Jaka jest długość życia maine coon?

Rasa tych kotów nie jest wolna od pewnych wad genetycznych. Najczęściej spotykana jest kardiomiopatia przerostowa (HCM). Hodowlane koty i kotki muszą zostać wcześniej przebadane. Te osobniki, które mają wynik HCM/HCM nie mogą być rozmnażane. Choć nie przesądza to o chorobie, to jednak istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że się ona ujawni. Jeżeli wynik jest n/HCM, ten kot wyjątkowo może być kojarzony z osobnikiem n/n, ale musi mieć naprawdę dobre cechy, aby usprawiedliwić taką decyzję hodowcy. Maine coon może mieć policystowatość nerek, na starość problemy ze stawami oraz przetłuszczający się ogon u kocura.

Maine coon żyje średnio 13-18 lat. Koty cierpiące na kardiomiopatia przerostową, od momentu jej ujawnienia, żyją już tylko około 3 lata, w zależności od organizmu kota, rozwoju choroby oraz dobrze przeprowadzonego leczenia. Aby ustrzec kota przed innymi chorobami, należy dbać o jego dietę oraz pamiętać o regularnych wizytach u weterynarza w celu zaszczepienia zwierzaka.

Kot, który żyje dziko, dostarcza wodę do organizmu poprzez pokarm, który zjada. Domowe koty nie mają tej możliwości, dlatego muszą pić wodę z misek. Jest to szczególnie ważne, jeżeli kot zjada głównie suchą karmę. Dobrym sposobem, aby przekonać kota do picia jest fontanna dla kota. Jeżeli jednak spożywa mokrą karmę, która ma 80% wilgotności, mała ilość wody nie powinna być tak niebezpieczna dla układu moczowego. Ważne, aby w kocim pokarmie nie było zbóż i cukrów. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł z opisem charakteru kotów rasy maine coon.

Cena maine coon – na co zwrócić uwagę?

Wybierają hodowlę, zwróć uwagę, aby należała ona do stowarzyszenia lub klubu rasy zrzeszonych w FIFe, WCF lub TICA. Są to trzy organizacje felinologiczne, które zrzeszają hodowców i działają w Polsce. Przynależenie do nich związane jest z przestrzeganiem przepisów mających na celu dobro kotów będących w hodowli.

Za rasowe kocięta trzeba trochę zapłacić. Cena maine coon „na kolanko” to zazwyczaj kwestia od 3000 do 4500 zł. Hodowlane koty są droższe. Ich cena przeważnie mieści się w granicach 5500-7000 zł (aktualizacja cen: czerwiec 2021). Koszt za kociaka zależy od cech samego kota (wpasowania się we wzorzec), jego rodziców (rzadkie i dobre geny, osiągnięcia na kocich wystawach) oraz prestiżu hodowli. W pseudohodowlach, w których nie interesują się stanem zdrowia kota, a jego szybką sprzedażą i nieustannym rozmnażaniem, można dostać kocięta za ok. 1000 zł. Nie jest to jednak dobry pomysł, aby kupować kociaka z takiego miejsca. Najprawdopodobniej jego późniejsze leczenie będzie bardzo kosztowne.

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Hodowcy wystawiają mioty na sprzedaż na swoich stronach internetowych, fanpage na Facebooku oraz w serwisach ogłoszeniowych (głównie olx.pl). Ogłoszenie na serwisie powinno zawierać zdjęcia kociąt (lub kociaka; czasami też i rodziców), nazwę hodowli i stowarzyszenia/klubu, informacje o miocie (data urodzenia, rodzice, szczepienia, charakter kota etc.) oraz samej hodowli. Kociak trafia do nowego domu najwcześniej w wieku 12 tygodniu. Niektórzy hodowcy przetrzymują kota nieco dłużej (2-4 tygodnie), aby przeszedł zabieg kastracji. Każdy kociak zostaje dwa razy odrobaczony i dwa razy zaszczepiony, a przy pierwszym szczepieniu zostaje mu wszczepiony CHIP. Jego numer zostanie umieszczony na rodowodzie, który musi otrzymać nowy właściciel (wymóg konieczny).

Kot olbrzym – jaka jest prawidłowa waga maine coon?

Maine coony przyciągają wzrok ze względu na swoje rozmiary. Nic więc dziwnego, że ten zwierzak trafił do Księgi Rekordów Guinness m.in. w kategorii największy kot domowy świata. Niektóre koty tej rasy osiągnęły wagę 13-14 kg. Wygrywały również w kategorii na najdłuższego kota, najdłuższe wąsy oraz najdłuższy ogon. Jednak kot ten nie ma określonych wymiarów. Waga, którą zwykle osiągają kocury, to 7-10 kg, a kotki 5-8 kg. Niektóre osobniki są cięższe, inne wręcz odwrotnie. Zdarzają się kotki o wadze ok. 4 kg oraz półroczne kocurki z masą 5 kg. Maine coon rozwija się do nawet 4 roku.

Rudy kot rasy maine coon leżący na drapaku dla kota oraz średnia długość życia maine coon
Jaka jest szacowana długość życia maine coon i co warto wiedzieć o kotach tej rasy

Jako cechy charakterystyczne tej rasy można wymienić: rysie pędzelki na uszach, puszty i długi ogon (długości co najmniej samego kota), mocną brodę i masywne łapy, które są mocno owłosione między palcami. Uszy również są mocno owłosione. Istnieje zarówno czarny maine coon, jak i niebieski, kremowy, biały i rudy. Występują również w wersji dwubarwnej z białym (van, arlekin, bicolour, z nieokreśloną ilością białego) oraz szylkretowej (tylko kotki). Mogą mieć pręgowanie tabby oraz być dymne, srebrne lub złote. Ich sierść jest miękka i gęsta oraz dłuższa na szyi, grzbiecie, brzuchu, bokach ciała i zadku.

Na długość życia maine coon można mieć wpływ. Co prawda nie wygra się z wadami genetycznymi, ale regularne wizyty u weterynarza (szczepienie, odrobaczanie, badanie krwi) oraz odpowiednio dobrana pełnowartościowa dieta mogą zapewnić kotu długie lata życia. Choć to maine coon, jego waga nie musi być ogromna. Należy mieć na uwadze to, że niektóre osobniki osiągają mniejszy rozmiar i nie tuczyć ich na siłę.

ikona podziel się Przekaż dalej