają się dla dużych ras, takich jak Maine Coon.

Akcesoria dla kota

Puszorek (pot.) jest potrzebny, gdy wybierasz się z kotem na spacer. Odpowiada za bezpieczeństwo zwierzaka na dworze. Obroża dla kota stanowi tylko dodatek, a transporter służy do przewożenia kota podczas długiej podróży, kiedy ten nie jest przyzwyczajony do wychodzenia na dwór. O co jeszcze trzeba zadbać, mając kota?

Jeżeli mieszkasz w bloku i masz balkon, możesz pozwolić kotu, aby na niego wychodził. Mając na uwadze to, że zwierzak może wyskoczyć za ptakiem lub zwyczajnie wypaść, trzeba zaopatrzyć się w pewne zabezpieczenie. Siatka na balkon dla kota jest wręcz niezbędna. Najczęściej można dostać siatkę ochronną o rozmiarze oczek 3 x 3 cm, która jest wysoce odporna na gryzienie i warunki atmosferyczne. W zestawach często dołączone są haczyki czy dyble. Siatka na balkon dla kota powinna być dobrze zamontowana, aby zwierzak nie mógł znaleźć żadnej szpary i np. przejść na balkon sąsiada.

Mając szelki i dodatkowo obrożę, wybrany transporter oraz siatkę na balkon, możesz uznać, że warto rozważyć zakup jeszcze innych akcesoriów. Jak wiadomo, kuweta dla kota jest wykonana z plastiku, który jednak nie posiada dużej odporności na mocz. Z czasem, nawet po umyć, nieprzyjemny zapach dalej może się utrzymać. To znak, że kuweta dla kota powinna być wymieniona. Możesz kupić taką samą, jak wcześniej, ale możesz wybrać całkiem inną. Istnieje wiele modeli kociej toalety – kuweta może być otwarta, zamknięta, narożna, z podwójnym dnem, zabudowana albo samoczyszcząca. Wyjeżdżając na podróż z kotem, możesz zaopatrzyć się w kuwetę turystyczną. Jest składana, dlatego nie zawiera dużo miejsca. Warto jednak nie zmieniać miejsca, w którym stoi kuweta. Koty nie lubią zmian, dlatego jak już przyzwyczają się do czegoś, to ciężko to zmienić. Jeżeli w miejsce dawnej kuwety postawisz domek dla kota lub otwarty transporter, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że kotek załatwi tam swoje potrzeby.

Warto również rozważyć zakup drapaka dla kota. Jest to miejsce, w którym kot nie tylko odpoczywa (jeżeli jest na tyle duży i ma domek lub półeczkę), ale gdzie rozładowuje emocje i zostawia swój zapach. Mając drapak i dużo zabawek, kotek nie powinien interesować się meblami.

Pamiętaj, aby kotek miał stały dostęp do świeżej wody. Koty żyjące na dworze czerpią wodę bezpośrednio z pożywienia. Domowy pupil, z racji tego, że nie poluje i nie zjada swoich ofiar, nie nawadnia w ten sposób organizmu. Jednak nie każdy kot lubi pić wodę z miski. Na szczęście dobre mokre karmy, jakie są dostępne na rynku, mają 70-80% wilgotności. Jednak, aby mieć pewność, że kot jest dobrze nawodniony, można go zachęcić do picia wody poprzez fontanny.

Posiadanie kota to przede wszystkim odpowiedzialność. Zabierając go ze sobą na spacer, zadbaj o to, aby jego szelki były właściwie wyregulowane i dobrane pod względem wielkości kota. Nawet nauczony wychodzenia z domu kot może się czegoś przestraszyć i dobre szelki pomogą ci w jego utrzymaniu.

ikona podziel się Przekaż dalej