Wady kota syberyjskiego

Charakterystyka kota syberyjskiego

Koty syberyjskie zaliczają się do jednych z najpiękniejszych kotów na świecie. To typ leśny, który z wyglądu troszkę przypomina kota norweskiego (też ma puchaty ogon), a z zachowania rosyjskiego (podobnie jak on potrafi bowiem reagować na „psie” polecenia). Kot syberyjski może być czarny, ale też rudy, biały bądź kremowy. Oczywiście, o ostatecznym umaszczeniu kota decyduje hodowla kotów syberyjskich, łącząc kocura z kotką. Waga kotów to zazwyczaj ok. 4 kg (kotki) bądź nawet 7 kg (tyle może ważyć kocur).

Małe kocięta już od najmłodszych lat są niezwykle pewne siebie i nad wyraz odważne. Dla niektórych ich ciekawość może być wadą – trzeba bowiem poświęcić kotkom dość dużo czasu, by je nieco udomowić i zabezpieczyć ich teren do zabaw. Jako że to leśny typ kota, potrafi on wcisnąć się w każdy zakamarek (zwłaszcza małe kotki!), a także zainteresować się wszystkimi napotkanymi na drodze przedmiotami. Warto więc od samego początku przyłożyć się w wychowanie swojego kota – wówczas nie będzie on sprawiał większych problemów i nauczycie się żyć ze sobą w zgodzie.

Jaka jest cena kotów syberyjskich? Otóż, to jedna z większych wad zakupu kota. Rasy syberyjskie są dość drogie, a cena zależeć będzie od wybranej hodowli. Zazwyczaj ustalana jest ona indywidualnie z przyszłym właścicielem kota.

Wspinaczki kota syberyjskiego

Niektórzy za wadę kota uznają fakt, iż są one „alpinistami”. Z racji swojej natury, leśne rasy uwielbiają wspinaczkę i odpoczywanie na wysokości. Dlatego też czy kot syberyjski rudy, biały lub czarny na pewno będzie próbował wspinać się w mieszkaniu. Znalazłeś go na półce z książkami albo na szafie z ubraniami? To zupełnie normalne! Żeby koty mogły czuć się bezpiecznie w domu, najlepiej będzie zbudować mu specjalne podesty bądź konstrukcje, które pozwolą pupilom wspinać się bezpiecznie i… do woli!

Mały kotek syberyjski zawinięty w koc, a także wady kota syberyjskiego
Wady kota syberyjskiego, czyli co warto wiedzieć przed zakupem kota syberyjskiego

Koty mają łagodne usposobienie, jednak wewnątrz zawsze są drapieżnikami. Muszą więc gdzieś ostrzyć swoje pazurki zupełnie, jak każdy inny kot. Żeby uchronić meble przed zniszczeniem, koniecznie kup kotu dobrej jakości drapak – taki, na który się wespnie i jednocześnie będzie mógł na nim zaostrzyć swoje pazurki. Pamiętaj jednak, żeby dopasowany był on do wielkości kota. Kocur jest większy od kotki, więc ich waga będzie się znacznie różnić. Pamiętaj o tym, kupując drapak! A może zainteresuje cię także ten artykuł o kocie syberyjskim neva masquerade?

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Charakterystyka kota syberyjskiego

Wady kota syberyjskiego – opis

Mimo że obecność kota wnosi do domu wiele radości, a zwierzę posiada szereg zalet, ma również swoje małe wady. Jednak, to zupełnie normalne – ludzie również je posiadają, prawda? Opinie właścicieli kotów syberyjskich wskazują na to, że wadą jest potrzeba spędzania z kociakiem wiele czasu – głównie w okresie, gdy kot syberyjski jest mały. Tutaj jednak duża odpowiedzialność za wychowanie kota leży po stronie hodowli – dlatego tak ważne jest jej rozważne wybranie. Oprócz tego, że mały kot potrzebuje uwagi, trzeba pamiętać o jego charakterze. No cóż, koty syberyjskie są bowiem uparte i zawsze mają „swoje zdanie”.

Należy pamiętać również o tym, że koty syberyjskie mimo, iż chodzą własnymi drogami, nie lubią czuć się samotne. Dodatkowo jako jedna z nielicznych ras koty sporo wokalizują. Zatem, będą dość głośno sygnalizować właściciela o swoich potrzebach. Problemem może być też jego pielęgnacja, o czym opowiemy za chwilę.

Kot syberyjski - jak zadbać o kota syberyjskiego?

Pielęgnacja może być sporym utrapieniem dla właścicieli kota syberyjskiego. Trzeba go bowiem regularnie czesać, najlepiej co ok. 5 dni – a w okresie linienia nawet częściej! Koty syberyjskie posiadają charakterystyczne, nieco skośne oczy, w których czasami potrafi gromadzić się ropa – trzeba więc co jakiś czas przemywać zwierzakom oczy wacikiem, nawilżonym np. przegotowaną wodą albo płynem fizjologicznym. Troski wymagają również zęby – karmienie kota to bowiem nie tylko najlepsza karma, ale i czyszczenie zębów samodzielnie bądź u weterynarza.

Jeżeli chodzi o żywienie kotów, koty syberyjskie mają dość duże wymagania. Niektórzy uznają je za wady kota syberyjskiego, ponieważ dieta powinna niemal w 100 % odzwierciedlać ich naturalne pożywienie, naśladujące żywienie na wolności. Jest to dieta BARF – składająca się z odpowiednio wyporcjowanych pokarmów z:

  • mięsa (najlepiej wołowego, drobiowego, ale też mięsa z ryb),
  • kości,
  • podrobów.

Pamiętaj, że…

Koty syberyjskie wymagają diety różnorodnej, bogatej głównie w białko. Możesz dawać kotu za to mniej węglowodanów, bo one nie służą zdrowiu pupila. Ważniejsze będą tłuszcze, zapewniające energię i dobry stan zarówno futra, jak i skóry kota.

ikona podziel się Przekaż dalej