Smycz dla kota – rodzaje, cena i rekomendowane modele

Wybieramy szelki dla kota i smycze dla kota. Jak poprawnie dobrać ich rozmiar?

Jeżeli chcesz zapewnić swojemu kotu bezpieczeństwo podczas spaceru, powinieneś zdecydować się na smycz dla kota. Swobodnie spacerujący po dworze kot może być narażony na różne nieprzyjemne sytuacje, zagrażające jego życiu. Dlatego, lepiej jest sprawować nad nim kontrolę i zapewnić mu bezpieczeństwo – dzięki smyczy i szelkom właśnie. Nie zaleca się, by zakładać kotu obrożę. Szelki to najlepszy pomysł, w połączeniu z odpowiednią smyczą. Ciało kota nie jest dostosowane do noszenia obroży tak, jak jest w przypadku psów.

Dzięki szelkom, lepiej będzie zapanować nad zachowaniem swojego czworonoga. Kiedy przykładowo kot wystraszy się czegoś na spacerze, może zacząć się wyszarpywać, by uciec. Jeżeli ubierzesz mu szelki i zapniesz je na smycz, szarpnięcie przez kota nie będzie zagrażało jego życiu. Gdybyś założył kotu obrożę, szarpnięcie skupiłoby się na jego szyi. W przeciwieństwie do psa, szyja kotów jest bardzo delikatna i wrażliwa. Takie szarpnięcie mogłoby trwale uszkodzić więc kręgosłup szyjny zwierzaka. Szelki pozwalają równomiernie rozłożyć się sile ciągnięcia, więc kot będzie w nich bezpieczny. W dodatku, nie ucieknie z szelek tak prędko jak mógłby to zrobić z obrożą.

W przypadku chęci dopasowania szelek do kota, należy pamiętać przede wszystkim o jego wymiarach. Małego kota można ubrać w specjalnie przeznaczone do tego modele dla kociąt. Takie szelki pozwalają ubrać pupila z niewielkim obwodem klatki piersiowej, w pełni go zabezpieczając. Oczywiście, w sklepach zoologicznych są też szelki dla większych, dorosłych kotów. W takich szelkach powinna być regulacja, pozwalająca dopasować szelki idealnie do ciała czworonoga. Zazwyczaj, są to szelki ok. 45 cm, choć można kupić również modele o większym obwodzie (dla dużych ras kotów). Oto kilka popularnych modeli szelek dla kotów:

Powyżej wymienione modele szelek znaleźć możesz w sklepie Fajny Zwierzak. Oprócz nich, w asortymencie sklepu wyszukasz również inne przydatne gadżety dla zwierząt takie, jak smycz flexi, puszorek czy smycz dla psa.

Na co warto zwrócić uwagę, wybierając szelki dla kota i smycze dla kota?

Przede wszystkim, zwróć uwagę na rodzaje zapięć. Możesz zdecydować się na różne rodzaje zapięć, w zależności od tego, czego potrzebujesz. Producenci najczęściej oferują szelki, które są zapinane na zatrzask albo na klamerki. Większość hodowców zgadza się co do tego, że korzystanie z zatrzasków jest wygodniejsze. Warto również pomyśleć nad tym, której wersji szelek będzie potrzebował kot – standardowej czy pełnej (np. w formie ubranka). Oczywiście, drugie lepiej będzie dopasować do kota. Pełne szelki z reguły się nie przesuwają, więc kot tak szybko się z nich nie uwolni, jak ze standardowej wersji szelek.

Pamiętaj również o tym, że należy zwrócić uwagę na materiał szelek. Powinieneś umożliwić swojemu kotu swobodne oddychanie w szelkach – a więc, szelki z siateczką będą jak najbardziej wskazane. Szelki nie mogą w żadnym wypadku uciskać pupila. Jedną z lepszych opcji będą szelki welurowe. Takie szelki nie będą obcierać kota, a także nie będą się na nim przesuwać. Kot będzie miał problem z wydostaniem się z welurowych szelek, więc nie powinien uciekać. Poza tym, welurowe szelki są wytrzymałe i miękkie. Sprawdź także ten artykuł na temat wyboru szelek dla kota.

Polecane akcesoria dla psów - sprawdź je!

Czy z kotem można spacerować na smyczy? Najlepsze smycze dla kotów i akcesoria dla kota

Smycz dla kota – czy to dobre dla jego zdrowia?

Standardowa smycz dla psa lub automatyczna smycz flexi nie są czymś zaskakującym. Jednak, jeżeli chodzi o smycz dla kotów, u niektórych pojawiają się wątpliwości. Wiele ludzi nadal nie wierzy w to, że z kotem można spacerować podobnie, jak z psem. Oczywiście, kot jak najbardziej może chodzić na smyczy – jednak pod warunkiem, że dobrze zadbasz o jego pełne bezpieczeństwo. Bardzo często smycz dla kota jest zarówno krótka (ok. 120 cm), jak i długa (ok. 5 metrów). Będziesz musiał zdecydować, którą z nich preferujesz i w jaki sposób spacerować będziesz ze swoim kotem, a także w jakie miejsca będziecie razem chodzić.

Kot na smyczy na spacerze, a także smycz dla kota, rodzaje, ceny oraz najlepsze modele i opinie właścicieli kotów
Smycz dla kota krok po kroku, czyli ceny, polecane modele, porady oraz rodzaje smyczy

Rzecz jasna, powinno się zwrócić uwagę również na to, czy smycz dla kota posiada przycisk pozwalający na zablokowanie jej. Warto, by smycz wyposażona była właśnie w taki guzik. W ten sposób, kot w przypadku przestraszenia się nie będzie uciekał np. na najbliższe drzewo. Nie wpadnie również pod samochód czy nie natknie się na psa, który może go ugryźć. Mimo, że kot może doskonale znać swoją okolicę, podczas spaceru czasami zdarzają się różne rzeczy, na które możemy nie mieć wpływu.

Nauka chodzenia na smyczy. Ile razy wyprowadzać kota na spacer?

Oczywiście, pierwszorzędną sprawą będzie przyzwyczajenie kota do szelek. Jeżeli możesz, zacznij przyzwyczajać do nich kota od małego. Dorosłe już koty potrzebują z reguły więcej czasu, by dostosować się do nowej sytuacji. Nie zakładaj jednak szelek od razu na kota! Najpierw ułóż je np. obok legowiska zwierzaka, by kot mógł w ten sposób się do nich przyzwyczaić. Gdy przejdą jego zapachem, zacznie traktować je jako coś własnego. Szelki pierwszy raz najlepiej założyć, gdy kot będzie się bawił – zwierzak musi bowiem kojarzyć ten gadżet z czymś miłym. Niektórzy zalecają również zakładanie kotu szelek podczas jedzenia.

Pierwsze spacery z szelkami i smyczą powinny odbywać się w domu. Spaceruj ze swoim kotem tak długo, aż zacznie czuć się na smyczy całkiem swobodnie. Dopiero później możesz próbować nauczyć kota np. przychodzenia na zawołanie (jakiś wspólny sygnał, który kot kojarzyć będzie z przywoływaniem). Nauka na pewno nie będzie prosta, jednak regularnie wykonywane ćwiczenia umożliwią wkrótce wychodzenie z kotem na spacery poza domem. Pierwszy spacer na podwórku powinien odbyć się w miejscu spokojnym i oddalonym od ulicy. Hałasy i obcy ludzie mogą bowiem przepłoszyć zwierzaka.

W przeciwieństwie do psów, koty nie lubią często wychodzić z domu. Jednak są i takie, które pokochają wspólne wychodzenie na dwór. Wszystko zależy od charakteru kota oraz jego osobistych preferencji. Nie ma więc sztywnej reguły co do tego, ile razy dziennie wyprowadzać kota na spacer. Gdy zauważysz, że kot zaczyna coraz częściej domagać się wspólnych wędrówek poza dom (np. przynosząc szelki w zębach) oznaczać to będzie, że potrzebuje większej ilości spacerów.

ikona podziel się Przekaż dalej