Elektryczne czy na przysmaki – rodzaje zabawek dla kotków

Ten, kto miał kota, przekonał się na własnej skórze, że wychowanie małych kotów wcale nie jest takie proste. Zwłaszcza te bardzo inteligentne koty psocą i wciskają się we wszystkie możliwe zakamarki. Niektóre obgryzają meble, przegryzają różne linki lub zrzucają wszystko, co znajduje się na blatach. Przyczyną takiego zachowania nie jest tylko młody wiek. Dorosłe koty także potrafią się tak zachowywać. Może być to wynik stresu, ale zdecydowanie częściej jest to spowodowane nudą.

Wybierając zabawki, warto wziąć pod uwagę:

 • wiek i rozmiar kota – w przypadku dużych ras (jak np. Maine Coon) to już 5-miesięczny kociak jest bardzo duży, więc może dostawać większe zabawki.
 • typ zabawki – nie każdy kot lubi wszystkie rodzaje zabawek. Osobniki starsze mogą zignorować szeleszczący tunel lub elektryczne myszki, więc trzeba je zachęcić do zabawy czymś innym.

W przypadku kociąt należy wybierać przede wszystkim zabawki małe i lekkie. Ciężka piłka może zniechęcić małego kota do zabawy, ponieważ będzie mu trudno nią podrzucać. W przypadku dużych kotków waga zabawki nie ma już takiego znaczenia, ale istotny jest jej rozmiar. Duży kot może nie zmieścić się do małych tuneli czy budek, więc warto wziąć to pod uwagę.

Polecane drapaki dla kotów - Sprawdź je!

Typy zabawek dostępnych na rynku:

 • piłki,
 • wędki,
 • myszki,
 • interaktywne,
 • na przysmaki,
 • do drapania,
 • z kocimiętką,
 • z walerianą,
 • tunele,
 • lasery.

Najfajniejsze zabawki dla dużych kotów

Duże rasy kotków rozwijają się dłużej. Mogą szybko osiągnąć znaczne rozmiary, ale jednocześnie dalej być kociętami. Jednak koty to stworzenia inteligentne, więc niezależnie od wieku każda interaktywna zabawka będzie dobrym pomysłem.

Zarówno najfajniejsze zabawki dla dużych kotów, jak i najfajniejsze zabawki dla dużych psów można kupić online. Internetowy sklep zoologiczny oferuje więcej zabawek niż sklep stacjonarny czy zwykły supermarket. Warto zwrócić uwagę na marki takie jak Trixie, Catit, Pawty czy Zolux, ponieważ one oferują nie tylko dobre i tanie zabawki dla kotów, ale też inne dobrej jakości produkty dla zwierząt.

Beżowy kot leżący w kartonie i bawiący się drobnymi zabawkami, a także inne zabawki, zastosowanie, potrzeby kotów oraz opinie
Najfajniejsze zabawki dla dużych kotów krok po kroku, a także zabawy, zabawki, akcesoria i opinie właścicieli

W tabeli poniżej znajdziesz 10 sprawdzonych zabawek dla dużych kotów, ale warto pamiętać, że każdy kot jest inny. Duże i ciężkie koty mogą zignorować mysz na baterie, ale rzucą się w pościg za wędką. Może okazać się też tak, że twój mruczek polubi wszystko z tej listy. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o ciekawych zabawkach dla kota.

Polecane zabawki dla kotów

Najfajniejsze zabawki dla dużych kotów – TOP 10

Patyk z piórkami

Wędki są różne. Niektóre od razu zakończone są np. piórkami, a inne mają długą linkę i zabawkę umieszczoną na jej końcu. Takich zabawek nie należy zostawiać bez nadzoru, ponieważ koty mogą zjeść piórka lub linkę.

Myszka zawieszona na lince

Zabawka z kocimiętką, walerianą i łuskami orkiszu

Może być to poduszka lub pluszak. Na rynku dostępne są różne wzory. Te zabawki można na dłużą chwilę zostawić bez nadzoru, ale co jakiś czas należy sprawdzać, czy nie zostały rozerwane.

Tor do zabawy

Jest to specjalna szyna, która ma nałożone nakładki z otworami. Kot może wkładać w nie łapę i przesuwając znajdującą się tam piłkę. Jest to bezpieczna zabawka, z której kot nie powinien nic zjeść, więc można ją zostawić bez nadzoru.

Pluszowa piłka lub mysz

Nawet bardzo duże koty często noszą w pyszczku leciutkie piłeczki czy myszki, ponieważ mogą nimi swobodnie podrzucać.

Laser

Specjalne urządzenie emituje wiązkę światła, za którym kot chętnie biega.

Piłka na przysmaki

Na rynku dostępne są nie tylko kule na przysmaki, a tez specjalne zabawki, które wymagają od kota wysiłku umysłowego, aby ten zdobył przysmak.

Pojemnik na przysmaki

Szeleszczące piłki

Niektóre koty mogą mieć hopla na punkcie wszystkiego, co szeleści. Chętnie będą ganiać za takimi piłkami oraz przysiadywać w tunelu.

Szeleszczący tunel

Rola zabawek w życiu kota – dlaczego zabawki są tak ważne?

Koty są zwierzętami łownymi. Naturalną częścią ich życia są polowania. Zabawa z kotami jest ważna, ponieważ w ten sposób koty nie ukierunkowują swojego instynktu na człowieka czy inne zwierzęta. Taki kot pozbywa się nagromadzonej energii i jest spokojniejszy.

Kot, który jest znudzony i sfrustrowany, zacznie wyszukiwać sobie różne zajęcia niekoniecznie odpowiadające jego właścicielowi. Jeśli w ciągu dnia masz mało czasu, aby pobawić się z kotem, dobrym pomysłem będzie zabawka interaktywna, którą kot może bawić się sam. Są to np. różnego rodzaju szyny z piłeczkami. Te zabawki są bezpieczne, więc nie musisz się martwić o to, czy podczas twojej nieobecności kot ich nie zniszczy i nie zrobi sobie krzywdy. Poznaj także niezbędne gadżety i akcesoria dla kotów, ułatwiające wychowywanie kota.

Ciężko stwierdzić, która zabawka będzie najlepsza dla danego kota. Wszystko zależy od jego charakteru, wieku, rozmiaru, ale też od sprawności fizycznej. Duże i ciężkie koty zazwyczaj nie są tak skoczne, jak koty średniego rozmiaru o atletycznej budowie ciała. Wybierając odpowiednią zabawkę dla swojego kota, warto wziąć pod uwagę różne czynniki.

ikona podziel się Przekaż dalej