Zabezpieczenie na balkon przeciw kotom

Rodzaje siatki zabezpieczającej

Kiedy pozwalasz kotu na korzystanie z balkonu, musisz zadbać o jego bezpieczeństwo. Te czworonogi lubią przesiadywać na barierkach, niezależnie od tego, czy są grube, czy cienkie. Może zdarzyć się tak, że kot straci równowagę lub pchnięty instynktem skoczy za przelatującym ptakiem. Taki upadek może skończyć się tragicznie i to nie tylko dlatego, że kot zleciał z kilku metrów np. na beton. Przerażony, zraniony kociak skryje się w miejscu, w którym trudno będzie go znaleźć, ucieknie pod samochód lub wpadnie pod koła akurat przejeżdżającego pojazdu.

Osłonki mają za zadanie uniemożliwić kotu wydostanie się z balkonu. Siatki wykonane są z różnych materiałów. Na rynku dostępne jest kilka rodzajów. W zależności od potrzeb można wybrać najbardziej pasująca osłonę.

Kocia siatka zabezpieczająca może być:

  • przezroczysta (wykonana z monofilamentu),
  • polipropylenowa,
  • polietylenowa,
  • wzmocniona (polietylen z wplecionym drutem),
  • metalowa.

Siatki wykonane z monofilamentu są wykorzystywane do pakowania warzyw i drzewek. Nie jest to materiał zbyt odporny, ale za to tani. Jeżeli twój kot nie ma tendencji do gryzienia różnych rzeczy, może się sprawdzić. Z kolei siatki metalowe są ciężkie i z czasem, wystawione na warunki atmosferyczne, niszczą się. Kot ich nie zniszczy, ale deszcz już tak.

Co warto wiedzieć o siatkach na balkon przeciw kotom?

Zdecydować się na osłonę przezroczystą czy wzmocnioną? A może najlepsza będzie metalowa siatka zabezpieczająca, mimo możliwej rdzy? Każda kocia osłona ma swoje wady i zalety. W poniżej tabeli zostały one przedstawione, aby ułatwić wybór osłony na balkon.

Siatka na balkon dla kota - wady i zalety

Rodzaj siatki

Siatka ochronna – zalety

Siatka ochronna – wady

przezroczysta

Właściwie jej nie widać. Tania.

Nie jest odporna na drapanie i gryzienie kota.

polipropylenowa

Odporna na mróz i słońce. 

Może nasiąknąć wodą (nie jest wodoodporna). Sprawdza się dobrze w suchych miejscach. Nie ma supełków, więc jakiekolwiek jej rozerwanie może zmienić się w dużą dziurę.

polietylenowa

Odporna na wszelkie warunki atmosferyczne i promieniowanie UV. Lekka. Elastyczna. Węzły są nie do rozerwania.

Jest droższa w porównaniu do innych siatek.

wzmocniona

Mocna. Odporna na gryzienie i drapanie. Stabilna. Koty mogą się po niej wspinać, a ona nie powinna się uginać (o ile jest dobrze naciągnięta).

Jeżeli chce się zakryć większą powierzchnię, może wyjść drogo.

metalowa

Mocna. Solidna. Kot jej nie zniszczy, nawet kiedy będzie się po niej wspinać.

Nie jest elastyczna. Trudna w zamontowaniu. Po jakimś czasie może rdzewieć.

Polecane drapaki dla kotów - Sprawdź je!

Siatki często są w kolorze piaskowym lub oliwkowym. Transparentne to te wykonane z monofilamentu. Jednak osłonki kolorowe nie są jakość szczególnie widoczne. Możliwe więc, że niezależnie od koloru siatki nawet nie będziesz zwracać na nią uwagi.

Najlepsze modele to te polietylenowe oraz wzmocnione. Choć jest to interes nieco droższy, to tak naprawdę jest bardziej opłacalny. Kot w zasadzie nie powinien zniszczyć takiej siatki, ponieważ jest odporna na wszelkie rozciągnięcia, gryzienie czy drapania. W przypadku, gdy jednak rozerwie się jakiś element, reszta dalej jest ze sobą mocno spleciona i nie tworzy się w tamtym miejscu duża dziura (zasługa węzłów). Do tego dobrze znosi różne warunki atmosferyczne oraz promieniowanie UV. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o bezpieczeństwie zwierząt.

Siatka na balkon dla kota – ile kosztuje?

Siatki ochronne – cena i montaż

Osłonki na balkon mają oczka o rozmiarze: 19 x 19 mm, 28 x 28 mm, 30 x 30 mm, 40 x 40 mm, 50 x 50 mm. Większych oczek nie powinno się montować, ponieważ kocięta lub mniejsze koty będą w stanie się przez nie przecisnąć.

Koszt siatki zależy od jej jakości i długości. Im mocniejsza i im mniejsze są oczka, tym cena rośnie w górę. Osłonki mogą być sprzedawane na wyliczone mkw lub w paczkach (najczęściej: 2 x 1,5 m, 2 x 3 m, 4 x 3 m, 6 x 3 m, 8 x 3 m, 75 x 2 m). Paczkowane 4 x 3 m, wykonane z monofilamentu o oczkach 30 x 30 mm kosztują ok. 30 zł, a o takich samych wymiarach siatki zrobione z polietylenu z wplecionym drutem będą za mniej więcej 140 zł. Za wykonaną na zamówienie siatkę polietylenową wyliczoną na 12 mkw o oczkach 28 x 28 mm zapłaci się ok. 83 zł (6,90 zł za mkw).

Kot na balkonie patrzący przez siatkę, czyli siatka na balkon dla kota i jej cena
Jak wygląda siatka na balkon dla kota i jaka jest jej cena

Zabezpieczenie na balkon można zamontować samemu. Do kupionego zestawu (siatki + haczyki, kołki i linka) powinna być dołączona instrukcja. Pamiętaj, aby nie zostawiać nieprzymocowanych części osłonki czy luźnych elementów. Siatka powinna być napięta, a zbędne części odcięte. Jeżeli jednak nie jesteś pewien swoich umiejętności lub nie masz odpowiednich narzędzi (np. wiertarki udarowej, wierteł, młotka, kombinerek, śrubokrętu, wkrętarki do metalu), możesz zlecić to zadanie fachowcowi. Są firmy, jak np. Linarem Siatki Sieci czy Symar, które zajmują się wykonaniem siatki ochronnej wyliczonej na metry kwadratowe, dowozem i jej późniejszym montażem. Trzeba jednak liczyć się z tym, że usługa ta może trochę kosztować.

Przed zamontowaniem siatki upewnij się, że w twoim bloku nie jest to zabronione. Najlepiej zapytać o zgodę administrację. W zależności od budynku i zabudowania balkonu może okazać się też tak, że będziesz potrzebować zgody od sąsiada np. na zamontowanie siatki za pomocą trytytek, bez wiercenia, na wystających rurkach balkonu mieszczącego się na piętrze wyżej.

Przydatne akcesoria dla twojego kota

Siatka na balkon dla kota zapewnia bezpieczeństwo, kiedy zwierzak jest na balkonie. Jednak najpierw kot musi się tam dostać. Jeżeli nie możesz mieć stale otwartego balkonu w ciągu dnia, a twój pupil cały czas doprasza się, aby go wypuszczać i wpuszczać, możesz pokusić się na drzwiczki dla kota.

Jest to ciekawa opcja. Nie oznacza to jednak, że kot już zawsze ma wychodzić na balkon. Większość drzwiczek ma pokrętło z różnymi funkcjami blokowania. Klapa może być otwarta lub zamknięta w obie strony albo otwarta tylko w jedną stronę (wejście/wyjście do wyboru). Same drzwiczki dla kota dzielą się na różne typy. Mogą to być:

  • drzwiczki z magnesem – dzięki nim nie tworzą się przeciągi,
  • drzwiczki na podczerwień – działają na zawieszkę z kluczem dołączoną do obróżki kota,
  • drzwiczki z czytnikiem mikrochipu – umożliwiają przejście przez klapę kotu, który ma wszczepiony w skórę chip (w drzwiczkach zapisuje się jego konkretny numer),
  • drzwiczki z regulatorem czasu – pozwalają ustalić harmonogram, kiedy kot może z nich korzystać.

Koszt za drzwiczki będzie większy lub mniejszy w zależności od wybranego modelu. Cena za najprostszy to ok. 60 zł. Jeżeli jednak interesują cię drzwiczki z czytnikiem mikrochipu lub na podczerwień, to musisz się liczyć z kosztem mniej więcej 300-600 zł. Zamontowanie drzwiczek dla kota w szybie najlepiej zlecić szklarzowi.

Wybór drzwiczek i siatki zależy od ciebie. Jednak model klapki nie wpływa tak na bezpieczeństwo, jak rodzaj osłonki. Mocne siatki są droższe, ale posłużą na długie lata, podczas gdy te wykonane z plastiku będzie trzeba wymieniać kilka razy. Jeżeli nie będziesz ich montować sam, należy jeszcze doliczyć koszty każdorazowego montażu.

ikona podziel się Przekaż dalej