Świat kocich zmysłów

Węch

Koty mają niezwykle rozwinięty zmysł zapachu. Jest to jeden z niewielu zmysłów, który jest aktywny już w momencie przyjścia kociaka na świat (w przeciwieństwie do wzroku czy słuchu). Kociak od pierwszych chwil życia poznaje otoczenie zapachem. W nosie dorosłego kota jest 200 mln receptorów zapachowych (dla porównania człowiek ma ich tylko 5 mln), dlatego koty są w stanie wyczuć zapach, który dla nas jest niewyczuwalny.

Dodatkowo na kocim podniebieniu znajduje się tzw. organ Jacobsona. Mówiąc w skrócie - kot dzięki niemu jest w stanie “smakować” zapach, odbierając za jego pośrednictwem informacje, o jakich nam się nawet nie śniło. Aby zaciągnąć zapach na ten organ, kot uchyla pyszczek, robiąc charakterystyczną, śmieszną minę.

Wzrok i słuch

Koci wzrok bardzo różni się od ludzkiego. Mruczki dobrze widzą na odległość i mają szersze pole widzenia, za to kiepsko rozpoznają coś, co leży tuż przed ich nosem. Ten stan rzeczy sprawia, że kot jest w stanie namierzyć z daleka ofiarę, a także śledzić ją aż do momentu złapania. Koty nie widzą z pewnością tak wielu kolorów jak ludzie, za to dużo lepiej funkcjonują w kiepskim oświetleniu, dzięki specjalnej błonie odbijającej światło, która znajduje się w oku.

Koty również mają doskonały słuch. Potrafią słyszeć niedostępne dla ludzkiego ucha ultradźwięki. Pomaga im to namierzać piszczące w wysokich rejestrach gryzonie. Kocie uszy potrafią się obracać niezależnie od siebie, kierując się w stronę źródła dźwięku, dlatego kot doskonale orientuje się w otoczeniu bez konieczności obracania głowy.

Dziwne kocie zachowania

Zagrzebywanie pokarmu w misce

Często zdarza się tak, że po skończonym posiłku kot “zagrzebuje” resztki: wykonuje zagarniające gesty łapką. Czy to oznacza, że kotu nie smakuje? Nie. Oznacza to, że kot nie chce zostać odkryty przez drapieżniki, więc zakopuje intensywnie pachnący pokarm, który mógłby zdradzić jego pozycję.

Może się to wydawać śmieszne, bo przecież w naszych mieszkaniach żadnych drapieżników nie ma, ale instynkt zabezpieczania tyłów jest w naszych mruczkach nadal bardzo silny. Koty zostały udomowione dopiero 10 tys. lat temu, toteż ich dzicy przodkowie są w ich zachowaniach cały czas obecni.

Kot na kolanach właściciela, a także dziwne zachowania kotów, jak zakopywanie jedzenia w misce, patrzenie na ścianę
Różne zachowania kotów w stosunku do człowieka, a także zachowania kotów, które niepokoją właścicieli

Ocieranie się o nogi

Ocieranie się o nogi to nic innego jak oznaczanie zapachem obiektu na swoim terytorium. Koty posiadają gruczoły feromonowe na policzkach i brodzie. Wydzielina z tych gruczołów służy im do znakowania granic obszaru, który zajmują, oraz wszystkiego, co się na nim znajduje, w tym ludzi.

Ocieranie się o nogi nie musi być zaproszeniem do pieszczot! Wielu z nas instynktownie w takiej sytuacji schyla się, by kota pogłaskać, a tymczasem kot wtedy najczęściej … ucieka. Nie jest to osobista niechęć, tylko nieporozumienie. Ocieranie się może, ale nie musi, być zachowaniem zachęcającym do kontaktu. Jeśli nie znamy zwyczajów kota, który się o nas ociera, lepiej na wszelki wypadek nie próbować go głaskać. Sprawdź także ten artykuł z poradami, dlaczego kot bywa agresywny.

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Miauczenie w nocy

Nadmierna nocna wokalizacja dla człowieka wydaje się bezsensowna. Trudno zrozumieć, dlaczego kot chodzi i miauczy, zamiast spać. Przyczyn tego zachowania (poza zdrowotnymi) może być wiele, niezwykle powszechnymi są nuda i frustracja. Czyli kot niewybawiony odpowiednio za dnia będzie dawał upust nagromadzonej energii w nocy.

Generalnie nocna aktywność kota nie powinna szczególnie dziwić. Koty z natury polują o zmierzchu i o świcie, a niektóre z nich zaczynają dzień szczególnie wcześnie, bo o 4 czy piątej nad ranem. W okresie zimowym to jeszcze “ciemna noc”.

Wyjątkowy przypadek stanowi wokalizacja kota geriatrycznego, czyli osobnika w wieku 15 +. Takie koty cierpią przeważnie na zaburzenia poznawcze związane z demencją. Mogą się one objawiać bezsensownym krążeniem po nocy i miauczeniem. Kociemu seniorowi warto pomóc poprzez odpowiednie leczenie weterynaryjne oraz pozostawianie niewielkiego światełka na noc.

Gapienie się w ścianę

Kocie oczy potrafią zobaczyć to, czego nie widzi oko ludzkie, na przykład wyjątkowo małego owada siedzącego na ścianie. Tego rodzaju ruchomy cel potrafi przykuć uwagę kociego łowcy lepiej niż niejedna zabawka. Podobnie jak odblask światła, tak zwany zajączek, rzucony przez lusterko czy naręczny zegarek. My możemy go nie zauważyć, ale kociej uwadze coś takiego na pewno nie ujdzie.

A jeśli nie widok, to może dźwięk - jak już wspomniałam, kocie ucho rejestruje dźwięki niesłyszalne dla ludzi. Niewykluczone jest więc, że kot słyszy w danej ścianie coś, czego my nie jesteśmy w stanie zarejestrować i dlatego siedzi i się na nią gapi.

Inne dziwne zachowania - na co zwracać uwagę?

Nie jestem w stanie wypisać tutaj wszystkich “dziwnych” kocich zachowań, które niepokoją opiekunów tych fantastycznych zwierząt. Jeśli chcemy na własną rękę ocenić dane zachowanie, powinniśmy po prostu poznać koci etogram.

Etogam to zespół wszystkich znanych zachowań właściwych dla danego gatunku. W skład kociego etogramu wchodzą: sen, mycie się, jedzenie/picie, odpoczynek, ukrywanie się, wydalanie, polowanie, znaczenie terenu, obserwacja, eksploracja otoczenia. Warto zgłębiać, jakie zachowania są charakterystyczne dla każdego elementu etogramu, dzięki temu odgadniemy bardzo dużo kocich tajemnic.

A jeśli jakieś zachowanie pojawiło się nagle albo budzi w nas niepokój - zawsze warto poradzić się w tej kwestii weterynarza lub behawiorysty. W takich przypadkach lepiej dmuchać na zimne. Gwałtowna i nieoczekiwana zmiana codziennej rutyny może bowiem świadczyć o chorobie czy złym samopoczuciu zwierzaka.

ikona podziel się Przekaż dalej