Charakterystyka umaszczenia kota rasy ragdoll

Umaszczenie ragdoll zawsze ma znaczenia point. Oznacza to, że ogon, nogi, uszy i maska są ciemniejsze od reszty ciała. Kocięta rodzą się całe białe, a dopiero z czasem ujawnia się ich prawidłowe umaszczenie. Choć zaczyna się pojawiać już w 2 tygodniu, to tak naprawdę rozwija się przez ok. 3 lata, kiedy to kot dojrzewa. Ragdoll to duża rasa kota, przez co jej rozwój trwa dłużej.

Kolory mogą być rozłożone na trzy sposoby:

  • colorpoint – ogon, uszy, maska, łapy są ciemniejsze od pozostałych części ciała kota.
  • bicolor – biała klatka piersiowa, łapy i brzuch oraz odwrócona litera „V” na masce, nos różowy. Kolor biały zajmuje od 1/4 do 1/2 powierzchni ciała kota.
  • mitted – występuje tylko w tej rasie. Białe rękawiczki na przednich łapach, a na tylnych od minimum pięty do maksimum połowy ud. Broda powinna być biała. Możliwa biała kreska na masce, ale może być bez niej. Biały pas powinien ciągnąć się od brody, przez brzuch, aż do nasady ogona.

Dopuszczalne jest, aby umaszczenie ragdoll miało kilka odmian kolorystycznych. Są to: blue (niebieski), chocolate (czekoladowy), seal (czarny), cream (kremowy), red (rudy), lilac (liliowy). Kotki mogą być tortie, czyli szylkretowe (cream połączony z innym kolorem), np. blue tortie (szylkret niebieski). Ragdoll może być także pręgowany tzw. tobby/lynx. Połączenie szylkretu i pręgowania nazywa się torbie. W określeniu „ble mitted” jest literówka. Tak naprawdę jest to „blue mitted”.

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Pielęgnacja ragdolla nie jest trudna. Jego sierść jest miękka, półdługa, gęsta i z połyskiem. Niewielki podszerstek sprawia, że kot ten nie ma tendencji do linienia. Sierść nie filcuje się ani nie kołtuni poza częścią za uszami. Należy pamiętać o regularnym sprawdzaniu zębów i uszy, a także obcinaniu pazurków.

Kot ragdoll – jaki jest jego charakter?

Jest to bardzo uczuciowy kot. Mocno przywiązuje się do właściciela i podąża za nim krok w krok. Nie jest przy tym nachalny, a jedynie delikatnie o sobie przypomina. Z tego też powodu źle znosi samotność i potrzebuje kontaktu z człowiekiem. Woli spacerować przy ziemi, dlatego nie powinniśmy znajdować go wysoko na szafkach – nie jest skoczny. Zazwyczaj nie odmawia pieszczot. Choć jest spokojny, kot ragdoll uwielbia zabawę.

Ragdoll jest flegmatyczny i wolniej reaguje na zaczepki, przez co dawniej wierzono, że kot ten jest odporny na ból, co nie jest jednak prawdą. Za to do tej pory naukowcy nie odkryli, dlaczego będąc na rękach, całkowicie się odpręża, przez co staje się bezwładny. Sama nazwa rasy oznacza po prostu szmacianą lalkę.

Kolorowy kot rasy ragdoll na stole, a także jakie umaszczenie ragdoll jest możliwe
Kot rasy ragdoll krok po kroku, czyli umaszczenie ragdoll i cechy rasy

Kot ten jest ciekawski i inteligentny. Nie powinno być najmniejszych problemów z nauczaniem go, aby korzystał z drapaka. Można z nim wychodzić na spacer (na szelkach). Jest łagodny i potulny, akceptuje wszystkie zwierzęta w domu. Nie przejawia chęci dominacji nad nimi ani nie walczy zaciekle o terytorium. Jest bardzo towarzyski. Jeśli coś mu się nie spodoba, nie będzie atakował, a po prostu odejdzie. Sprawdź także ten artykuł o hodowlach kotów ragdoll w Polsce.

Ile kosztują rasowe kocięta ragdoll?

Zazwyczaj za rasowe koty trzeba zapłacić od 3000 do 5000 zł (aktualizacja cen: czerwiec 2021). Kwota może być większa, ale mniejsza niekoniecznie. Tylko kilkuletnie osobniki, które z jakiegoś powodu zostały wyłączone z hodowli, mogą być sprzedawane za ok. 1500 zł. Gdy hodowca odbiera kota od właściciela, który go źle traktował, może oddać go za darmo. Co istotne, cena kotów wystawowych z dobrym pochodzeniem to około 5000 – 10000 zł.

Koty sprzedawane za ok. 500 zł najprawdopodobniej pochodzą z pseudohodowli. Zwierzęta z takich miejsc są zazwyczaj chore i zaniedbane. W pseudohodowlach łączone są ze sobą blisko spokrewnione osobniki i trzymane są w okropnych warunkach. Nie mają odpowiedniej diety ani nie są zaszczepione.

Na co zwrócić uwagę? Opis ogłoszenia powinien zawierać informacje na temat sprzedawanego kota (data urodzenia, rodzice i ich badania, charakter), a także samej hodowli (nazwa stowarzyszenia lub klubu rasy, do którego przynależy). Czasami w opisie może znajdować się charakterystyka rasy i krótka historia hodowli (ile lat, ile miotów etc.). Kot może opuścić hodowlę w wieku 12 tygodni. Powinien być dwa razy zaszczepiony i trzy razy odrobaczony, a także mieć wszczepiony CHIP. Warunkiem koniecznym jest otrzymanie jego kilkupokoleniowego rodowodu.

Nie sposób wybrać, które umaszczenie ragdolla jest najładniejsze. Każdy jest ładny na swój sposób, więc wybór konkretnego koloru zależy od własnego gustu. Ragdoll jest tak potulny, że nadaje się zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i seniorów czy osób, które nie miały wcześniej doświadczenia z kotami.

ikona podziel się Przekaż dalej