Krótka charakterystyka rasy – turecki van

Wygląd i pielęgnacja – co warto wiedzieć o tym pływającym kocie?


Jest to rasa, która powstała bez ingerencji człowieka. Średnia długość życia tego kota wynosi 14-19 lat. Głównym pożywieniem tureckiego vana były ryby, dlatego ten kot doskonale pływa i nie boi się wody. To kot o półdługiej i jedwabistej w dotyku sierści. Nie ma podszerstka, a włos wierzchni jest pusty w środku.

Turecki van jest przystosowany do różnych warunków pogodowych. Sierść tego kota szybko schnie po kąpieli. Wymaga codziennej pielęgnacji w porze linienia. Na wiosnę traci bardzo dużo włosów, ponieważ całkowicie wymienia swoje futerko. Latem jest ono widocznie krótsze. Na zimę sierść tureckiego vana staję się gęstsza. Poza okresem linienia włosy nie powinny się kołtunić, więc wtedy wystarczy wyczesywać go raz na tydzień.

Ten kot jest cały biały z wyjątkiem dwóch miejsc. Na mocno owłosionym ogonie i w okolicach uszu występuje kolor. Plama na głowie powinna być przedzieloną białą strzałką tzw. palcem Allaha. Dopuszczalne kolory u kotów w tej rasie to: kremowy, rudy (kasztanowy), niebieski, czarny, szylkretowy, tabby. Turecki van może mieć oczy pomarańczowe (bursztynowe), niebieskie lub dwubarwne.

Jest to kot długi i muskularny z szeroką klatką piersiową. Jego głowa jest trójkątna i krótka. Turecki van ma mocną brodę i tępo ściętą kufę. Jego nos jest prosty. Oczy mają kształt pestki brzoskwini. Uszy powinny być szerokie u podstawy i wysoko osadzone. Ich wnętrze powinno być porośnięte włosami. Ogon jest średniej długości, podobnie jak kończyny. Łapy są okrągłe, a pomiędzy palcami rosną kępki włosów.

Turecki van - jaki charakter ma pływający kot?

To bardzo ciekawski kotek. W domu musi zwiedzić każdy kąt. Należy zadbać o zabezpieczenie balkonu i okien, ponieważ może spróbować się wymknąć, aby pozwiedzać nowe, nieznane mu tereny. Jest inteligentny i można nauczyć go wychodzenia na spacer na szelkach.

Turecki van jest kotem bardzo czułym, który to mocno przywiązuje się do swojego właściciela i całej rodziny. Jest bardzo towarzyski i źle znosi samotność. Dobrze dogaduje się nie tylko z innymi kotami, ale także z psami. Nie jest agresywny. Zwykle bardzo szybko akceptuje nowych domowników i jest do nich przyjacielsko nastawiony. Jest gadatliwy. Nie jest polecany dla osób starszych, które cenią sobie spokój.

Ten wesoły kotek jest bardzo energiczny. W kontaktach z dziećmi jest tolerancyjny i cierpliwy. Bardzo chętnie się z nimi bawi. Turecki van ma zrównoważony charakter, więc potrzebuje także miejsca, w którym może odpocząć. Uwielbia się wspinać, dlatego warto kupić dla niego wysoki drapak, z którego będzie mógł obserwować otoczenie. Bardzo chętnie wskakuje do wanny, zwłaszcza gdy ktoś się kąpie. Jeśli szukasz ciekawych inspiracji, sprawdź także ten artykuł o polecanych zabawkach dla kotów.

Chcesz zadbać o odpowiednie nawodnienie swojego kota?

Niskokaloryczne i bezzbożowe smakołyki Inaba Churu są nie tylko niezwykle apetyczne, ale także stanowią dodatkową porcję wody dla kotów mało pijących.

Sprawdź!

Hodowla a pseudohodowla kotów – cena, opis

Ile trzeba zapłacić za kocięta tureckiego vana?

Rasowy kot zazwyczaj nie jest tani. Tylko w wyjątkowych sytuacjach hodowcy decydują się na obniżenie ceny. Ostateczna kwota zależy od wieku kota i stanu jego zdrowia. Przede wszystkim znaczenie ma to, czy kociak mocno wpasowuje się w ramy wzorca rasy. Istotne jest to, czy jego przodkiem jest wybitny kot oraz jakie są osiągnięcia jego rodziców na kocich wystawach. Cena zależna jest także od renomy hodowli. Ważne jest to, czy rasa jest dostępna w kraju. Kocięta sprowadzane zza granicy są droższe, ponieważ poza inną stawką za kota dochodzą dodatkowe koszty (np. za transport).

Kot turecki van na trawniku, a także jego wychowanie, opis, charakter i cena
Jaki charakter ma kot turecki van, czyli opis rasy, usposobienie i hodowla

Przeważnie koty tureckie można kupić od 2000 do 4000 zł. Kot burmski kosztuje ok. 3000 – 3500 zł. Kot norweski leśny rudy (podobnie jak i inne dopuszczalne umaszczenia w tej rasie) jest nieco tańszy. Za tego kota zwykle trzeba zapłacić ok. 2500 zł. Kilkuletni rasowy kot, który z jakiegoś powodu został wyłączony z planu hodowlanego, zazwyczaj sprzedawany jest za ok. 1000 – 1500 zł.

Cena rasowego kociaka nie powinna być mniejszą niż 1500 zł, ale ostatecznie to nie kwota jest wyznacznikiem legalności hodowli. Niektórzy pseudohodowcy sprzedają kocięta za ok. 500 zł, ponieważ mają ich dużo i taką ceną chcą zachęcić do zakupu kociaka. Z kolei inni przekonują, że posiadają unikatowe koty, za które należy zapłacić ok. 4000 – 5000 zł.

Turecki van - jak rozpoznać pseudohodowlę?

Łatwo nabrać się na chwyty marketingowe pseudohodowców, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę w pierwszej kolejności. Jeśli nie znasz jeszcze żadnej hodowli i przeglądasz ogłoszenia, dokładnie przeczytaj opis. To właśnie z niego powinieneś dowiedzieć się m.in.: kiedy kociak się urodził, jakie ma umaszczenie, jaki ma charakter oraz czy jego rodzice mają wykonane potrzebne badania.

Hodowla rasowych kotów musi przynależeć do wybranego stowarzyszenia. W naszym kraju funkcjonują trzy organizacje felinologiczne: FIFe, WCF i TICA. W dniu odbierania kociaka powinieneś otrzymać jego kilkupokoleniowy rodowód, który jest dokumentem potwierdzającym, że kotek jest rasowy. Musi być opatrzony potrzebnymi pieczątkami i podpisami. Kocięta mogą opuścić hodowlę, gdy skończą 12 tygodni. Muszą być dwa razy odrobaczone i dwa razy zaszczepione. Bardzo często są także kastrowane jeszcze w hodowli.

Turecki van jest bardzo czuły. Ten pływający kot uwielbia się przytulać i leżeć na kolanach właściciela. Chętnie też wskakuje do wanny, kiedy ten się kąpie. Turecki van jest ciekawski. Lubi odkrywać nowe miejsca, więc można wychodzić z nim na spacery. Należy pamiętać, aby zabezpieczyć wszystkie okna oraz balkon, aby nie mógł się wymknąć. Choć ma zrównoważony charakter, jest bardzo energiczny i gadatliwy, więc nie jest polecany dla osób ceniących ciszę i spokój.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny