Jaki charakter ma kot birmański?

Jest to łagodny kot, który bardzo mocno przywiązuje się do właściciela oraz całej rodziny. Może być noszony na rękach i cały czas głaskany. Nigdy się nie skarży, a wręcz cieszy się z zainteresowania, jakie wzbudza. Z tego też powodu uwielbia dzieci, które poświęcaj mu dużo czasu. Źle znosi samotność, więc nie powinien zostać sam na długie godziny.

Uwielbia „gadać” ze swoim opiekunem. Jeśli zauważy, że reagujesz na jego zaczepki i do niego mówisz, będzie to robił coraz częściej. Głos kota birmańskiego jest miły dla ucha. Jest to przyjacielski kot, który akceptuje nie tylko inne koty, ale także psy.

Kot birmański to taka mieszanka persa i kota syjamskiego. Raz jest aktywny, a innym razem spokojny. Zazwyczaj jest grzeczny i nie sprawia większych kłopotów. Choć pragnie zainteresowania właściciela, nie narzuca się mocno. Jest inteligentny i ciekawski. Można nauczyć go wielu sztuczek.

Co jeszcze warto wiedzieć o kocie birmańskim?

Birma jest krajem, z którego pochodzą te koty. Później rasa trafiła do Francji. Oficjalnie została uznana dopiero podczas wystawy kotów w 1925 roku, kiedy to po raz pierwszy została pokazana. Kot birmański prawie wyginął w czasie II wojny światowej. Do jego przetrwania przyczyniły się inne rasy kotów, które zostały z nim skrzyżowane (m.in. persy i koty syjamskie).

Wiele legend krąży wokół tej rasy. Według jednej z nich kot birmański towarzyszył mnichom w Birmie, ale początkowo wyglądał inaczej. Był cały biały i miał żółte oczy. Zmienił swój wygląd po napaści na klasztor, kiedy jeden z kotów wskoczył na ciało zabitego kapłana. Jego łapy stały się ciemne, a oczy niebieskie (taki samo kolor miała bogini, którą czcili mnisi). Następnego dnia, gdy udało się uratować świątynie, wszystkie koty w klasztorze wyglądały w ten sam sposób.

Kot birmański na czarnym tle
Jaki charakter ma święty kot birmański, a także hodowla kota birmańskiego

To średniej wielkości kot, ale niektóre osobniki mogą być większe. Zazwyczaj waga kocura mieści się w 5-7 kg, a kotki w 4-5 kg. Ten kot nie jest krótkowłosy. Nie do końca jest też określany jako długowłosy. Sierść kota birmańskiego jest półdługa i powinna być jedwabista w dotyku. Ma tylko niewielką ilość podszerstka, dlatego linieje mało. Jego futro nie przylega do ciała, ale też nie odstaje zbyt mocno. Na udach powinien mieć portki, a na szyi kryzę. Święty kot birmański może mieć umaszczenie jedynie typu colorpoint. Jego znaczenia mogą być: czekoladowe, liliowe, niebieskie (blue point), kremowe, pręgowane, szylkretowe, rude, ciemnobrązowe, szylkretowo-pręgowane. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kotach rasowych.

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Hodowla rasowych kotów – opinie, zdjęcia, cena

Nie każda hodowla kotów okaże się legalna. Częściej można trafić na pseudohodowlę, jeśli rasa jest popularna i często wybierana. Jednak nie jest powiedziane, że w przypadku nieco mniej znany ras nie przyjdzie nam się z nimi spotkać.

Hodowcy ogłaszają nowe mioty i dostępne kocięta na swoich stronach. Jeśli nie znasz jeszcze żadnej hodowli, możesz skorzystać ze specjalnej wyszukiwarki lub przejrzeć ogłoszenia na portalu ogłoszeniowym. Zdjęcia przykuwają wzrok, ale najważniejszy jest opis. To z niego dowiesz się, czy kociak jest rasowy, a hodowla legalna.

Sprzedawany kotek nie może być jedynie w typie rasy. Musi mieć kilkupokoleniowy rodowód, na którym umieszczony jest m.in. jego numer CHIP. Z opisu powinieneś dowiedzieć się, kiedy kociak się urodził, jakie ma umaszczenie, jaki jest jego charakter, kim są jego rodzice i czy mieli jakieś osiągnięcia na kocich wystawach oraz czy kociak został przebadany, zaszczepiony i odrobaczony. Kocięta nie mogą opuścić hodowli zbyt wcześnie. Najwcześniej mogą zostać wydane do nowego domu, gdy skończą 12 tygodni.

Hodowla powinna przynależeć do odpowiedniej organizacji zrzeszającej hodowców rasowych kotów. W naszym kraju obowiązują trzy: FIFe, TICA i WCF. Pierwsza z nich jest najbardziej znana i najczęściej wybierana przez hodowców, dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo, że trafisz na ogłoszenie zawierające skróty FIFe i FPL (Felis Polonia, polski członek FIFe). Opinie o danej hodowli możesz znaleźć na grupie miłośników rasy na Facebooku.

Święty kot birmański zazwyczaj sprzedawany jest za 2000 – 3000 zł. Cena kota Savannah przeważnie jest dużo większa. Pokolenia oddalone od serwala można kupić za 3500 – 8000 zł, ale te bliżej spokrewnione dostępne są za ok. 40000 zł. Niebieski kot angielski (czyli kot brytyjski w umaszczeniu niebieskim) zazwyczaj kosztuje 2000 – 5000 zł. Zdarza się, że pseudohodowcy sprzedają po takich cenach, ale dzieje się to sporadycznie. Przeważnie ich koty kosztują od 500 do 1500 zł.

Kot birmański będzie świetnym wyborem dla tych, którzy chcą mieć gadającego i czułego mruczka. Jest aktywny, ale potrafi być spokojny. Nadaje się zarówno dla dzieci, jak i osób starszych. Uwielbia zabawę i nie ma nic przeciwko noszeniu na rękach.

ikona podziel się Przekaż dalej