Drewniana zabawka czy elektroniczna myszka – typy zabawek dla kotków

Wychowanie małych kotów nie jest proste. Zazwyczaj są bardzo ciekawskie i ruszają wszystko, co stanie im na drodze. Z pomocą przychodzą zabawki, które skutecznie odciągają ich uwagę od rzeczy opiekunów. Przy wyborze zabawek warto brać pod uwagę:

 • wiek i rozmiar (rasę) kota.
 • rodzaj zabawki.

Nie zawsze wiek i rozmiar idą ze sobą w porze. Duże rasy kotów szybko mogą osiągnąć większe gabaryty. Z kolei leniwe koty mogą zignorować elektryczne myszki lub tunele. W przypadku kociąt warto pamiętać, że najlepiej sprawdzają się zabawki lekkie i małe, bo kotek może je swobodnie podrzucać i nosić.

Polecane drapaki dla kotów - Sprawdź je!

Na rynku dostępne są:

 • myszki,
 • piłeczki,
 • wędki,
 • tunele,
 • lasery,
 • zabawki do drapania,
 • zabawki z kocimiętką/z walerianą,
 • zabawki na przysmaki,
 • zabawki interaktywne.

Najfajniejsze zabawki dla małych kotów – co wybrać?

Niektóre rasy dojrzewają szybko, a inne dużo wolniej. Zazwyczaj małe rasy wcześniej osiągają wiek dojrzały, ale nie oznacza to, że przestają być małe. Kot singapurski jest najmniejszym kotem na świecie (nie licząc miniaturowego pers), więc nawet jako dorosły będzie małych rozmiarów i zabawki dla dużych kotów mogą mu nie odpowiadać.

Niżej znajduje się lista zabawek, które nadają się dla małego kota. Warto jednak pamiętać, że to, czy jakaś zabawka zostanie zaakceptowana, zależy wyłącznie od samego kota. Te inteligentne stworzenia mają różne charaktery, ale znaczenie ma także wiek, rozmiar (rasa) i kondycja kota.

Polecane zabawki dla kotów

Najfajniejsze zabawki dla małych kotów

Pluszowe myszki

Miękkie małe myszki kociak może nosić w pyszczku i swobodnie podrzucać.

Szeleszczący tunel

Tunel, który na wszytą szeleszczącą folię, spełnia kilka funkcji. Kot może się w nim bawić, ale też zdrzemnąć lub obserwować otoczenie przez któryś z otworów.

Szeleszczące lub pluszowe piłeczki

Dla małych kotków nadają się leciutkie piłeczki.

Wędka

Dla kociąt sprawdzi się zarówno wędka z zawieszonymi na lince piórkami, jak i kijek z szeleszczącymi tasiemkami. Nie należy zostawiać ich bez nadzoru, ponieważ kotek może zjeść niektóre elementy.

Małe gumowe piłeczki

Piłeczki o nieregularnym kształcie odbijają się w niespodzianą dla kota stronę, co zachęca go do zabawy.

Mysz na baterie

Ważne, aby nie była zbyt duża, bo kotek może się jej wystraszyć. Elektroniczna myszka powinna być mała lub średnia, bo za taką kociak powinien rzucić się w pościg.

Interaktywna zabawka

Zazwyczaj jest to szyna lub wieżyczka z piłką do trącania łapą przez kota. Te zabawki nie wymagają stałego nadzoru, więc kotek może bawić się nimi, kiedy jest sam.

Pojemnik na przysmaki

Piłka na przysmaki może się nie sprawdzić, ponieważ może okazać się za ciężka dla małego kotka, ale może mu się spodobać stojący pojemnik, z którego będzie mógł wyciągać smakołyki.

Zabawka z kocimiętką, walerianą i łuskami orkiszu

Na rynku dostępne są zarówno poduszki, jak i różne pluszaki (np. sówka, jednorożec) wypełnione taką mieszanką. Należy pilnować, aby kotek nie przegryzł materiału.

Laser w pilocie lub stojący

Za wiązka światła będzie ganiał kotek w każdy wieku!

Najfajniejsze zabawy dla kotów i najfajniejsze zabawy dla małych psów nie są takie same. W przypadku kotów jest to polowanie na różne zabawki, podczas gdy u psów jest to poszukiwanie smakołyków, aportowanie, przeciąganie sznurka czy zabawa w chowanego. Tanie zabawki dla zwierząt może znaleźć w sklepie online. Zazwyczaj sklep stacjonarny oferuje droższe produkty, a także ma mniejszy asortyment. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o ciekawych zabawkach dla kota.

Dlaczego zabawa z kotami jest taka ważna?

Nawet najspokojniejsze koty mają instynkt łowiecki, który należy zaspokajać zabawą. W przeciwnym razie kot może wyżywać się na ludziach (np. atakując nogi) lub innych zwierzętach domowych. Warto zadbać o to, aby w ciągu dnia kot miał możliwość zapolowania na zabawkę. Nie musi, a nawet nie powinien od razu jej „zdobywać”. Warto chwilę go przetrzymać i dopiero pozwolić mu na złapanie zabawki, a potem dać mu czas na pobawienie się nią. Z racji tego, że w naturze kot zjadłby swoją ofiarę, można wręczyć mu przysmak lub podać posiłek. Wybawiony i najedzony kot zajmie się swoją toaletą, a potem pójdzie spać.

Mały kot bawiązy się zabawką z piórkiem, a także opis innych zabawek, opinie i zastosowanie
Najfajniejsze zabawki dla małych któw, czyli opinie, producenci, opisy zabawek i zabawy

Koty to inteligentne stworzenia. Jeśli się nudzą, są sfrustrowane i wyszykują sobie różne zajęcia, które niekoniecznie spodobają się właścicielowi. Z pomocą przychodzi interaktywna zabawka, którą kot może bawić się sam. Jest to na tyle bezpieczna, że kot może jej używać podczas twojej nieobecności. Poznaj także niezbędne gadżety i akcesoria dla kotów, ułatwiające wychowywanie kota.

Najfajniejsze zabawki dla małych kotów mogą być tanie. Zazwyczaj to zoologiczny sklep online oferuje szeroki wybór takich produktów. Odpowiednie zabawki dla małego kota to m.in. lekkie piłeczki, wędki z szeleszczącymi tasiemkami, mysz na baterie oraz tunel. Może okazać się tak, że kota zainteresuje go jakaś drewniana zabawka lub pojemnik na przysmaki. Warto zadbać o to, aby w każdym pokoju, w którym może przebywać kot, znajdowała się jakaś zabawka, bo wtedy kotek nie powinien interesować się rzeczami właściciela.

ikona podziel się Przekaż dalej