Kot szkocki prostouchy czy zwisłouchy – jak wygląda szkocki fold?

Pierwsza biała kotka, która miała w sobie gen odpowiedzialny za załamanie ucha, została skrzyżowana z brytyjczykiem. Kot brytyjski często pomagał powiększyć pule genów szkockiego folda, podobnie jak kot amerykański krótkowłosy. Hodowla kota syjamskiego nie brała w tym udziału. Obecnie odrębne rasy nie mogą być ze sobą kojarzone.

Podczas rozmnażania szkockiego folda istotne jest, aby łączył się kot z oklapniętymi uszami (scottish fold) i szkocki prostouchy (straight). Jeśli skojarzy się ze sobą dwa osobniki z załamaniem, kocięta mogą mieć zdeformowane kości i chrząstki. To właśnie przez to zaczęto powiększać pule genów o koty inny ras, ale nie jest to już potrzebne. W miocie rodzi się zarówno kot z oklapniętymi uszami, jak i kot szkocki prostouchy (straight).

Szkocki fold może być niebieski, czarny, rudy etc. Organizacja TICA dopuszcza wszystkie umaszczenia, ale niektóre stowarzyszenia mogą nie akceptować koloru czekoladowego, lawendowego oraz typu syjamskiego. Jest to kot o średniej wielkości, a jego waga mieści się w granicach 2,5-6 kg. Nie jest to kot długowłosy. Kot z takim włosem i z małymi uszami to krzyżówka kota brytyjskiego z persem tzw. highland. On także może mieć zarówno załamane, jak i proste uszka.

Szkocki fold krótkowłosy – jaki charakter ma kot zwisłouchy?

Kot z oklapniętymi uszami jest towarzyski i wszędzie podąża za swoim właścicielem. Niekoniecznie musi o sobie przypominać, bo zazwyczaj po prostu przebywa obok opiekuna. Jeśli jednak przez długi czas nie zazna pieszczot lub zainteresowana, to może się o nie upomnieć. Nie jest jednak natrętny.

Ten łagodny i spokojny kot jest niezwykłym łakomczuchem! Należy pilnować jego diety, aby nie miał nadwagi, zwłaszcza jeśli jest po zabiegu kastracji. Można podawać mu gotowe pełnowartościowe karmy (bytowe) lub stosować dietę BARF (surowe mięso i suplementy). Powinien mieć stały dostęp do świeżej wody. Jeśli twój kot nie chce jej pić, może wypróbować specjalną fontannę dla kota.

Szkocki fold uwielbia zabawę i chętnie bawi się z dziećmi. Jest jednak mało skoczny i zazwyczaj nie chodzi po szafkach. Lubi wylegiwać się na kanapie. Nie powinien uciekać z domu, ale lepiej zabezpieczyć okna oraz balkon. Jest to na tyle inteligentny kot, że potrafi nauczyć się otwierać szafki. Nie jest agresywny i nie zaczyna bójek, z natury jest uległy. Toleruje wszystkie zwierzęta, ale trzeba dać mu czas na oswojenie się z nimi, ponieważ bywa nieśmiały. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kotach szkockich zwisłouchych.

Czas na chwilę przyjemności z bezzbożowymi smakołykami od Brit Care!

Smaczne zakończenie wspólnej zabawy? Postaw na Brit Care Cat Snack Superfruits! Te wyśmienite, chrupiące smakołyki w sześciu smakach są zamknięte w grzechoczącej tubce, będącej wabikiem dla ciekawskich kotów!

Sprawdź!

Hodowla kotów z oklapniętymi uszami – opinie, cena

Nie wszystkie organizacje zrzeszające miłośników rasowych kotów akcentują kota szkockiego zwisłouchego. Przykładem jest Międzynarodowa Federacja Felinologiczna (FIFe), która nie uznaje tej rasy. Poza nią, w Polsce funkcjonują jeszcze dwie – World Cat Federation (WCF) i The International Cat Association (TICA). Obie uznają szkockiego folda.

Legalna hodowla to taka, która przynależy do któreś z wyżej wymienionych organizacji. Tylko wtedy możesz mieć pewność, że rodowód kota jest prawdziwy, a koty nie były ze sobą przypadkowo kojarzone. Do tego przynależenie do tych organizacji wiąże się z pewnymi przepisami, które musi przestrzegać hodowca, np. kotka może urodzić tylko 3 razy w ciągu 2 lat.

Kot rasy szkocki fold stojący na łapkach, czyli kot zwisłouchy i jego hodowla
Jaki charakter ma kot rasy szkocki fold, czyli kot zwisłouchy

Kociak może trafić do nowego domu, gdy skończy 12 tygodni. Duża część hodowców przetrzymuje kociaki 2-4 tygodnie dłużej, aby je wykastrować, ale niektórzy nie są zwolnieniem wykonywania tego zabiegu tak wcześnie (wtedy w umowie jest zapis, kiedy należy to zrobić). Maluch powinien zostać dwa razy odrobaczony i dwa razy zaszczepiony, a także mieć wszczepiony CHIP. Wymogiem koniecznym jest otrzymanie jego kilkupokoleniowego rodowodu.

Koszt rasowego kociaka zazwyczaj mieści się w przedziale 1500 – 3000 zł, choć zdarzają się oferty droższe. Cena zależy od tego, czy kociak wpasowuje się wzorzec rasy oraz jakie geny przekazują jego rodzice i jakie mieli osiągnięcia na kocich wystawach. Ważna jest również renoma hodowli oraz to, czy dana rasa jest rzadka i trudno dostępna. Taniej sprzedawane są dorosłe osobniki, które z jakiegoś powodu zostały wyłączone z planu hodowlanego. Jeśli młody kot jest sprzedawany za ok. 500 zł bez wyraźnego powodu, możesz być pewien, że pochodzi z pseudohodowli. Nie jest to najlepsze miejsca na wybór kociaka. Koty z pseudohodowli przeważnie są chore, a ich leczenie permanentne.

Ta rasa kota nadaje się zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i osób samotnych czy starszych. Szkocki fold nie znosi samotności, dlatego nie powinien zostawać zbyt długo sam w domu. Jego pielęgnacja nie jest trudna, ponieważ wystarczy go wyczesać raz w tygodniu i systematycznie sprawdzać uszy, zęby, oczy oraz pazury. Tylko w okresie linienia należy czesać go częściej.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94.1% czytelników artykuł okazał się być pomocny