Sfinks kanadyjski – charakterystyka wyglądu, praktyczne informacje

Rasa sphynx jest mylnie kojarzona z terenami egipskimi. W rzeczywistości nie ma z nimi zbyt wiele wspólnego. Kot sphynx powstał w Kanadzie, a brak sierści jest wywołany obecnością genu recesywnego, który hamuje rozwój okrywy. Pierwsze osobniki bez włosów powstały w wyniku przypadku, następnie zaczęto celowo rozmnażać osobniki z genem recesywnym. Pierwsze hodowle sfinksa kanadyjskiego znajdowały się w Kanadzie, a następnie w Stanach Zjednoczonych oraz na terenie Holandii.

Łyse koty posiadają średnie rozmiary ciała. Waga dorosłego kota osiąga 4 do 7 kg. Wśród rasy występuje widoczny dymorfizm płciowy, a samice są na ogół znacznie drobniejsze. Dorosła kotka osiąga średnio 3 do 4 kg masy ciała.

Rasa przypomina posąg egipskiego sfinksa, stąd też wynika częste mylenie jej pochodzenia Sfinks kanadyjski posiada duże, odstające uszy, charakterystyczne fałdy skórne oraz okrągłe, wyraziste oczy o bystrym wyrazie. Co ciekawe, kot sphynks nie jest całkowicie bez włosów. Wzorzec rasy dopuszcza nawet kilka rodzajów umaszczenia. Jest to umaszczenie typu sepia, norka, tradycyjne oraz tak zwane color print. Szczątkowa sierść znajduje się na górnej powierzchni łap, jądrach, końcówce ogona, a także na brwiach i tylnej stronie uszu. Kot może posiadać delikatny meszek na całym ciele. Co więcej, łyse koty posiadają delikatne wąsy. Niestety są one bardzo kruche i delikatne, a u niektórych osobników mogą nie występować.

Łyse koty posiadają swoich zwolenników oraz przeciwników. Niektórzy doceniają ich niecodzienny wygląd, inni uważają za nieestetyczne i wybierają koty z sierścią. Nie ulega jednak wątpliwości, że rasa sphynx czy kot egipski mau odznaczają się nietypowymi cechami wyglądu. Kot sfinks kanadyjski bez włosów posiada na przykład fałdy na całym ciele. Jest to cecha pożądana u wszystkich osobników. Im większa ilość fałd na skórze kota bez włosów, tym lepiej. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o rasach kotów bez sierści.

Kanadyjski sfinks - charakter kota bez sierści i opinie o rasie

Wyglądający jak egipski posąg kot posiada bardzo interesujący charakter. Informacje o jego usposobieniu podkreślają radość z życia oraz towarzyskość rasy. Kot bez sierści posiada opinie pieszczocha i pupila bardzo rodzinnego. Z łatwością nawiązuje relacje z domownikami i mocno się do nich przywiązuje.

Radosny charakter sphynxów przekłada się także na relacje z innymi pupilami domowymi. Rasa dobrze dogaduje się z innymi kotami, a także z psami. Nie jest agresywna ani dominująca. Informacje o kocie bez sierści obejmują także jego inteligencję oraz podatność na szkolenie. Egipski sfinks jest pupilem, który z łatwością i chęcią uczy się podstawowych sztuczek oraz komend posłuszeństwa.

Sfinks kanadyjski bez sierści może być równie przyjazny jak uroczo wyglądające koty z sierścią. Pupil okazuje się bardzo uczuciowy, często domaga się pieszczot i lubi spędzać czas u boku rodziny. Informacje o jego zachowaniu sugerują, że pupil przywiązuje się do człowieka, a nie do miejsca. Dzięki temu bardzo dobrze znosi podróże. Ze względu na delikatność, nie nadaje się na pupila wychodzącego. Czasem może też źle znosić nieobecność właściciela i mocno tęsknić.

Kot rasy sfinks kanadyjski leżący w salonie oraz jego opis, charakter i hodowla
Jak wygląda kot rasy sfinks kanadyjski, a także charakter, hodowla i cena

Charakter rasy jest również zdeterminowany przez bardzo dużą aktywność. Szczególnie kocie maluchy mają opinie pupili o niewyczerpanych pokładach energii. Wraz z dorastaniem, łyse koty robią się nieco spokojniejsze, jednak ich aktywność nadal pozostaje na wysokim poziomie.

Przyjazny charakter i łatwość dostosowywania się do nowych warunków to niewątpliwe zalety rasy. Negatywne opinie dotyczą jedynie głośnego obycia pupila oraz trudności pielęgnacji. Sfinks bez sierści okazuje się bardziej problematyczny w pielęgnacji niż różne kociaki z sierścią.

Najważniejsze wymagania sphynxa – przydatne informacje

Sfinks kanadyjski jest bardziej wrażliwy na zmiany temperatury niż koty z sierścią. Szybko marznie i jest podatny na przeziębienia. Ze względu na delikatność, wymaga odpowiednich warunków życiowych. Kocie pociechy mogą być też wrażliwe na działanie promieni UV, dlatego warto umożliwić im przebywanie w miejscu zacienionym.

Brak sierści zwiększa zapotrzebowanie na energię, potrzebną do ogrzania organizmu. Sfinks kanadyjski musi zjadać więcej niż typowe koty z sierścią. W hodowlach zaleca się dobrej jakości karmy wysokoenergetyczne. Na szczęście kociaki sphynxa przeważnie cieszą się dobrym apetytem.

Do ważnych wymagań rasy należy także prawidłowa pielęgnacja. Kocie osobniki bez sierści wymagają regularnych kąpieli. Na ich ciele gromadzi się sebum, które stanowi naturalną ochronę przed słońcem. Nadmiar należy zmywać podczas kąpieli lub wycierać nawilżonymi chusteczkami. Ze względu na brak rzęs, pupil może wymagać regularnego oczyszczania okolic oczu. Możemy to wykonać za pomocą nasączonego w wodzie wacika.

Cena sfinksa i cena korata. Ile kosztują kociaki w hodowlach?

Sfinks kanadyjski znajduje się w wielu krajowych hodowlach. Z reguły nie ma problemów z zakupem młodych kociaków tej rasy. Cena jest w dużej mierze uzależniona od renomy hodowli oraz przynależności do danej organizacji felinologicznej. Cena za kociaki w dobrych hodowlach przeważnie rozpoczyna się od kwoty 2500 zł. Cena za osobniki o nietypowym wyglądzie może wynosić 3000 – 5000 zł.

Cena zakupu pupila jest ściśle uzależniona od danej rasy. Dobrym przykładem jest tu cena korata, czyli mało znanego pupila z sierścią. Rasa jest mało znana w naszym kraju i znajduje się jedynie w nielicznych hodowlach. Cena korata przeważnie rozpoczyna się od kwoty 3000 zł. Kocie piękności o wyjątkowym wyglądzie czy bardzo dobrym pochodzeniu będą droższe w zakupie. Cena korata może niekiedy osiągać kwotę 6000 – 7000 zł.

ikona podziel się Przekaż dalej