Szary kot brytyjski - rodzaje, opieka, opinie, cena, porady
Szary kot brytyjski ma piękne umaszczenie i uroczy charakter. Ten angielski kot jest oazą spokoju, wiernym towarzyszem podczas wieczorów na kanapie i ugodowym kompanem dla pokojowo nastawionego psa. Pozornie szary ma w sobie wiele piękna i zdecydowanie przyciąga wzrok.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kotach rasowych.
Charakter kota brytyjskiego
Kot brytyjski jest spokojny, inteligentny i bardzo przywiązany do człowieka. Niekoniecznie lubi pieszczoty i noszenie, ale zdecydowanie preferuje przebywanie w pobliżu właściciela.
Jako mały kociak jest zwykle bardzo żywy i aktywny. Wybierając kociaka z hodowli, wypatrywać należy tego ciekawskiego i gotowego do interakcji z człowiekiem oraz kolegami z miotu. Są to oznaki zdrowia i przyjaznego charakteru.
Koty żyją nawet 20 lat. Średnio szacuje się jednak, że brytyjczyk dożywa około 12 lat.
Opinie właścicieli chwalą charakter kota brytyjskiego. Ten angielski kot sprawdza się dla rodzin, osób samotnych oraz posiadaczy psów. Zwykle bowiem nie ma problemów z kontaktem z innymi zwierzętami oraz dziećmi.
Szary kot brytyjski krótkowłosy - hodowla
Koty brytyjskie - wzorzec rasy
Pozornie angielski kot ma korzenie wśród kotów starożytnego Egiptu, a znana nam obecnie hodowla kotów brytyjskich rozpoczęła się w XIX wieku. Dobór osobników odbywał się wtedy z naciskiem na uzyskanie pięknego szaro-niebieskiego wariantu kolorystycznego. Ten szaro-niebieski odcień jest znakiem rozpoznawczym rasy i różni się od niebieskiego umaszczenia np. kotów rosyjskich.
Dorosły kot brytyjski ma muskularną budowę ciała i waży około 4-9 kg. Rasa charakteryzuje się dużą głową, pełnymi policzkami i małymi, szeroko rozstawionymi uszami. Łapy są krótkie, ale silne.
Szary kot brytyjski występuje jako długowłosy lub krótkowłosy. Długowłosy kot rasy brytyjskiej powstał ze skojarzenia kota krótkowłosego z kotem perskim i ma zdecydowanie wiele uroku, choć spotykany jest rzadziej niż jego krótkowłosy "brat". Koty długowłose optycznie wydają się nieco większe, ale jest to spowodowane jedynie sierścią. W praktyce oba koty zbudowane są bardzo podobnie. Jeśli szukasz innych inspiracji na koty rasowe, sprawdź także ten artykuł o kocie abisyńskim.
Umaszczenia kota brytyjskiego
Kot rasy brytyjskiej występuje w ponad stu umaszczeniach. Wymienić można m.in. kolor szynszylowy, czarny, liliowy, niebieski, biały, czekoladowy, szylkretowy czy kremowy. Kot może być także pręgowany klasycznie lub tygrysio.
Brytyjczyk niebieski jest tylko z nazwy, gdyż kolor jego sierści bardziej przypomina szary lub srebrny. Określenie "niebieski" stosuje się jednak do opisu tego odcienia również u wielu innych ras kotów i psów.
Ile kosztuje kot brytyjski?
Cena kota krótkowłosego wynosi około 2000 złotych, podobnie jak kota długowłosego.
Poszukując kociaka, warto dobrze przyjrzeć się hodowli. Cena często idzie w parze z jakością opieki nad zwierzętami oraz rzetelnym podejściem opiekunów do ich kotów. Obejrzenie maluchów w domu hodowcy oraz poznanie jego rodziców nie powinno być dla hodowcy problemem, a nowy właściciel powinien razem z kotem otrzymać książeczkę zdrowia z potwierdzeniem wykonanych do tej pory szczepień, odrobaczeń i innych zabiegów lub badań.
Szary kot brytyjski - porady
Trafiający do nowego domu kociak będzie musiał przejść serię szczepień oraz profilaktycznych odrobaczeń. Chcąc z nim podróżować za granicę trzeba go także zachipować i założyć paszport.
Mały kot potrzebuje odpowiedniego żywienia. Początkowo stosować należy karmę dla kociąt. Na rynku zoologicznym znajdują się produkty przeznaczone specjalnie dla kotów brytyjskich. Dbanie o dobre nawyki żywieniowe i odpowiednie porcje karmy pozwolą na uniknięcie otyłości w wieku dorosłym.
Zarówno krótkowłosy, jak i długowłosy kot potrzebuje regularnego czesania i odpowiednie pielęgnacji sierści. Czesanie powinno odbywać się minimum trzy razy w tygodniu, a w przypadku kota długowłosego nawet codziennie.
Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!
Każdy brytyjczyk niebieski, czarny, szynszylowy, pręgowany czy szary potrzebuje odpowiedniej diety i ilości ruchu. Rasa ta charakteryzuje się bowiem tendencją do nadwagi i otyłości, która wpływa na ich zdrowie i długość życia. Koty z nadwagą częściej chorują na cukrzycę, a dodatkowo w przypadku zabiegów chirurgicznych znajdują się w grupie większego ryzyka związanego ze znieczuleniem ogólnym.
Chcąc wydłużyć życie swojego kota, warto wykonać zabieg sterylizacji. Koty po zabiegu żyją dłużej m.in. ze względu na wyeliminowanie ryzyka ropomacicza, nowotworów gruczołu mlekowego, a także schorzeń jąder i prostaty.
Koty rasy brytyjskiej wykazują tendencję do chorób dziąseł, dlatego warto oswoić kociaka z myciem zębów oraz regularnie monitorować stan jamy ustnej dorosłego kota. Nieprzyjemny zapach z pyszczka oraz zaczerwienienie dziąseł powinny być sygnałem, że czas udać się do lekarza weterynarii.
Inne choroby, do których predysponowana jest rasa to choroba przerostowa serca czy wielotorbielowatość nerek. Regularne, kontrolne badania USG pozwolą wychwycić wczesne zmiany w nerkach i odpowiednio kierować terapią.
Na koniec pamiętajmy, że kot jest brytyjski. Często bowiem zdarzają się osoby używające nazwy "kot belgijski", który jednak nie istnieje.
Kot brytyjski to wspaniały towarzysz o niezwykłym, choć pozornie szarym umaszczeniu. To długowieczna rasa, którą warto poważnie rozważyć, szukając kociego przyjaciela.