Charakterystyka rasy – Toyger (tygrys kieszonkowy)

Wygląd, pielęgnacja, opis – co warto wiedzieć o tym kocie?


Toyger to połączenie dwóch słów „tiger” (tygrys) i „toy” (zabawka). Choć rasa podobna jest do tego dzikiego kota, to nie jest hybrydą. Hodowczyni Judy Sugden wybierała takie domowe koty, które mogły przekazać interesujące ją cechy. Oficjalnie rasa została uznana przez organizację TICA w 1993 roku, ale dopiero od 2007 roku mogła brać udział w wystawach.

Waga kotki to kwestia ok. 3-4,5 kg, a kocura 4,5-7 kg. Toyger ma długie ciało i jest bardzo umięśniony. Jego głowa jest owalna i średniej wielkości. Pyszczek powinien przypominać odwrócone serce. Uszy powinny być okrągłe, a nos szeroki i długi. Oczy tego kota są szeroko rozstawione i zaokrąglone. Jego ogon jest gruby i bardzo długi.

Sierść tego kota jest krótka i gęsta. Pręgi występujące na ciele mogą mieć kolor od czarnego do ciemnobrązowego. Maść bazowa na grzbiecie jest dyniowa, a na brodzie, brzuchu i szyi biała. Dopuszczalny typ umaszczeń to taki, w których pręgi przeplatają się pionowo i taki, gdzie pręgi są pionowe, grube i nieregularne.

Ten kot nie wymaga czasochłonnej pielęgnacji. Należy szczotkować go raz na tydzień. W okresie linienia nie powinien gubić zbyt dużo włosów. Raz w tygodniu warto podawać kotu łyżeczkę smalcu z kaczki lub gęsi, aby w jego przewodzie pokarmowym nie zalegały kule włosowe. Należy regularnie sprawdzać stan jego oczu, uszu, zębów. Raz na miesiąc należy przycinać mu pazurki.

Jaki charakter ma tygrys zabawka?

Może wyglądać na dzikiego, ale tak naprawdę to bardzo łagodny kotek. Toyger jest bardzo czuły i choć duży, to lubi przesiadywać na kolanach właściciela. W ciągu dnia trzeba poświęcać mu dość dużo uwagi. Ten kot źle znosi długą samotność. Nie odmawia pieszczot i bardzo chętnie przebywa obok człowieka. Powinien bez problemu dogadać się z dziećmi, ale jeśli w pewny momencie postanowi odejść i skryć się gdzieś na górze, nie należy ściągać go na siłę. Nadaje się także dla osób starszych, pod warunkiem, że te będą w stanie zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu w ciągu dnia.

Toyger jest bardzo aktywnym kotem, ale lubi też nieco poleniuchować. Jest bardzo inteligentny, więc można go nauczyć różnych sztuczek (np. aportowania) oraz chodzenia na szelkach. Toyger lubi chodzić na spacery, ponieważ wtedy może rozładować swoją energię. Na ogół nie ma skłonności do ucieczek, ale warto zadbać o zabezpieczenie balkonu i okien. Ten kot ma mocno głos, ale rzadko go używa.

Nie jest to kot strachliwy. Zwykle z zaciekawieniem wita nowych gości, a nawet wskakuje im na kolana. Interesuje się tym, co dzieje się w domu i chętnie towarzyszy właścicielowi przy wykonywaniu codziennych obowiązków. Jest także przyjaźnie nastawiony do innych kotów. Powinien również bez problemu zaakceptować psa. Przy wprowadzaniu nowego zwierzaka do domu warto wypróbować metodę socjalizacji z izolacją, żeby stopniowo zapoznać zwierzęta ze sobą. Jeśli planujesz zakup pupila, sprawdź także ten artykuł z polecanymi i ciekawymi imionami dla kota.

Hodowla a pseudohodowla kotów toyger – różnice, opinie, cena

Zakup kota toyger - jak nie dać się oszukać?

Prawdopodobieństwo trafienia na pseudohodowlę w mniej popularnej rasie jest znikome, ale nie jest całkowicie wykluczone. Z tego względu warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę. Niekiedy na pierwszy rzut oka wszystko może wydawać się w porządku. Zdjęcia zamieszczone w ogłoszeniu przedstawiają zadbane kotki, ale podczas spotkania w hodowli okazuje się, że kocięta żyją w okropnych warunkach i wyglądają na chore. Opinie o hodowlach możesz poczytać na różnych grupach na Facebooku.

Przede wszystkim kotek nie może być tylko w tzw. typie rasy, ponieważ oznacza to, że tylko przypomina rasowego, ale nim nie jest. Opis ogłoszenie powinien zawierać informacje o sprzedawanym kocie (wiek, charakter, umaszczenie, rodzice, badania itd.) i o hodowli. Bardzo ważne jest to, w jakim stowarzyszeniu zrzeszona jest hodowla. W naszym kraju funkcjonują trzy organizacje felinologiczne: FIFe, WCF i TICA. Choć to właśnie Międzynarodowa Federacja Felinologiczna (FIFe) jest najczęściej wybierana przez hodowców, to jednak ta organizacja nie uznaje rasy toyger.

Młody kot nie powinien opuścić hodowli przed ukończeniem 12 tygodnia. Do tego czasu powinien być co najmniej dwa razy odrobaczony i dwa razy zaszczepiony. Każdy kotek musi mieć wszczepiony CHIP. W dniu odebrania kociaka, nowy właściciel otrzymuje jego rodowód. Nie ma wyjątków w tej kwestii. Każdy rasowy kot ma rodowód, nawet jeśli nie do końca wpasowuje się w ramy wzorca.

Jesteś opiekunem wybrednego kota i szukasz dla niego pełnoporcjowej karmy?

Bezzbożowa formuła Carnilove ze świeżym kurczakiem i królikiem to doskonała propozycja dla wymagających kotów! Wysokiej jakości, pożywne białko bez zbędnych dodatków!

Sprawdź!

Ile kosztuje rasowy kot toyger?

Cena uzależniana jest od kilku czynników. Przede wszystkim znaczenie ma to, czy kociak mocno wpasowuje się w ramy wzorca rasy. Może okazać się tak, że każdy kotek z miotu będzie kosztować inaczej, mimo że wszystkie wywodzą się z bardzo dobrej linii genów. Istotna jest renoma hodowli, a także tytuły zdobyte przez rodziców kotka. Początkujący hodowca może sprzedać pierwszy miot taniej. Ważny jest wiek, płeć i przeznaczenie kociaka. Kotek do hodowli jest droższy od tego „na kolanka”. Znaczenie ma także to, czy rasa jest ogólnodostępna w kraju.

Kot toyger na białym tle, a także jego wychowanie, opis, charakter i cena
Jaki charakter ma kot toyger, czyli opis rasy, usposobienie i hodowla

Pseudohodowcy sprzedają kocięta różnie. Niektórzy życzą sobie 500 zł, a inni 5000 zł. Nie zawsze niska cena oznacza, że mamy do czynienia z pseudohodowlą, ponieważ zdarzają się sytuację, w których hodowcy sprzedają swoje kocięta taniej.

W przypadku znanych ras kotów zazwyczaj ich cena waha się w granicy 2000 – 4000 zł. Toyger kosztuje ok. 4000 – 8000 zł. Kot europejski krótkowłosy nie jest popularny w naszym kraju, ponieważ na pierwszy rzut oka przypomina dachowca. Najwięcej hodowli tych kotów znajduje się w krajach skandynawskich. Jego cena to kwestia 800 – 1100 euro. Kot manx również nie jest dostępny w Polsce. Jego cena za granicą mieści się w granicy 400 – 1000 euro.

Niekiedy zdarza się, że hodowca wyłącza z planu hodowlanego swoje kilkuletnie koty. Powody mogą być różne, np. kotka nigdy nie dostała ryjki albo ostatni poród okazał się ciężki i kotka nie powinna więcej rodzić. Czasami hodowca jest zmuszony zamknąć swoją hodowlę lub znacząco zmniejszyć liczbę kotów. Adopcja takich osobników jest płatna. Zwykle jest to kwestia 1000 – 1500 zł.

Toyger to jeszcze bardzo rzadka rasa kota. Większość hodowli istnieje w Stanach Zjednoczonych, ale w Polsce również można go znaleźć. Cena za kieszonkowego tygrysa zazwyczaj wynosi od 4000 do 8000 zł. Jest to kot bardzo czuły, który lubi pieszczoty. Toyger lubi jeść, ale ze względu na swój aktywny tryb, nie ma skłonności do tycia. Mimo to należy kontrolować jego wagę i w razie potrzeby zmniejszyć lub zwiększyć dzienną porcję karmy. Toyger jest bardzo towarzyski i chętnie przebywa obok człowieka.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 84.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny