TOP 8 miski dla kota – wybierz najlepszą miskę dla pupila
Chcesz kupić kota jednak kompletnie nie wiesz, jakie miseczki będą dla niego najbardziej odpowiednie? Wbrew pozorom, miski dla kota są jednym z najważniejszych elementów kociego wyposażenia. Każda miska powinna zostać odpowiednio dopasowana do kotów. Może być to miseczka ceramiczna, na stojaku, plastikowa, podwójna, a nawet potrójna. Która z nich będzie jednak najlepsza dla kota? Podpowiadamy!
Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kotach.
Miski dla kota
1. Plastikowa miseczka
Jest to najbardziej popularna miska dla kotów. Mimo, że często wybiera się właśnie taką, to wcale nie będzie dobre rozwiązanie ani dla kota, ani dla właściciela. Plastik potrafi bowiem dość mocno i szybko przesiąkać zapachami, co nie wszystkie koty będą tolerować. Poza tym, plastik łatwo można zarysować – a w rysach mieszkają przecież bakterie! W dodatki, plastik jest lekki – a więc, kot może szurać miską po całej ziemi, co nie tylko zwierzakom będzie mocno przeszkadzało.
Oczywiście, plastik będzie bezpieczniejszy np. od ceramiki pod tym względem, że nie utłucze się i nie wyszczerbi. W dodatku, plastikowa miska (nawet podwójna czy potrójna) będzie o wiele tańsza, niż np. pojedyncza ceramiczna. Jednakże, plastikowe miski mogą mieć za wysoką ściankę dla kota, co jest częstą ich mankamentem. Jeżeli jednak zdecydujesz się na taką pamiętaj, by kupić miskę wysokiej jakości! Bo te tanie mogą być pełne niebezpiecznych toksyn.
2. Miseczki ze stali
To bardzo praktyczne miski dla kota, których podstawka często jest antypoślizgowa. Właśnie ona sprawia, że miska nie ucieka i nie szura po podłodze. Stalowa miseczka będzie łatwa do wyczyszczenia, odporna na zniszczenia i nie krusząca się. Stalowa miseczka często posiada też neutralny, przyjemny dla oka design, który nie będzie mocno odbiegał od aranżacji pomieszczenia. Mało tego, stalową miskę można zawsze przykręcić do podłogi, by zmniejszyć ryzyko poślizgu.
Co ważne, stalowa miska nie będzie absorbowała zapachów – wystarczy jedynie ją przepłukać pod bieżącą wodą. Dodatkowo, stal nie utłucze się i nie będzie wyszczerbiał się na rantach. Uszkodzić w zasadzie może ją tylko człowiek – i to przez przypadek.
3. Miska ze szkła
Takich miseczek nie ma na rynku zbyt wiele. Jednak, pojawiają się w niektórych sklepach zoologicznych i cieszą dość dużym zainteresowaniem. O szklanych miseczkach dla kotów można z całą pewnością powiedzieć, że:
- prezentują się elegancko,
- nie chłoną brzydkich zapachów,
- mogą się potłuc bądź ukruszyć – a to już będzie bardzo groźna sytuacja dla nieświadomego zagrożenia kota! Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o akcesoriach do karmienia zwierząt.
Polecane drapaki dla kotów - Sprawdź je!
4. Miska automatyczna
Może być wykonana z tworzywa sztucznego. Dzięki takiej miseczce możesz zaprogramować kilka posiłków dla kota – co będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli zastanawiasz się, jak odchudzić kota. Niektóre modele takich miseczek pozwalają nagrać głos właściciela, mówiącego o porze karmienia. Jeżeli więc dużo i długo pracujesz, warto będzie przemyśleć opcję zakupu automatycznej miseczki. Miska otworzy się, gdy kot podejdzie (czujniki ruchu) oraz zamknie, gdy już odejdzie.
Miseczkę możesz umyć w zmywarce pod warunkiem, że wykonana będzie z tworzywa o wysokiej jakości. Niestety, będąc nieuważnym łatwo można taką miskę uszkodzić.
5. Fontanna dla kota
Najczęściej także wykonana jest z tworzywa sztucznego. Może ona jednak posłużyć za miseczkę nie tylko na suchy pokarm, ale i wodę. Dozownik, który znajduje się w tego typu miseczce, najczęściej ma pojemność ok. 10 l (lub mniej), co wystarczy na dość długi okres czasu. Fontanna dla kota może być w pełni zautomatyzowana, jednak to na pewno podwyższy jej cenę. Mimo wszystko, warto będzie się nad nią zastanowić, zwłaszcza gdy np. dużo pracujesz.
Co ciekawe, miseczka tego typu może być konieczna, jeżeli chcesz wesprzeć leczenie kociej cukrzycy bądź myślisz nad tym, jak odchudzić kota.
6. Miska na stojaku
Stojak jest genialnym rozwiązaniem dla starszych bądź schorowanych kotów. Najczęściej taką miseczkę tworzy się ze stali nierdzewnej, choć zdarzają się też np. ceramiczne. Ważne, by miska na stojaku posiadała możliwość regulowania jej wysokości. Stojak jest łatwy do wyczyszczenia – zwłaszcza, że miseczki można wyjąć, wymyć i wyparzyć. Oczywiście, miseczki należy stale uzupełniać – więc nie będzie to najlepsze rozwiązanie, gdy np. wyjeżdżasz na kilka dni.
Stojak nie jest drogi, będąc doskonałym rozwiązaniem dla starszych oraz chorych zwierząt. Dzięki niemu czworonogi mogą mniej napinać szyję i odciążać przednie łapy.
7. Ceramiczna miska dla kota
Są to bardzo ciężkie miski, które posiadają zarówno swoje wady, jak i zalety. Powinny stanowić opcję stacjonarną, ponieważ w podróży często się nie sprawdzają. Waga oczywiście pozwala na utrzymywanie się misek w jednym miejscu, a różnorodność wzorów i kolorów umożliwia wtopienie się miski w aranżację mieszkania. Miskę możesz również łatwo wyczyścić. Miska nie uczula, a także nie zmieni smaku wody.
Wadą misek może być to, że potrafią kosztować naprawdę sporo, jednak nie zawsze będą tak samo dobrej jakości, jeżeli chodzi o ich wykończenie.
8. Miska dwukomorowa
Jest to jeszcze jedna opcja, w jaki sposób można podawać kotu jedzenie i wodę. Jednak, zdecydowanie nie powinno się używać takich miseczek, ponieważ koty posiadają instynkt, jaki każe im pić wodę oddaloną od miejsca spożywania pokarmów. Dzięki temu chronią się przed skażonymi wodopojami w naturze!
Nie kupuj więc takich miseczek nawet, gdy ich podstawka jest stabilna – bo kot może nie zechcieć pić z niej wody mając przeświadczenie, że na pewno skaziła się resztkami jedzenia. Nawadnianie kota to ważna sprawa, więc raczej unikaj dwukomorowych miseczek.
Jakie miski dla kota są najlepsze?
Którą miseczkę warto wybrać?
Najlepsza okazuje się miska ze stali nierdzewnej, która jest niemal niezniszczalna i bardzo łatwa do wyczyszczenia. Miseczka ceramiczna też będzie dobrym wyborem pod warunkiem, że zdecydujesz się na model dobrej jakości – bez wyszczerbionych rantów. Miseczki powinny być trzy – na suchy pokarm, mokry pokarm i na wodę. Warto też, żeby każda miseczka posiadała:
- gumową podkładkę – dzięki temu miska nie będzie się przesuwać,
- rozmiar dopasowany do kociego pyszczka – szeroka, ale wystarczająco głęboka miseczka będzie najlepsza.
Warto też pamiętać o tym, by jak najczęściej myć miseczkę – koty nie będą bowiem szczęśliwe, kiedy będą musiały jeść z brudnego naczynia. Brudna miseczka może wpłynąć na zły humor zwierząt. Staraj się unikać również stawiania miski w pobliżu kuwety podobnie, jak wodę – ponieważ może to zniechęcić koty zarówno do picia, jak i do jedzenia – lub nawet korzystania z kuwety. Skoro ludzie nie lubią jeść w toalecie, to nie zmuszaj również do tego swojego kota! W dodatku, nikt nie powinien przeszkadzać kotu, gdy będzie jadł.
Ważne zasady dotyczące miski dla kota
Kiedy już zdecydujesz się na jedną z miseczek, pamiętaj, że:
- Musisz oddzielić wodę od jedzenia.
- Powinieneś codziennie uzupełniać świeżą wodę i myć miseczki.
- Nie możesz stawiać jedzenia w pobliżu kuwety.
- Nie powinno się przeszkadzać kotu podczas jedzenia.
- Każdy jeden kot powinien mieć swoją własną, osobną miseczkę.