Które rasy kotów są spokojne?

Koty mają różne charaktery. Jedne wymagają większej uwagi, a drugie lubią samotność. Warto jednak pamiętać, że wzorzec rasy nie daje 100% pewności, ponieważ charakter danego kota zależy nie tylko od rasy, ale też od doświadczeń kota i podejścia właściciela.

Najspokojniejsze rasy kotów:

  • Kot perski,
  • Maine Coon,
  • Ragdoll,
  • Kot brytyjski,
  • Kot birmański.

Każdy z tych kotów odznacza się innym cechami. Nie każdy spokojny kot będzie lgnął do kontaktu z człowiekiem. Nie wszystkie łagodne koty lubią wylegiwać się na kolanach opiekuna. Część spokojnych kotów lubi bawić się z dziećmi. Poznaj ich charaktery!

Czy najspokojniejsze rasy kotów są przyjacielskie?

Kot perski jest oazą spokoju, jednak nie można zapominać, że i on potrzebuje ruchu w ciągu dnia. Ten kot ceni sobie spokój i ciszę, dlatego nie jest polecany do domu, w którym często panuje hałas. Pers lubi samotność i zazwyczaj woli obserwować otoczenie z boku, niż wchodzić w interakcje z człowiekiem czy z innymi domowymi zwierzętami. Jest to najlepsza rasa dla kogoś, kto szuka niezwykle spokojnego kota, ale ma też czas zająć się jego czasochłonną pielęgnacją.

Maine Coon to kot o charakterze psa. Towarzyszy człowiekowi we wszystkim i nie opuszcza właściciela na krok. Akceptuje psy oraz inne koty, ale będzie chciał dominować w stadzie. Do ludzi nigdy nie zachowuje się agresywnie. Maine Coony są bardzo towarzyskie. Ten kot uwielbia być w centrum zainteresowania, więc lubi odwiedziny gości. Chętnie rozmawia z opiekunem, a wydane przez niego przeróżne dźwięki są przyjemne dla ucha. Ten inteligentny kot jest zaliczany do spokojnych ras, ale w ciągu dnia trzeba zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu. Nie jest bardzo skoczny, więc zwykle wystarcza mu średniej wielkości drapak, ale z szerokimi siedziskami do spania.

Ragdoll to najmilsza rasa względem ludzi i innych zwierząt. Nie ma w nim agresji. Lubi pieszczoty, ale jeśli w którymś momencie będzie miał ich dojść, to po prostu odejdzie. Akceptuje wszystkie zwierzęta domowe. Mocno przywiązuje się do właściciela i nie odstępuje go na krok. Nie jest natrętny. Ragodoll przypomina o sobie poprzez cichutkie miauczenie. W momencie wzięcia ragdolla na ręce, ten w jednej chwili się odpręża i staje bezwładny niczym szmaciana lalka. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o wychowaniu kotów.

Czas na chwilę przyjemności z bezzbożowymi smakołykami od Brit Care!

Smaczne zakończenie wspólnej zabawy? Postaw na Brit Care Cat Snack Superfruits! Te wyśmienite, chrupiące smakołyki w sześciu smakach są zamknięte w grzechoczącej tubce, będącej wabikiem dla ciekawskich kotów!

Sprawdź!

Kot brytyjski przypomina pluszowego misia, ale nie jest typowym pieszczochem. Lubi przebywać blisko człowieka, ale nie przepada za ściskaniem czy noszeniem na rękach. Częściej obserwuje opiekuna z boku, niż przesiaduje na jego kolanach. Jest to bardzo łagodna rasa kota, która akceptuje wszystkie stworzenia domowe. Koty brytyjskie to jak najbardziej koty kanapowe. Świetnie odnajdują się w mieszkaniu i nie czują potrzeby wychodzenia na zewnątrz. Jest to najlepsza rasa dla spokojnych osób, które nie chcą narzucającego się kota.

Kot birmański bardzo mocno przywiązuje się do swojego opiekuna. Ten kot będzie dobrym kompanem dla dzieci. Zazwyczaj bardzo chętnie bawi się z nimi i znosi wszystkie pieszczoty. Koty birmańskie lubią się przytulać. Te towarzyskie koty źle znoszą samotność i są bardzo rozgadane. Z racji tego, że kot birmański to mieszanka syjama i persa, niekiedy kot ten jest bardziej aktywny, ale lubi też leniuchować przez cały dzień. Zwykle nie sprawia kłopotów, choć jest bardzo ciekawski i lubi zwiedzać wszystkie kąty.

Czy kanapowe koty nadają się do domku jednorodzinnego?

Nie ma przeciwwskazań do tego, aby spokojne koty mieszkały w domku. Zazwyczaj są to bardzo przyjacielskie stworzenia, które obdarzają swojego opiekuna miłością. Nie trzeba na siłę wyciągać ich do ogrodu, choć zazwyczaj nie powinny mieć nic przeciwko. Maine Coon często zachowuje się jak pies i bardzo chętnie chodzi na spacery, a wylegiwanie się na słońcu w wolierze lub na tarasie będzie dla niego przyjemną odmianą. Ta łagodna rasa kota jak najbardziej nadaje się do mieszkania w domku.

Najspokojniejsze rasy kotów, to między innymi kot bengalski leżący na krzesełku na tarasie, a także opinie i opisy ras
Najspokojniejsze rasy kotów do mieszkania czy domu jednorodzinnego, a także dokładne opisy wyglądu i usposobienia

Jednak istnieją rasy, które źle by się czuły w małych przestrzeniach, więc jak najbardziej polecane są do domku z ogródkiem. Zazwyczaj są to koty bardzo energiczne, które potrzebują dużej dawki ruchu w ciągu dnia. Zaliczają się do nich rasy takie jak:

  • Kot bengalski,
  • Kot europejski,
  • Turecki van,
  • Kot somalijski,
  • Kot norweski leśny.

Najspokojniejsze rasy kotów są przyjazne człowiekowi. Jedne przywiązują się bardziej, a inne mniej, ale nigdy nie są agresywne względem ludzi. Kot perski lubi trzymać się na dystans, podobnie jak kot brytyjski. Brytyjczk nie potrzebuje dużej przestrzeni, więc nadaje się do mieszkania nawet w małym mieszkaniu. Kot birmański uwielbia dzieci i bardzo chętnie się z nimi bawi. Jest bardzo łagodny i towarzyski. Ragdoll ma flegmatyczny charakter, ale prędzej odejdzie, niż zaatakuje człowieka. Maine Coon często zachowuje się jak pies. Mocno przywiązuje się do opiekuna i nie odstępuje go na krok.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny